מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

כדור שלג

היווצרותו של כדור שלג

/ הנריק רוסטוביץ

מעשה שהיה כך היה

 

אריה יעקב תבע את עיריית תל אביב-יפו לשיפוי נזקים שנגרמו לו, וטען, כי ננקטו נגדו צעדי גבייה בלתי חוקיים. העירייה טענה, כי נתנה לאריה אורכה להסדרת חובותיו וכי פעלה כדין.

 

במהלך פעולות הגבייה, הטילה העירייה עיקול על רכבו של אריה. הצדדים הגיעו להסדר תשלומים, אריה שילם את מלוא חובו ביום 22.9.05, אולם העירייה הסירה את העיקול מהרכב רק ביום 15.12.05.

 

בית משפט השלום, השופט מרדכי בן חיים, פסק, כי העירייה עיכבה את הסרת העיקול שהוטל על הרכב במשך 3 חודשים ללא הצדק סביר, ובכך פגעה שלא כדין בזכות הקניין של אריה.

 

משמעותו של הסדר התשלומים, כי על העירייה היה לפעול ביוזמתה לשחרור העיקול מהרכב מיד לאחר סיום התשלומים. העירייה הפרה חובה זו ולאריה יש זכות לקבל פיצוי בגין עגמת הנפש כאמור בסעיף 13 לחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה) התשל"א - 1970. בית המשפט פסק לאריה פיצוי בסך של 7,500 ש"ח.

 

כדור השלג

 

כאשר רשות מקומית גדולה עוסקת בגביית חובות מאלפי חייבים, מטבע הדברים עלול הטיפול הבירוקרטי לגרום לעוולות לחייבים שפרעו את חובם.

 

לעתים, נגרמת עוולה כזו מתוך כוונת מכוון, בעקבות פרשנות שגויה של החוק, ולעתים, כתוצאה מטיפול בתיקים רבים ועומס עבודה המוטל על פקידי הגבייה.

 

כך או אחרת, כאשר מתברר לרשות המקומית כי גרמה לעוולה, ראוי לה שתגיע להסכם פיצוי עם הנישום שנגרם לו נזק. ניהול תובענה בבית המשפט אינו בבחינת כזה ראה וקדש, ואין הצדקה לבזבוז כספי הציבור בגזלת זמנו של בית המשפט ובהעסקת פרקליטי הרשות המקומית בניהול הליך משפטי מיותר.

 

פסק דין זה מובא לידיעת הציבור. אם ילכו נישומים נוספים בעקבות אריה, ואם הרשויות המקומיות ימשיכו לנהל הליכים משפטיים במקום להתפשר ולגנוז את התיק, ילכו התקדימים המשפטיים ויתרבו, וכדור השלג ילך ויגדל.

 

ואולי מוטב שכך יהיה.

 

___________

 

א 46884/05 אריה יעקב נ' עיריית תל-אביב

 

בית המשפט השלום בתל אביב-יפו, כב' השופט מרדכי בן חיים

 

26.8.2007

 

הנריק רוסטוביץ
בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב (1974).פרקליט וחבר בלשכת עורכי-הדין (1976).דוקטורט בשיווק בפקולטה לכלכלה, אוניברסיטת אורדיה, רומניה
חוק ומשפט - דיני מיסים
תאריך: 13/12/2010
תגיות:   ארנונה    נדלן    מקרקעין    מסים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - דיני מיסים

הסרת מחדל בתיקי מס פליליים- שיקול לקולא? / אלי דורון
בטרם נדון לגופו של עניין מהי הסרת מחדל והאם הדבר מהווה שיקול לקולא בענישת הנישום, נציין תחילה את מדיניות הענישה השלטת כיום בבתי המשפט לאור ביצוע עבירות כלכליות ככלל ועבירות מס בפרט.
מולדובה- יעד אטרקטיבי לתכנוני מס / אלי דורון
כחלק משאיפתה של רפובליקת מולדובה למשוך משקיעים זרים ובכדי לעודד את הישארותם והשתקעותם במדינה לפרקי זמן ארוכים, עברה במהלך השנים האחרונות המדינה הסובייטית בדימוס מספר רפורמות מהותיות בשיטת המיסוי המונה
עידכונים בדיני החברות ודיני המס בקפריסין / אלי דורון
באוגוסט 2011 התקבלו בפרלמנט הקפריסאי מספר תיקונים לדיני החברות, חוק מס ההכנסה וכן חוק ה- Special Defence Contribution Tax, אשר נועדו להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים. עיקרי התיקונים יפורטו להלן:
ייעוץ מס הכנסה –שיטת המס בישראל לפני הרפורמה הנקבעה ב"חוק לתיקון פקודת מס הכנסה" / אלי דורון
מיסוי הכנסה פרותית ככלל, שיטת המס הישראלית לפני הרפורמה הייתה מבוססת על הזיקה הטריטוריאלית אשר בחנה את גבולות סמכות המיסוי הישראלית בהתאם לגבולותיה הגיאוגרפיים של מדינת ישראל. אלא שבמספר הוראות בפקו
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
ייקור ארנונה במסלול הירוק של משרד האוצר/ אירמה חלי, עו"ד / הנריק רוסטוביץ
שר האוצר הגה רעיון מקורי לזירוז תהליכי מתן אישורים חריגים לשינויים בתעריפי הארנונה, אולם זה לא יפתור את בעיית הסחבת של משרד הפנים
גביית ארנונה לא חוקית של עיריית בת ים / הנריק רוסטוביץ
הליכי גבייה מנהליים מקנים לרשות זכויות רבות נגד חייבים כגון זכות עיקול ומימוש רק כאשר לאזרח יש חוב לא שנוי במחלוקת. אין לפעול בגבייה מנהלית כאשר מדובר בחובות ישנים, המשתרעים על פני שנים רבות.
בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם" / הנריק רוסטוביץ
המאמר מדבר על מחדלה של עיריית ירושלים אשר שלחה הודעה על אי תשלום חוב ארנונה גבוה מאוד בטרם בדקה את העובדות באשר לנכס שלגביו הוצא החוב.
כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון / הנריק רוסטוביץ
הסתמכות נישום על שומת ארנונה הביאה לביטול הגדלת החיוב
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים