מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

תעריף ארנונה לחניה

ההיגיון הצרוף של תעריף הארנונה לחנייה צמודה

/ הנריק רוסטוביץ

עיריית חיפה משיתה על נישומיה בגין שטחי החנייה שלהם את תעריף הארנונה המושת על משרדיהם, שהוא גבוה באופן ניכר מתעריף הארנונה המושת בגין חניון בתשלום.

 

הבעלים של בניין משרדים "חלונות הסיטי" בחיפה ערערו על תעריפי הארנונה שהושתו עליהם בגין שטחי החנייה לרכב הצמודה למשרדיהם. הערעור כלל נושאים נוספים, אולם לא נעסוק בהם כאן.

 

הסוגיה המרכזית שעמדה בבסיס המחלוקת היא ההגדרה של חניון בתקנות ההסדרים במשק המדינה: "חניון - בין מקורה ובין שאינו מקורה ואשר החניה בו נעשית תמורת תשלום". שטחי החנייה של הנישומים נרכשו על ידם, וכתוצאה מכך, החניה בהם לא "נעשתה תמורת תשלום".

 

בדעת מיעוט, קיבלה השופטת ע. ארבל את טענת הנישומים ופסקה, כי יש לקבל את הערעור ולחייב את העירייה לסווג את שטחי החנייה הצמודים בתעריף של "חניון". השופטת מ. נאור הגיעה למסקנה שונה, ואליה הצטרפה השופטת א. חיות. התוצאה היא, כי מקום חניה שאינו בתשלום יחויב באותו תעריף ארנונה, המושת על הנישום בגין השימוש העיקרי שהוא עושה בנכס. האומנם?

 

במקרה הנידון, שטחי החנייה נמצאו במרתף הבניין. שטחי חנייה לא מקורים ושאינם בתשלום, לא ניתן לחייב בתעריף ארנונה של השימוש העיקרי בנכס, משום שבדרך כלל הוא גבוה מ"התעריף המרבי" שניתן להטיל בגין קרקע תפוסה.

 

נבחן את ההגיון הכלכלי העומד בבסיסו של פסק הדין. לצורך בחינה זו, ניטול בניין המאוכלס במשרדים, בבנק, בחברת ביטוח ובבית מלאכה. נניח, כי באותה רשות מקומית תעריפי הארנונה של השימושים הנ"ל הם לכל 1 מ"ר לשנה - משרדים 250 ש"ח, בנק 1,000 ש"ח, חברת ביטוח 500 ש"ח ובית מלאכה 100 ש"ח. לפי פסק הדין, כל משתמש ישלם תעריף ארנונה שונה בגין אותם שטחי חנייה, ובנק ישלם פי 10 יותר מבעל בית המלאכה. הגיוני.

 

נכניס משתנה נוסף למשוואה. באותה רשות מקומית תעריף של בנק הוא, כאמור, 1,000 ש"ח למ"ר לשנה, ותעריף של "משרדי בנק" הוא 400 ש"ח למ"ר לשנה. בבניין שלנו יש סניף בנק בקומת הקרקע ומשרדים של אותו בנק בקומה העשירית. לבנק יש 20 שטחי חנייה. האם נחייב אותם לפי תעריף של בנק או לפי תעריף של משרדים?

 

לפי פסק הדין, אם שטחי החנייה הוצמדו במסגרת הבית המשותף לסניף, הם יחויבו בארנונה לפי 1,000 ש"ח למ"ר לשנה, ואם הוצמדו למשרדי הבנק, הם יחויבו לפי 400 ש"ח למ"ר לשנה. הגיוני.

 

נכניס משתנה שני למשוואה. בבניין שלנו יש 100 שטחי חנייה צמודים במרתף העליון ו- 100 חניות בתשלום, המופעלים כחניון ציבורי, במרתף התחתון. הבנק שלנו, שבעוונותיו הצמיד את החניות לסניף ולא למשרדי הבנק ישכיר את 20 שטחי החניה שלו במרתף העליון לבית המלאכה, וישכור מהמפעיל של החניון הציבורי 20 חניות כשרות למהדרין במרתף התחתון, שתעריף הארנונה שלהם הוא 20 ש"ח למ"ר לשנה. 20 החניות במרתף העליון יחויבו מעתה ב- 10% מסכום ארנונה ממה שחויבו קודם לכן. הגיוני.

 

נשכלל את המודל. כל בעלי החניות הצמודות במרתף העליון ישכירו את כל החניות שלהם למפעיל החניון הציבורי, שיגדל בבת אחת מ- 100 חניות ל- 200. הרשות המקומית תמסה את כל החניון הציבורי כמקשה אחת בתעריף של 20 ש"ח למ"ר לשנה. שטח חנייה של רכב אחד, הכולל מעברים ודרכי גישה, הוא 25 מ"ר, ומעתה, הארנונה שתושת בגינו תהיה 500 ש"ח לשנה, ולא 2,500 ש"ח לשנה לבעלים של בית המלאכה, או 25,000 !!! ש"ח לשנה לבנק שלנו. הגיוני.

 

האבסורד: מחירה של חנייה מקורה הוא כ- 65,000 ש"ח. ארנונה שנתית של 25,000 ש"ח מבטאת 23% משווי הנכס, בעוד שהתשואה מהשכרת נכסי נדל"ן היא, לכל היותר, 10% בשנה. נמצא, כי הארנונה של חניה של בנק היא פי 2.3 יותר מדמי השכירות. הגיוני.

 

דמי השכירות של חנייה בחניון ציבורי שלנו הם 420 ש"ח לחודש, שהם כ- 5,000 ש"ח לשנה. המפעיל משלם 500 ש"ח ארנונה, 650 ש"ח דמי שכירות, משכורת לעובדי החניון, חשמל והוצאות תחזוקה. שוכר החניה משלם 5,000 ש"ח לשנה, מקבל 650 ש"ח דמי שכירות, והוא פטור מלשלם ארנונה, משכורות, חשמל, והוצאות תחזוקה. קופתה של הרשות המקומית נותרת ריקה, ולעם ישראל שלום.

 

___________

 

ע"א 8838/02 אבי גולדהמר ואח' נגד עיריית חיפה ואח'. ניתן ביום 20.9.2006.

 

הנריק רוסטוביץ
בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב (1974).פרקליט וחבר בלשכת עורכי-הדין (1976).דוקטורט בשיווק בפקולטה לכלכלה, אוניברסיטת אורדיה, רומניה
חוק ומשפט - דיני מיסים
תאריך: 13/12/2010
תגיות:   ארנונה    מסים    נדלן    מקרקעין   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - דיני מיסים

הסרת מחדל בתיקי מס פליליים- שיקול לקולא? / אלי דורון
בטרם נדון לגופו של עניין מהי הסרת מחדל והאם הדבר מהווה שיקול לקולא בענישת הנישום, נציין תחילה את מדיניות הענישה השלטת כיום בבתי המשפט לאור ביצוע עבירות כלכליות ככלל ועבירות מס בפרט.
מולדובה- יעד אטרקטיבי לתכנוני מס / אלי דורון
כחלק משאיפתה של רפובליקת מולדובה למשוך משקיעים זרים ובכדי לעודד את הישארותם והשתקעותם במדינה לפרקי זמן ארוכים, עברה במהלך השנים האחרונות המדינה הסובייטית בדימוס מספר רפורמות מהותיות בשיטת המיסוי המונה
עידכונים בדיני החברות ודיני המס בקפריסין / אלי דורון
באוגוסט 2011 התקבלו בפרלמנט הקפריסאי מספר תיקונים לדיני החברות, חוק מס ההכנסה וכן חוק ה- Special Defence Contribution Tax, אשר נועדו להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים. עיקרי התיקונים יפורטו להלן:
ייעוץ מס הכנסה –שיטת המס בישראל לפני הרפורמה הנקבעה ב"חוק לתיקון פקודת מס הכנסה" / אלי דורון
מיסוי הכנסה פרותית ככלל, שיטת המס הישראלית לפני הרפורמה הייתה מבוססת על הזיקה הטריטוריאלית אשר בחנה את גבולות סמכות המיסוי הישראלית בהתאם לגבולותיה הגיאוגרפיים של מדינת ישראל. אלא שבמספר הוראות בפקו
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
ייקור ארנונה במסלול הירוק של משרד האוצר/ אירמה חלי, עו"ד / הנריק רוסטוביץ
שר האוצר הגה רעיון מקורי לזירוז תהליכי מתן אישורים חריגים לשינויים בתעריפי הארנונה, אולם זה לא יפתור את בעיית הסחבת של משרד הפנים
גביית ארנונה לא חוקית של עיריית בת ים / הנריק רוסטוביץ
הליכי גבייה מנהליים מקנים לרשות זכויות רבות נגד חייבים כגון זכות עיקול ומימוש רק כאשר לאזרח יש חוב לא שנוי במחלוקת. אין לפעול בגבייה מנהלית כאשר מדובר בחובות ישנים, המשתרעים על פני שנים רבות.
בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם" / הנריק רוסטוביץ
המאמר מדבר על מחדלה של עיריית ירושלים אשר שלחה הודעה על אי תשלום חוב ארנונה גבוה מאוד בטרם בדקה את העובדות באשר לנכס שלגביו הוצא החוב.
כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון / הנריק רוסטוביץ
הסתמכות נישום על שומת ארנונה הביאה לביטול הגדלת החיוב
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים