מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

הליכי גביה

הליכי הגבייה המנהלית של נעשים שלא כדין

/ הנריק רוסטוביץ

בית המשפט: הליכי הגבייה המנהלית של נעשים שלא כדין

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק, כי עיריית תל אביב יפו נקטה בהליכי גבייה מנהליים שלא כדין לגביית חוב ארנונה מתושב העיר

 

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים (עת"מ 2553/06 יחיאל כהן נ' עיריית תל אביב, כב' השופטת נורית אחיטוב) פסק, כי עיריית תל אביב-יפו נקטה בהליכי גבייה מנהליים לגביית חוב ארנונה מתושב העיר בניגוד לדין, והורה לבטל את הליכי הגבייה נגד העותר.

 

 

"זהו הליך חריג ודרסטי ולפיכך זכה לביקורות בפסיקה - שמרחיקת הלכת ביניהן הטילה ספק בחוקתיותו של אותו הליך" פסק בית המשפט וציטט את פסק הדין בפרשת רכבת ישראל נ' עיריית חדרה, שניתן חודשיים לפני כן. (ראה כתבה)

 

 

לבד מהעובדה, כי פסק דין זה ממשיך לערער את הליכי הגבייה המנהלית שנוקטות הרשויות המקומיות, יש להתפלא על כך, כי בעקבות פסק הדין בפרשת רכבת ישראל, לא מצאה עיריית תל אביב לנכון להודיע לבית המשפט, כי היא מסכימה לבטל את הליכי הגבייה המנהליים שנקטה נגד יחיאל כהן, ולחסוך מעצמה את הביזיון שספגה בפסק דין זה.

 

 

בית המשפט פסק לתובע החזר שכר טרחה של 10,000 ש"ח + מע"מ וכן החזר הוצאות משפט, ותשלום זה ישולם כמובן מקופת הציבור, כלומר מכיסם של נישומי הארנונה בתל אביב, ולא מכיסו של מי שהחליט לנקוט בהליכי הגבייה או של מי שלא החליט להודיע על הפסקתם.

 

 

אפשר שהגיעה העת לחייב באופן אישי פקיד שפעל בניגוד לדין באופן כה מובהק לשלם מכיסו את הוצאות המשפט לזוכה, או אז תרעד ידו בטרם יחתום על צווים הפוגעים בקניין הפרט ומחללים את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

-----------

 

 

עת"מ 2553/06 יחיאל כהן  נגד  עיריית תל-אביב

 

בית המשפט המחוזי תל-אביב יפו בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים

 

בפני כב' השופטת נורית אחיטוב

 

[13.11.2007]

 

 

 

הנריק רוסטוביץ
בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב (1974).פרקליט וחבר בלשכת עורכי-הדין (1976).דוקטורט בשיווק בפקולטה לכלכלה, אוניברסיטת אורדיה, רומניה
חוק ומשפט - דיני מיסים
תאריך: 15/12/2010
תגיות:   ארנונה    נדלן    מסים    מקרקעין   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - דיני מיסים

הסרת מחדל בתיקי מס פליליים- שיקול לקולא? / אלי דורון
בטרם נדון לגופו של עניין מהי הסרת מחדל והאם הדבר מהווה שיקול לקולא בענישת הנישום, נציין תחילה את מדיניות הענישה השלטת כיום בבתי המשפט לאור ביצוע עבירות כלכליות ככלל ועבירות מס בפרט.
מולדובה- יעד אטרקטיבי לתכנוני מס / אלי דורון
כחלק משאיפתה של רפובליקת מולדובה למשוך משקיעים זרים ובכדי לעודד את הישארותם והשתקעותם במדינה לפרקי זמן ארוכים, עברה במהלך השנים האחרונות המדינה הסובייטית בדימוס מספר רפורמות מהותיות בשיטת המיסוי המונה
עידכונים בדיני החברות ודיני המס בקפריסין / אלי דורון
באוגוסט 2011 התקבלו בפרלמנט הקפריסאי מספר תיקונים לדיני החברות, חוק מס ההכנסה וכן חוק ה- Special Defence Contribution Tax, אשר נועדו להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים. עיקרי התיקונים יפורטו להלן:
ייעוץ מס הכנסה –שיטת המס בישראל לפני הרפורמה הנקבעה ב"חוק לתיקון פקודת מס הכנסה" / אלי דורון
מיסוי הכנסה פרותית ככלל, שיטת המס הישראלית לפני הרפורמה הייתה מבוססת על הזיקה הטריטוריאלית אשר בחנה את גבולות סמכות המיסוי הישראלית בהתאם לגבולותיה הגיאוגרפיים של מדינת ישראל. אלא שבמספר הוראות בפקו
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
ייקור ארנונה במסלול הירוק של משרד האוצר/ אירמה חלי, עו"ד / הנריק רוסטוביץ
שר האוצר הגה רעיון מקורי לזירוז תהליכי מתן אישורים חריגים לשינויים בתעריפי הארנונה, אולם זה לא יפתור את בעיית הסחבת של משרד הפנים
גביית ארנונה לא חוקית של עיריית בת ים / הנריק רוסטוביץ
הליכי גבייה מנהליים מקנים לרשות זכויות רבות נגד חייבים כגון זכות עיקול ומימוש רק כאשר לאזרח יש חוב לא שנוי במחלוקת. אין לפעול בגבייה מנהלית כאשר מדובר בחובות ישנים, המשתרעים על פני שנים רבות.
בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם" / הנריק רוסטוביץ
המאמר מדבר על מחדלה של עיריית ירושלים אשר שלחה הודעה על אי תשלום חוב ארנונה גבוה מאוד בטרם בדקה את העובדות באשר לנכס שלגביו הוצא החוב.
כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון / הנריק רוסטוביץ
הסתמכות נישום על שומת ארנונה הביאה לביטול הגדלת החיוב
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים