מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פחד מחושך - ילדים

ילדים עם פחד מחושך- להדליק להם את האור?

/ כלים לשינוי
ילדים עם פחד מחושך- להדליק להם את האור?
 
מילות מפתח: ילדים,ילד,חרדה,הורים,חדרי ילדים,פחד,התמודדות,פחדים,חושך
 
תקציר: פחד מחושך הוא פחד בסיסי שמלווה ילדים המשפחות רבות. להורים פעמים רבות קשה להחליט באיזה אופן כדאי להם לפעול, והאם להדליק את האור, להשאירו מכובה, לתת להם לישון איתם ביחד במיטה או לא ועוד. יש עקרונות פשוטים להתמודדות עם הבעיה.
 
כולנו מרגישים לא בנח בחושך במקומות לא מוכרים. נכון, שכמבוגרים אנחנו פחות מרגישים את זה, כי אנחנו רגילים לחושך אצלנו בבית, כי היינו במספיק סיטואציות חשוכות ולמדנו להסתדר כך שהיו לנו מספיק למידות מוצלחות ואנחנו בטוחים, פחות או יותר, ביכולת שלנו להסתדר במצבים האלו. בבית שלנו המוכר לנו, אנו מסוגלים לקום באמצע הלילה לשירותים מבלי להדליק את האור בכלל. למעשה זה נובע מכך שכבר יצרנו לעצמנו מפה בראש של מיקום החפצים והקירות בביתנו, ונוכל להסתדר גם אם תהייה עלטה מוחלטת.
אבל תתארו לעצמכם, כמבוגרים וכהורים, מצב בו אתם מגיעים למקום חדש לכם שאתם לא ממש מכירים, אתם עדיין לא יודעים איפה נמצא כל דבר ואיך מגיעים ממקום למקום, כשלפתע יש הפסקת חשמל. איך תרגישו? מה תהייה החוויה הראשונית שלכם? סביר להניח שתרגישו חוסר נוחות, הנובעת מכך שנקלעתם למצב לא מוכר, לא ידוע ואתם אפילו, אם תודו, מרגישים קצת חסרי אונים.
אותו דבר מרגישים ילדים בחושך. נכון, יש ילדים שיפגינו יותר פחד, ואחרים שיפגינו פחות, אבל השורה התחתונה היא שבמידה כזו או אחרת רב הילדים חוששים מהחושך.
אז מה בעצם אפשר לעשות?
נחזור לדוגמא של הפסקת החשמל, מה היה עוזר לכם? סביר להניח שידע אודות איפה הדברים נמצאים, איך מגיעים חזרה לחדר שלכם ואולי אפילו קצת אור (הרי לא הייתם מבקשים בהכרח את אור השמש, וסביר להניח שהייתם מסתפקים בנר קטן...).
אם נשליך זאת לעולם הילדים, דבר בסיסי בהתמודדות עם הפחד שלהם, הוא לא להעלים את החושך לחלוטין, כי היינו רוצים שילמדו להתמודד איתו ולא ימנעו מלהיות בסיטואציות חשוכות, כי הרי זה לא ממש מציאותי. לחילופין, רצוי להישאר עם הילד בתוך החושך, ולמצוא פתרונות יצירתיים כדי לגרום לו להיות פחות מאיים.
 
הצעות לדוגמא:
  1. אם יש צורך נדליק אור קטן- לא כזה שכאמור יעלים לגמרי את החושך, אלא יעזור מעט להתמצא במרחב.
  2. נלמד את הילד איך להתמצא בחושך, למשל בחדר הילדים, דרך לימוד מיקומם של הרהיטים והקירות. אפשר למשל להתחיל באור מלא, ולהפחית את האור לאט לאט עד לאור קטן של מנורת לילה. הרעיון הוא לתת לילד תחושה של שליטה בסיטואציה ע"י מתן ידע שאנו המבוגרים מתורגלים כבר לרכוש באופן אינטואיטיבי.
  3. נשחק באור יום משחקים של חושך- למשל נכסה את העיניים עם מטפחת ונמשש חפצים- כך בעצם ניתן תחושה של שליטה בחושך, ושל יכולת לעבור בין המצבים: חושך ואור.
 
כמובן שיש עוד דרכים רבות נוספות, וכן לכל ילד נתאים את הדרך המתאימה לו ביותר, אבל העקרונות הם אותם עקרונות: לא להעלים את החושך, לתת לגיטימציה לפחדים, ולהבין שהפחד נובע מתחושה של חוסר אונים הנובע מחוסר ידיעה של מה שעומד לפניהם.
 
לקריאה נוספת אודות פחדים של ילדים ניתן לקבל במאמר: "פחד וחרדה בקרב ילדים".
 
כלים לשינוי
כלים לשינוי- קליניקה בגישה קוגנטיבית התנהגותית, וסדנרות לאנשי מקצוע מתחום החינוך. www.kelim-shinuy.co.il 052-8910910
כלים לשינוי- קליניקה בגישה קוגנטיבית התנהגותית, וסדנאות לאנשי מקצוע מתחום החינוך. www.kelim-shinuy.co.il 052-8910910
כלים לשינוי
טיפול בחרדות, פחדים, OCD, דימוי עצמי, קושי ביצירת זוגיות ועוד. סדנאות לאנשי חינוך: יצירת סביבה לא אלימה, יצירת אקלים כיתתי, בניית מערכי שיעור חברתיים ועוד.
מרכז הארץ
052-8910910
בית ומשפחה - סופר נני
תאריך: 6/7/2010
תגיות:   ילדים    ילד    חרדה    הורים    חדרי ילדים    פחד    התמודדות    פחדים    חושך   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בית ומשפחה - סופר נני

ילדים עם פחד מחושך- להדליק להם את האור? / כלים לשינוי
פחד מחושך הוא פחד בסיסי שמלווה ילדים המשפחות רבות. להורים פעמים רבות קשה להחליט באיזה אופן כדאי להם לפעול, והאם להדליק את האור, להשאירו מכובה, לתת להם לישון איתם ביחד במיטה או לא ועוד. יש עקרונות פשוט
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים