מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

יחסי מין עם קטינים

יחסי מין עם קטינים

/ שולמית קהלת-אורן

יחסי מין בין בגירים לקטינים

 

חוק העונשין קובע את ההסדר החוקי ביחס לקיום יחסי מין בין קטינים לבגירים.

 

בחוק נקבע אשר קובע מבחינה משפטית מתי יכול הקטין להסכים לקיום יחסי מין עם בגיר.

 

יחסי מין מותרים עם קטינים

המדובר במקרים בהם ההפרש בגיל אינו עולה על 3 שנים ובתנאי שהיחסים נעשו בהסכמה של הקטין, במהלך יחסי חברות רגילים וללא ניצול המעמד של הקטין.

 

מעשה סדום

1. בקטין שמלאו לו 14 וטרם מלאו לו 16

2. בקטין שמלאו לו 16 וטרם מלאו לו 18 – תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה

 

בעילה אסורה בהסכמה

1. בעילת קטינה שמלאו לה 14 אך טרם מלאו לה 16 והיא אינה נשואה לאדם הבועל

2. בעילת קטינה שמלאו לה 16 אך טרם מלאו לה 18 – תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה או תוך הבטחת שווא לנישואין.

 

אונס

קיום יחסי מין עם קטינה שטרם מלאו לה 14, גם אם יחסי המין היו בהסכמתה.

 

בעילה אסורה בהסכמה

1. בעילת קטינה שמלאו לה 14 אך טרם מלאו לה 16 והיא אינה נשואה לאדם הבועל

2. בעילת קטינה שמלאו לה 16 אך טרם מלאו לה 18 – תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה או תוך הבטחת שווא לנישואין.

 

מעשה סדום

1. בקטין שמלאו לו 14 וטרם מלאו לו 16

2. בקטין שמלאו לו 16 וטרם מלאו לו 18 – תוך ניצול יחסי תלות, מרות, חינוך או השגחה

 

 

שיקולי ענישה בעבירות מין של בוגרים בקטינים

 

חומרה רבה מיוחסת לנאשם בגיר שביצע עבירת מין כלפי קטין והשיקולים להחמרה בעונש יגברו - ככל שגילו של הקטין צעיר יותר ושל הנאשם מבוגר יותר.

 

מי שביצע עבירת מין בקטין נחשב למסוכן ועל כן, בדרך כלל, יורה בית המשפט בית המשפט לשירות המבחן על הכנת תסקיר לשם בחינת האלמנט הטיפול-שיקומי.

 

שיקולי ההרתעה והגמול הינם שיקולים נוספים אותם שוקל בית המשפט בבואו לגזור את דינו של מי שהורשע בעבירת מין כלפי קטין וכן בוחן בית המשפט את חומרת העבירה והאם מדובר במעידה חד פעמית או האם יש סכנה של הנאשם יחזור ויעבור עבירות מין נוספות.

 

בנוסף לאמור, יבחן בית המשפט את הפגיעה והנזק שנגרמו לקורבן העבירה.

 

בית המשפט יאזן וישכלל את האינטרסים השונים טרם גזרת העונש, ובסיוע עורך דין פלילי המתמחה בייצוג נאשמים בעבירות מין יובאו בפני בית המשפט כלל הנסיבות המצדיקות התחשבות בנאשם.

 

 

 

 

פנייה מוקדמת לעו"ד פלילי

 

ישנה חשיבות מכרעת לחקירה המשטרתית בעבירות מין נגד קטינים ולעיתים קרובות ההכנה לחקירה המשטרתית והליווי המשפטי בכל שלביה מביאה לתוצאה של סגירת התיק או מחיקת האישום.

 

פנייה מוקדמת לעו"ד פלילי וליווי משפטי צמוד תביאה להכרת הרקע באופן יסודי, בניית קו הגנה רציף, הגיוני ומבוצר ונקיטת כיווני חקירה אקטיביים (עימות, פוליגרף וכיו"ב).

 

לפיכך, מומלץ לפנות לעו"ד פלילי המתמחה בתחום עבירות המין בשלב מוקדם ביותר.

 

מה פירוש המונח - גיל ההסכמה?

גיל ההסכמה הוא מונח השייך למשפט הפלילי. גיל ההסכמה הוא הגיל שבו אדם נחשב לבוגר דיו מבחינה משפטית, כדי לתת הסכמה משפטית לקיום יחסי מין עם בן או בת הזוג שלו.

לכן, אדם המקיים יחסי מין עם בן או בת זוג, שגילם קטן מגיל ההסכמה הקבוע בחוק - מבצע בעצם עבירה פלילית. עבירה פלילית מסוג זה נקראת אינוס קטינה, מעשה סדום , בעילה אסורה בהסכמה או מעשה מגונה.

גיל ההסכמה במדינת ישראל - מתי אפשר לקיים יחסי מין חוקיים ולא להעצר?

גיל ההסכמה מגוון בהיקף נרחב מבחינת טווח הגילאים, אך רוב המדינות קובעות אותו בטווח גילאים שבין 14 ל-18. כמו כן, גיל ההסכמה מגוון גם בהקשר לאופי האקט המיני שבוצע ולמין האנשים הנידונים. גיל ההסכמה ליחסי מין מלאים בישראל עומד כיום על 16 שנים.

כמובן שיש שוני בין גילאי ההסכמה במקומות שונים בעולם. החוק הישראלי נחשב למתקדם בנושא. בישראל בוטלה ההפליה בגיל המותר לקיום יחסי מין בין גייז לסטרייטים. כיום גיל ההסכמה בישראל שווה לכולם.

בישראל תחת חוק העונשין, התשל"ז-1977, קיימים חוקים הנוגעים לעניין גיל ההסכמה. כאמור, מדובר בעיקר בסעיפי אישום של אונס (סעיף 345), בעילה אסורה בהסכמה (סעיף 346) ואישום על מעשה סדום (סעיף 347).

אוסיף ואומר, כי קיום יחסי מין מלאים עם קטין או קטינה שגילם בין 14 ל-16 שנים, לא ייחשב כאישום של אונס, מעשה סדום או מעשה מגונה, כאשר מתקיימים הסייגים הבאים:

אם הפרש הגילאים בין הנאשם לקטין אינו עולה על 3 שנים, ואם הקטין הסכים לבצע המעשה, ואם המעשה נעשה במהלך יחסי רעוּת רגילים וללא ניצול מעמדו של הנאשם - במידה והתקיימו כל התנאים הללו, מדובר ביחסים חוקיים על פי חוק העונשין.

להמחשת הנושא אביא לפניכם דוגמה: החוק מתיר לנער בן 17.5 לקיים יחסי מין עם נערה שגילה 14.5 ומעלה. לעומת זאת, נער בן 19 המקיים יחסי מין מלאים בהסכמה עם בת 14.5, עלול לעמוד לדין פלילי באשמת בעילה אסורה בהסכמה.

עבירות אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה - העונשים בחוק

תקופות המאסר הקבועות בחוק עבור עבירה של אונס , מעשה סדום או מעשה מגונה לעניין גיל ההסכמה, נעות בין 3 שנות מאסר מרביות בעבירות הקלות, ועד 20 שנות מאסר בעבירות החמורות ביותר.

1. העונש על ביצוע מעשה סדום לפני גיל ההסכמה - כאשר הדבר נעשה בקטין מתחת לגיל 16 או שלא בהסכמתו, או תוך ניצול יחסי מרות - מדובר בעבירה פלילית, שהעונש עליה בישראל נע בין 3 ל-20 שנות מאסר בכפוף לנסיבות האירוע.
2. העונש על ביצוע אונס לפני גיל ההסכמה - אדם הבועל קטינה (כלומר, מחדיר איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה), שטרם מלאו לה 14 שנים, אף בהסכמתה, צפוי ל- 16 שנות מאסר.
3. העונש על ביצוע מעשה מגונה לפני גיל ההסכמה - אדם המבצע תקיפה מינית בקטין/ה, שאינה כוללת חדירה, אך נועדה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני, צפוי לעונש מאסר של עד 10 שנים.

 

שולמית קהלת-אורן
מקור המאמר מאתר של עורך דין פלילי שולמית קהלת-אורן דרך בן גוריון 2, מגדל בסר 1, רמת גן טל. 03-7553877, פקס. 03-7553878, נייד: 052-4604346
מקור המאמר מאתר של עורך דין פלילי שולמית קהלת-אורן דרך בן גוריון 2, מגדל בסר 1, רמת גן טל. 03-7553877, פקס. 03-7553878, נייד: 052-4604346
משרד עורך דין
עו"ד שולמית קהלת-אורן מייסדת המשרד שמתמחה בתחום הפלילי ודיני התעבורה . ייחודו של המשרד בייצוג נאשמים ובני נוער שאינם עבריינים בערכאות השונות.
דרך בן גוריון 2
רמת גן
03-7553877
03-7553878
קישור לאתר
חוק ומשפט - פלילי
תאריך: 20/12/2010
תגיות:   עורך דין פלילי    עו"ד פלילי    יחסי מין    קטין    קטינים    חקירה במשטרה    אונס    הטרדה מינית    יחסי מים עם קטינה   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - פלילי

השפעת רישום פלילי על גיוס בני נוער לצבא / שולמית קהלת-אורן
ל, תיק פלילי פתוח מביא להקפאת תהליך הגיוס לצה"ל עד לסגירתו או לסיום המשפט. שלטונות צה"ל בוחנים כל מועמד לגיוס, בעל רישום פלילי, באופן אישי כאשר ובהתאם לקריטריונים שונים. צה"ל מקבל ממשטרת ישראל מיד
טופס אזהרה קטין וטיפול מותנה (ט.מ.) / שולמית קהלת-אורן
הדוגמא המובהקת לייחודיות עבודת המשטרה עם קטינים הינו הליך טיפול מותנה (ט.מ.) אשר מטרתו חקירת הקטין במשטרה תוך הימנות מקיום רישום פלילי נגדו.
המשפט הפלילי – פסול ככלי ניגוח פוליטי / אברהם פכטר
קולות רבים, מפי פרשנים, מומחים לרגע, פוליטיקאים ובעלי עניין פוליטי, בוחשים בתקשורת ודוחפים לחקירה פלילית בפרשת הנסיעות של ביבי-שרה.
היכולת של עורך דין פלילי להשפיע / עורך דין
עורך דין פלילי מקצועי, והיכולת של עורך דין פלילי להשפיע.
סגירת תיקים בעבירות של תקיפת בן זוג / שולמית קהלת-אורן
כתבי אישום רבים מוגשים נגד גברים אשר מואשמים בתקיפה ובאיומים של בת זוגם – רעייתם או חברתם לחיים. המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט מייחסים חומרה רבה לעבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב)
תקיפה הדדית – טענת הפלייה נגד ההחלטה להגיש כתב אישום נגד צד אחד בלבד / שולמית קהלת-אורן
פעמים רבות מתרחש אירוע אלים בו שני הצדדים לוקחים חלק, כלומר – משתמשים באלימות. ישנם מקרים בהם צד אחד מתחיל ודווקא נגד הצד השני ש"רק" הגיב, מוגשת תלונה במשטרה ומוגש כתב אישום.
מהולי-לנד – להולי-שיט / אברהם פכטר
המשטרה סיימה את חקירתה בפרשה הסבוכה והמפותלת הנקראת "פרשת הולילנד" – בניית המפלצת הנדל"נית על רכס הרי ירושלים.
עורך דין פלילי / nir בן יוסף
המאמר עוסק בעורך דין פלילי ותלונות שווא. יש כיום לא מעט תלונות שווא וכל עורך דין פלילי צריך להכיר את האפשרות הזו, שמדובר בתלונת שווא שהוא צריך להיות מודע לה. עורך דין פלילי צריך למצוא את הפתרונות .
העונש הראוי – לנשיא קצב / אברהם פכטר
נשיא שמורשע באונס – לא יאומן כי יסופר. עוד פרשה שישראל לא צריכה להתגאות בה. ככל שמעמדו של איש ציבור גבוה יותר – נפילתו אמנם קשה וכואבת יותר, אך גם אחריותו, כבודו ומעמדו מחייבים יותר.
באילו מקרים מותר לחקור ילד ללא ידיעת ההורה? / שולמית קהלת-אורן
הורים לילדים שנמצאים בגני ילדים ובבתי ספר עליכם לדעת: ילדכם עשויים להיחקר על ידי חוקרי משרד הרווחה או חוקרי משטרת ישראל - ללא ידיעתכם !
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים