מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

תיק פלילי לקטין

סגירת תיקים פליליים לקטינים

/ שולמית קהלת-אורן

 

סגירת תיקים פליליים לקטינים

האינטרס הציבורי וטובת הציבור מחייבים הושטת יד לקטין שהסתבך בפלילים במשטרה שישוב לתפקוד סביר ונאות והשתלבות בחברה כאזרח נורמטיבי מן השורה.

לפיכך, קטינים ובני נוער שביצעו עבירות פליליות פעוטות ערך יחסית, יכולים, בהתאם לנסיבות, לזכות לפריבילגיה של סגירת התיק הפלילי שנפתח נגדם או לביטול כתב האישום שכבר הוגש בעניינם.

הרשות החוקרת או הרשות התובעת אשר דנות בבקשה לסגירת תיק פלילי או ביטול כתב אישום, שוקלות שיקולים רבים ושונים וכאשר מדובר בקטינים – ישנם שיקולים מיוחדים הנלקחים בחשבון.

יצוין כי כל בקשה נבחנת בהקשר לנסיבות הספציפיות והאישיות של הקטין.

להלן מס' דוגמאות לשיקולים העיקריים שנשקלים בעניינם של קטינים –

גיל הקטין – ככל שהקטין צעיר יותר כך תיטה הכף לטובת סגירת התיק או ביטול כתב האישום, וזאת גם אם המדובר בעבירה חמורה שבוצעה בנסיבות מחמירות. בהתאם לכך, ככל שמדובר בקטין שגילו מתקרב לגיל 18 כך פוחתת השפעת הגיל גם אם חומרת העבירה פחותה.

נסיבות אישיות והשפעת ההליך הפלילי על הקטין ונסיבות אישיות  - ירידה בלימודים, נדודי שינה, התפרצויות בכי וכו' הן נסיבות אשר עשויות להילקח בחשבון במסגרת השיקולים לסגירת התיק או ביטול כתב האישום. נסיבות אחרות שעשויות להילקח בחשבון הן  מקרים בהם מדובר בקטין בעל תפקוד חיוב ותקין שנמצא במסגרת לימודית וסביבה ראויה.

 
עבר פלילי וחומרת העבירה – ישנה נטייה כללית לסגור תיק כאשר המדובר בקטין ללא עבר פלילי אשר הודה בביצוע העבירה והתחרט על מעשיו.
מאידך, כאשר מדובר בקטין שכבר הסתבך בעברו בפלילים ולא מודה בביצוע העבירה -  אינם מודים בביצוע העבירה – קיים אינטרס ציבורי מובהק להעמדתו לדין גם לשם גילוי האמת ועשיית הצדק.

חוות דעתו של  שירות המבחן – במרבית המקרים משלבת המשטרה את שירות המבחן עוד בשלב חקירת הקטין. המעורבות המוקדמת של שירות המבחן מאפשרת למשטרה לקבל מידע אודות מצבו הנפשי של הקטין נוכח חקירתו. חוות דעת הממליצה לסגור את התיק הפלילי שנפתח לקטין מהווה פקטור משמעותי במכלול השיקולים לסגירת התיק או לביטול כתב האישום.

עיכוב ההליכים – קטין רשאי לפנות ליועמ"ש בבקשה לעכב את ההליכים הפליליים נגדו וזכות זו קמה רק עם הגשת כתב האישום.

לסיכום – סגירת תיק או ביטול כתב אישום בעניינם של קטינים מצריך טיפול משפטי מקצועי ולפיכך מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום עבירות הנוער בהקדם האפשרי.

 

שולמית קהלת-אורן
מקור המאמר מאתר של עורך דין פלילי שולמית קהלת-אורן דרך בן גוריון 2, מגדל בסר 1, רמת גן טל. 03-7553877, פקס. 03-7553878, נייד: 052-4604346
מקור המאמר מאתר של עורך דין פלילי שולמית קהלת-אורן דרך בן גוריון 2, מגדל בסר 1, רמת גן טל. 03-7553877, פקס. 03-7553878, נייד: 052-4604346
משרד עורך דין
עו"ד שולמית קהלת-אורן מייסדת המשרד שמתמחה בתחום הפלילי ודיני התעבורה . ייחודו של המשרד בייצוג נאשמים ובני נוער שאינם עבריינים בערכאות השונות.
דרך בן גוריון 2
רמת גן
03-7553877
03-7553878
קישור לאתר
חוק ומשפט - פלילי
תאריך: 20/12/2010
תגיות:   פלילי    כתב אישום    עו"ד פלילי    קטין    קטינים    חקירה במשטרה    מעצר    סמים    שימוש בסמים    רישום פלילי   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - פלילי

השפעת רישום פלילי על גיוס בני נוער לצבא / שולמית קהלת-אורן
ל, תיק פלילי פתוח מביא להקפאת תהליך הגיוס לצה"ל עד לסגירתו או לסיום המשפט. שלטונות צה"ל בוחנים כל מועמד לגיוס, בעל רישום פלילי, באופן אישי כאשר ובהתאם לקריטריונים שונים. צה"ל מקבל ממשטרת ישראל מיד
טופס אזהרה קטין וטיפול מותנה (ט.מ.) / שולמית קהלת-אורן
הדוגמא המובהקת לייחודיות עבודת המשטרה עם קטינים הינו הליך טיפול מותנה (ט.מ.) אשר מטרתו חקירת הקטין במשטרה תוך הימנות מקיום רישום פלילי נגדו.
המשפט הפלילי – פסול ככלי ניגוח פוליטי / אברהם פכטר
קולות רבים, מפי פרשנים, מומחים לרגע, פוליטיקאים ובעלי עניין פוליטי, בוחשים בתקשורת ודוחפים לחקירה פלילית בפרשת הנסיעות של ביבי-שרה.
היכולת של עורך דין פלילי להשפיע / עורך דין
עורך דין פלילי מקצועי, והיכולת של עורך דין פלילי להשפיע.
סגירת תיקים בעבירות של תקיפת בן זוג / שולמית קהלת-אורן
כתבי אישום רבים מוגשים נגד גברים אשר מואשמים בתקיפה ובאיומים של בת זוגם – רעייתם או חברתם לחיים. המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט מייחסים חומרה רבה לעבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב)
תקיפה הדדית – טענת הפלייה נגד ההחלטה להגיש כתב אישום נגד צד אחד בלבד / שולמית קהלת-אורן
פעמים רבות מתרחש אירוע אלים בו שני הצדדים לוקחים חלק, כלומר – משתמשים באלימות. ישנם מקרים בהם צד אחד מתחיל ודווקא נגד הצד השני ש"רק" הגיב, מוגשת תלונה במשטרה ומוגש כתב אישום.
מהולי-לנד – להולי-שיט / אברהם פכטר
המשטרה סיימה את חקירתה בפרשה הסבוכה והמפותלת הנקראת "פרשת הולילנד" – בניית המפלצת הנדל"נית על רכס הרי ירושלים.
עורך דין פלילי / nir בן יוסף
המאמר עוסק בעורך דין פלילי ותלונות שווא. יש כיום לא מעט תלונות שווא וכל עורך דין פלילי צריך להכיר את האפשרות הזו, שמדובר בתלונת שווא שהוא צריך להיות מודע לה. עורך דין פלילי צריך למצוא את הפתרונות .
העונש הראוי – לנשיא קצב / אברהם פכטר
נשיא שמורשע באונס – לא יאומן כי יסופר. עוד פרשה שישראל לא צריכה להתגאות בה. ככל שמעמדו של איש ציבור גבוה יותר – נפילתו אמנם קשה וכואבת יותר, אך גם אחריותו, כבודו ומעמדו מחייבים יותר.
באילו מקרים מותר לחקור ילד ללא ידיעת ההורה? / שולמית קהלת-אורן
הורים לילדים שנמצאים בגני ילדים ובבתי ספר עליכם לדעת: ילדכם עשויים להיחקר על ידי חוקרי משרד הרווחה או חוקרי משטרת ישראל - ללא ידיעתכם !
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים