מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

הפרעות שינה ילדים

הפרעות שינה בקרב ילדים

/ אבי לבנט

הפרעות שינה בקרב ילדים

 

הגיע השעה, הילדים צריכים ללכת לישון, עכשיו זה מתחיל! לא רוצה, מתחיל כעס, בכי, מרד קטן.

בשביל הרבה ילדים, ללכת לישון זה כלל לא פשוט. מדובר בפרידה מההורים, יציאה מהמעגל המשפחתי אשר ממשיך בלעדיהם, התמודדות עם פחדים שונים – חושך, מפלצות, רוחות, גנבים ועוד.

פחדי לילה אלו, מובילים למגוון של בעיות רגשיות והתנהגותיות, ויתרה מכך, נמצא שהם אחראים לכ-15% מהפניות לטיפול בפחדים שונים בתקופת הילדות.  את הביטויים לכך אנו מוצאים ב:

  1. שינה לא טובה, חלומות רעים, חוסר שקט במהלך הלילה – מובילים לעייפות ועצבנות במהלך היום בגן ובית הספר, וגם פוגעות ביכולת הריכוז והלמידה.
  2. התנהגות אשר מפריעה גם להורים – סירוב ללכת לישון, התפרצויות זעם לפני השינה, קריאה להורים במהלך הלילה, שינה משותפת עם ההורים, דרישה לליווי לשירותים.
  3. ישנה גם התנהגות מסוכנת לילד – התעוררויות תכופות במהלך הלילה, מסתובב לבד בלילה בחושך.
  4. בעיות בהתפתחות החברתית – מפחד לישון רחוק מההורים, פחד לישון בלי אור, חוסר נוחות חברתית עקב הפחדים השונים.

 

תופעות אלו של הפרעות שינה מגיעות ממקורות שונים וממגוון של סיבות, לפיכך גם הטיפול צריך להיות נכון ומתאים לכל מקרה עם פי הסיבות והמאפיינים המיוחדים לו, כפי שאנו יכולים למצוא באופן הטוב ביותר בטיפול ההומיאופתי.

 

בעיות התנהגות כתוצאה מהפרעות שינה

תינוק שסובל מהפרעות שינה נוטה להיות יותר בעייתי בהיבטים התנהגותיים שונים. הם יותר תובעניים, נודניקים, רגישים ועקשנים.

עייפות יכולה להתבטא פעמים רבות אצל ילדים בעצבנות וחוסר שקט. מחקרים שונים מצאו קשר הדוק בין הפרעות שינה לבעיות התנהגותיות שונות.

 

הפרעות קשב והיפר-אקטיביות – חסך בשינה ועייפות הנובעים מהפרעות שינה שונות, גורמים לסימפטומים דמוי הפרעת קשב.

מצד שני, לתינוקות עם רגישות יתר לגירויים תחושתיים יש נטייה לפתח הפרעת שינה. כדי להירדם התינוק צריך להתנתק מהסביבה החיצונית ולהפסיק להגיב לגירויים שונים.

 

התפתחות שכלית – עיבוד מידע והכנסתו לזיכרון מתבצע במהלך שנת חלום. ילדים עם הפרעות בלמידה והפרעות התפתחותיות שיש בהן פגיעה בתהליכים ההכרתיים נוטים יותר לסבול מהפרעת שינה משמעותית. מחקרים מצאו קשר בין הפרעות שינה קשות, בעיקר אילו הנובעות מבעיות נשימה, שגורמות לשיבוש קשה בשינה, לבין שיבוש בהתפתחות שכלית ובהישגים אקדמיים.

 

טיפול הומיאופתי בפחדים והפרעות שינה אצל ילדים

הפרעות השינה והפחדים העולים בשעות הלילה אצל הילדים בגילאים השונים, דורשים מענה יעיל ומקצועי. ההומיאופתיה מאפשרת לנו להתאים לכל ילד, בכל גיל את ה"רמדי" ההומיאופתית אשר תתאים לו ולמאפיינים הייחודיים שלו. באמצעות רמדי זו אנו יכולים לגשת אל עומק הבעיה ולפתור אותה מהשורש. עם זאת, כפי שהוסבר, חשוב לקחת בחשבון שחלק גדול מבעיות אלו, קשור לחינוך הילד ומערכת היחסים המשפחתית.

לכן, מומלץ בטיפול בילד, בכל בעיה שהיא, תמיד ליצור טיפול מקיף ותומך של כל המשפחה המעורבת ישירות בחינוך הילד, ויש לה השפעה משמעותית ומיידית על כל תהליכי חייו.

להלן מספר רמדיז המתייחסות לטיפול בבעיה זו:

Conium maculatum

רמדי המופקת מהצמח רוש עקוד, נושא מרכזי של חולשה ושיתוק הדרגתיים, מותאמת בעיקר למצבים של סיוטים עקב אנמיה של המוח. חולשה של הגוף והמחשבה, רעד. חוסר שינה עקב דלקות עצביות. לעיתים מלווה בשיעול שיכול לגרום לחנק.

 

Cypripedium pubescens

רמדי זו מופקת מצמח הנעלון ממשפחת הסחלבים, יש לה מכנה משותף גדול עם צמח הקפה והתה מבחינת ההשפעה העצבית. בהפרעות שינה היא באה לידי ביטוי בעצבנות אצל ילדים כתוצאה מהוצאת שיניים ובעיות עיכול. הילד צועק בלילה, הוא ערני ומתחיל לצחוק ולשחק. מעט ישנוניות. רגישות יתר מוחית אצל ילדים צעירים לרוב כתוצאה מגירוי יתר של המוח. יכולות להופיע גם עוויתות שריריות של הגפיים.

 

Chamomilla

רמדי מצמח הקמומיל ממשפחת החרציות. מאופיינת ברגישות יתר, עצבנות, צמא, חום ואפאטיות. הילד מתבכיין וחסר מנוח. הבכי המעצבן שלו הוא מאפיין מאוד ברור. הילד מבקש דברים ולאחר מכן לא מעוניין בהם וזורק אותם. חסר סבלנות. ישנוניות מלווה בבכיינות. בכי ויללות מתוך שינה, חרדתי, חלומות מפחידים, עיניים חצי פתוחות בשינה. טובה מאוד למקרים של יציאת שיניים אצל ילדים.

 

Cina maritima

רמדי זו מופקת מהצמח ארטמיסיה קונטרה, עץ דרומי טארטארי או צמח משמיד- תולעים. צמח זה היה בעל חשיבות רבה בטיפול רפואי עודי מימי קדם. הצמח שימש כמוריד חום, מקל עיכול, ומשמיד תולעי מעיים. אנו מוצאים לה שימוש רב כאשר הילד ישן על הבטן, שוכב על הברכיים והידיים בתנוחת עובר. סובל מחלומות בלהה, צועק, צורח ומדבר מתוך שינה. חורק שיניים בשינה. מאוד עצבני וכועס, לא רוצה שיגעו בו. מבקש הרבה דברים ומיד דוחה אותם ברגע שמקבל. טובה מאוד גם לבעיות של תולעים אשר יכולות להציק לילד בשנתו.

 

Belladonna

רמדי זו מופקת מהצמח אטרופה בלדונה, ממשפחת הסולניים, מכונה ענבי רוש, גרגירי השטן, עשב השטן וצמח המכשפות. רמדי זו תתאים במצבים בהם הילד חסר מנוחה, מתבכיין, חורק שיניים. כלי הדם מלאים ופועמים ומשאירים את הילד ער. הפנים אדומות. צורח מתוך שינה. חוסר שינה מלווה בישנוניות. נבהל כאשר העיניים שלו נסגרות או בזמן שינה. ישן עם הידיים מאחורי הראש.

 

Borax veneta

רמדי זו מופקת ממלח של חומצה בורית המצוי כמינרל טבעי במשקעים של אגמים מלוחים. מתאימה מאוד למצבים בהם הילד מתעורר משינה רגועה בפתאומיות, אוחז באימו כמפוחד. צועק מתוך שינה. חייב שיהיה מישהו לידו כאשר מתעורר. ישנה רגישות חזקה מאוד ופחד מרעשים. ישנו פחד מאוד חזק מנפילה(מפחד שמנדנדים אותו בעריסה או אפילו בידיים) או דבר זה יכול לגרום להם לבחילות והקאות. השינה יכולה להיות ממושכת מאוד ויחסית שלווה עם התעוררויות מרובות. תינוקות אלו נוטים גם לבכות בזמן שהם יונקים(פעמים רבות סובלים מאפטות). אנו נראה תינוקות אלו לרוב חיוורים עם תיאבון מועט, או מסרבים לאכול ועלייה מועטה במשקל.

 

Tritic-vg

רמדי זו מופקת מצמח החיטה. הקשר והתלות במשפחה מאוד מייצגים. קשה מאוד להירדם, כל הזמן בודקים היכן נמצאת האמא, פוחדים להישאר לבד או לישון מחוץ לבית, מאוד נצמדים להורים. ישנה נטייה לכאבי בטן ואלרגיות בעיניים.

 

Pulsatila

רמדי זו מופקת מפרח הכלנית ממשפחת הנוריתיים. מתאימה לילדים עדינים וביישנים, לרוב ישנוניים מעט במהלך היום ומתחילים להיות ערניים לקראת הלילה. לא רוצים ללכת לישון וקשה להם להירדם עקב שפע הרעיונות והמחשבות. כאשר נרדמים ישנה נטייה לסיוטים, חלומות מדאיגים וחוסר שקט. פוחדים מהחושך ולהיות לבד. כאשר נרדמים ישנים עד מאוחר. נטייה לשינויי מצב רוח.

 

Jalapa

רמדי זו מופקת מצמח הלפופית ממשפחת הסולניים. אנו מוצאים אותה מתאימה במקרים בהם הילד שקט ביום וצורח כל הלילה. יכול להיות כאב פתאומי וחזק עם עוויתות של כאב כתוצאה מבעיות מעיים, הקאות. ילדים אלו סובלים מכאבי בטן, תיאבון נמוך, שלשולים ואובדן משקל. הם חסרי מנוחה בלילה, לא רוצים ללכת לישון – רוצים לשחק, הופכים אובססיביים בהתנהגות בלילה.

 

Psorinum

רמדי זו מופקת מדילול של החומר המחליא אשר נמצא בשלפוחית של הסקביאס. מתאימה פעמים רבות לתינוקות חולים שלא ישנים ביום או בלילה, רק בוכים. מקרים של ילדים אשר מתנהגים יפה במהלך היום אבל בלילה הופכים לבעייתיים, חסרי מנוח, צורחים כל הלילה. פעמים רבות לילד יהיו פריחות מגרדות בחלקי הגוף השונים, לעיתים מלאות מוגלה, המראה הכללי הוא מלוכלך. הילדים פעמים רבות דואגים ועצבניים וזה מדיר שינה מעיניהם.

אבי לבנט
הומיאופת קלאסי,בוגר בית הספר להומיאופתיה מסלול ודרך. מטפל בקלינקות בחיפה ובתל-אביב במגוון בעיות ותחומים.
הומיאופת קלאסי מוסמך, חבר באגודה הישראלית להומיאופתיה. מטפל בקליניקות שונות בארץ ומתמחה בטיפול בבעיות גופניות, רגשיות, התנהגותיות וקוגניטיביות שונות.
אבי לבנט-הומיאופת קלאסי
טיפול הומיאופתי בבעיות גופניות, רגשיות, התנהגותיות וקוגניטיביות שונות. התמחות בהתפתחות הילד.
מודיעין
054-4497387
קישור לאתר
בריאות ורפואה - בריאות ילדים
תאריך: 3/1/2011
תגיות:   הומיאופתיה    הומיאופת    ילד    ילדה    ילדים    הפרעות שינה    נדודי שינה    קשיי הירדמות    חלומות    סיוטים    רפואה משלימה    רפואה אלטרנטיבית   


פרסומות

דום נשימה בשינה
מידע מענין ומועיל אודות תסמונת דום נשימה בשינה ומכשיר CPAP
דום נשימה בשינה
 

ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - בריאות ילדים

עידוד פעילות גופנית בקרב ילדים / ofer rashkes
המאמר מפרט חשיבות ודרכים לעידוד פעילות גופנית בקרב ילדים
ילדים זקוקים לפעילות גופנית / ofer rashkes
המאמר מפרט מדוע ילדים זקוקים לפעילות גופנית
חשיבות הספורט בחינוך לחיים בריאים / ofer rashkes
המאמר מציג את חשיבות הספורט בחינוך לחיים בריאים
תזונת תינוקות – משרד הבריאות / LoadSEO SEO
במאמר נלמד כדאי ומה לא בכל הנוגע לנושא תזונת תינוקות. משרד הבריאות הוציא המלצות ברורות בנושא וניתן לעשות בהן שימוש טוב ויעיל למען הילדים הקטנים שלנו.
תזונת תינוקות בגיל שנה / LoadSEO SEO
תזונת תינוקות בגיל שנה צריכה להיות מותאמת לצורת התפתחות התינוק ויכולותיו של התינוק. תזונת תינוקות בגיל שנה דוגלת בפיתוח מיומנויות חיוניות ועתידיות לתינוק.
תזונת תינוקות בשנה הראשונה / LoadSEO SEO
תזונת תינוקות בשנה הראשונה נושפעת בעיקר מריגישותו של התינוק ועמידות מערכת העיכול שלו למזונות מסויימים. תזונת תינוקות בשנה הראשונה
MAYASURF קייטנת גלישת גלים לילדים כפעילות גופנית / מאיה דאובר
קייטנת גלישת גלים של MAYASURF הנה אופציה מצוינת לפעילות גופנית לילדיכם בקיץ אשר יכולה להפוך לתחביב ספורטיבי לכל החיים זהו ספורט שעובד על כול שרירי הגוף וסיבולת לב ריאה ומומלץ להתחילו בגיל צעיר
פעילות גופנית שומרת על בריאות ילדינו / ofer rashkes
היות בריאים ומאושרים יותר. מאמר זה ימנה מספר יתרונות (גם כאלו שרובנו לא מכירים...) שמקנה הפעילות הגופנית בכלל, ולילדינו בפרט, וכך יסביר מדוע זה הכרחי שנעודד אותם להיות כמה שיותר פעילים מבחינה גופנית.
השמנת ילדים, סיבות ודרכי ההתמודדות עימה / ofer rashkes
מחשבה, דאגה, והתערבות. השמנה ילדים עלולה לגרום לבעיות בריאותיות שונות, ואף שהטיפול בה איננו פשוט, ישנה חשיבות מכרעת לעשות זאת בגיל צעיר ככל האפשר. מאמר זה יעסוק בגורמים להשמנת ילדים ובדרכי הטיפול בה.
מדוע חשוב לעודד ילדים לשחק בחוץ? / ofer rashkes
ותו של הילד. ילדים לומדים לשחק ביחד וכך מצליחים לפתח מיומנויות שונות. בעידן הטכנולוגי של היום חשוב יותר מתמיד לעודד את הילדים לשחק בחוץ, לא רק למען ההתפתחות חברתית או הפיזית שלהם, אלא גם עבור בריאותם.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים