מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

בדיקות פוליגרף

בדיקות פוליגרף

/ זלדה חן

פוליגרף

בעבר, אדם שרצה להתקבל למשרה כלשהי נדרש לעבור ראיון אחד או שניים, ומקסימום מבחן מקצועי כלשהו. כיום תחום משאבי האנוש התפתח לבל היכר, עד כי כל מועמד נדרש לעבור אינספור ראיונות, מבחנים, סימולציות, מרכזי הערכה ושלל מבדקים בדרך למשרה המיוחלת. אחד המבדקים הללו הוא בדיקת פוליגרף.

בדיקת פוליגרף – כי האישיות חשובה יותר ממקצועיות

כיום, יותר ויותר מעסיקים מכירים בעובדה כי לתכונותיו האישיותיות של העובד יש חשיבות גדולה לא פחות מהניסיון המקצועי שלו. עבור מעסיקים רבים חשוב יותר להבטיח שהם יעסיקו אדם ישר ואמין, שלא יפגע באינטרסים של החברה, גם אם אין לו ניסיון מקצועי רב. מעסיקים יוצאים מנקודת הנחה שמקצועיות היא דבר נרכש, שאפשר לשפר וללמד את העובד. לעומת זאת, אם העובד אינו אמין או ישר, הוא עלול לגרום לנזקים כבדים ואף בלתי הפיכים לחברה (כלכליים, תדמיתיים וכו').

לכן, מעסיקים מוכנים להשקיע משאבים רבים כדי להבטיח שהעובד שהם מעסיקים הוא אדם ישר ואמין. אחד האמצעים להבטיח זאת היא באמצעות בדיקת פוליגרף, שיכולה לספק ערובה תקפה ומהימנה לאמינותו וליושרו של אדם.

בדיקת פוליגרף – כיצד היא מתבצעת?

בדיקת פוליגרף מבוססת על ההנחה שכאשר אנשים משקרים, מתחוללים בגופם שינויים פיזיולוגיים בלתי רצוניים המסגירים זאת. מכונת פוליגרף מודדת את ארבעת השינויים הפיזיולוגיים המעידים על מתח והתרגשות היכולים להיגרם בזמן שקר: זיעה, דופק, לחץ דם ונשימה. במהלך בדיקת הפוליגרף הנבדק מחובר למכונה באמצעות מכשירים, ונדרש לענות על שאלות כן / לא.

כשמעסיק מבקש לערוך בדיקת פוליגרף למועמדים למשרה הוא מתקשר עם מכון פוליגרף ומעביר לו את רשימת התכונות שחשוב לו לבדוק בבדיקה. את השאלות הללו שואל מפעיל הפוליגרף, ומקדים להן שאלות ביקורת שנועדו לנטרל השפעות של מתח טבעי והתרגשות מעצם מעמד הבדיקה. בסיום הבדיקה מכונת הפוליגרף מפיקה פלט ובו ממצאי הבדיקה.

הבעייתיות של בדיקות פוליגרף בראיונות עבודה

זו עובדה ידועה שתוצאותיהם של בדיקות פוליגרף אינם קבילים כראיה בבתי משפט. הסיבות לכך טובות דיין גם כדי לערער על יעילות הבדיקה במסגרת ראיונות עבודה. ראשית, ישנם אנשים שנכשלים בבדיקות הפוליגרף לא בגלל שהם שיקרו, אלא בשל מתח והתרגשות שלא נוטרלו במסקנותיו של מפעיל הפוליגרף. לאנשים אחרים יש בעיות בריאותיות הגורמות להזעת יתר או ללחץ דם גבוה במיוחד, והם עלולים להיכשל בבדיקות שלא בצדק. כך שהמעסיק עלול לפספס עובדים מצוינים רק בגלל אי דיוקים בבדיקות הפוליגרף.

שנית, ישנם אנשים שיכולים להתל במכשיר הפוליגרף. אנשים שכבר רגילים לשקר אינם חווים מתח והתרגשות, המתבטאים בשינויים פיזיולוגיים, בזמן שהם משקרים. אנשים שכאלו יעברו בהצלחה בדיקת פוליגרף ויתקבלו לעבודה למרות שאינם אמינים וישרים. במצב שכזה הם עלולים לפגוע בחברה וכל המאמצים והמשאבים שהשקיע המעסיק ירדו לטמיון.

ושלישית, בדיקת פוליגרף היא בדיקה יקרה. לכן מעסיקים משתמשים בה רק בשלבי המיון הסופיים ורק עבור מספר מצומצם של מועמדים למשרה. כך שלמעשה, בדיקת הפוליגרף משמשת ככלי תומך החלטה בלבד, המיועד רק למועמדים שכבר עברו בהצלחה ראיונות, סימולציות ומבחנים מקצועיים.

 

 

זלדה חן
אני אוהבת אוכל טוב.מי שאוהב אוכל ברמה -מוזמן.
חברה ומדינה - כללי
תאריך: 9/1/2011
תגיות:   פוליגרף   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חברה ומדינה - כללי

כלכלה פרקטית , וקלקלה שלטונית וציבורית / עוזי פלג
ה אותה. הכלכלה היא תחום גמיש שכולם יכולים להיות בו צודקים, ובו בזמן גם לטעות. הסיכוי שיהיה טוב הוא כמו הסיכוי שיהיה רע, הכול תלוי במה עושים ועד כמה, ומה לא עושים ועד כמה, ובתזמון של כל עשייה ואי עשייה
לחיי - הבחירות שבדרך / אברהם פכטר
ארדואן בתורכיה – זכה בקדנציה שלישית. עו"ד יורי גיא-רון - רוצה בקדנציה שניה כיו"ר לשכת עו"ד בישראל. עו"ד דורון ברזילי – רוצה בקדנציה ראשונה כיו"ר לשכת עו"ד.
תו תקן חדש למתקנים מתנפחים / ofer rashkes
החל מפברואר 2011, כל מוצר מתנפח שייובא לארץ יחויב בבדיקה של מכון התקנים והוכחת עמידותו בת"י 5378.המאמר מציג מדדים מתאימים להתייחסות לסיכונים ולמזעור מספר התאונות למשתמשים.
תו תקן חדש למתנפחים / עידן מור
מכון התקנים מגבש תקן חדש למתקני משחקים מתנפחים לילדים, במסגרתו יידרשו יצרניהם ספקיהם ומפעיליהם של מתקנים אלו לעמוד בהנחיות שיגדילו את רמת הבטיחות. אנדרי מטיאס, מנהל תחום הסברה, פר
מתקנים מתנפחים של Happy Hop / עידן מור
במאמר זה תוכלו להכיר את חברת Swiftech אשר מייצרת מתקנים מתנפחים מיוחדים עם שם המותג Happy Hop. תוכלו ללמוד על היתרונות הרבים שיש ל-מתנפחים של Happy Hop, כמה פשוט להפעיל או
הוראות שימוש וכללי בטיחות בהפעלת מתקנים מתנפחים של עידנ'ס / עידן מור
ביצעתם השכרת מתנפחים? כל הכבוד! (-: עכשיו, חשוב שתקפידו על ההוראות הבאות: 1) יש להוציא את המתנפח מהתיק המצורף ולפרוש אותו במקום המיועד.
כיצד להימנע מפגיעות מיותרות במתקנים מתנפחים לילדים? / עידן מור
מומחי מכון התקנים הישראלי בטיפים מיוחדים מתנפחים לילדים הינם מקור הנאה ושמחה לילדים אולם, הם טומנים בחובם רמת סיכון לא מועטה ואפשרות לפגיעה של היל
התקן החדש למתקנים מתנפחים - אינו מחייב / עידן מור
מקור המאמר: http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/ArticleLayout/CdaArticlePrintPreview/1,2506,L-3783867,00.html מכון התקנים פירסם תקן ישראלי חדש למתקני משחקים מתנפחים ב
הנחיות בטיחות ואחזקה במתקני משחק בחצר - חלק 1 / עידן מור
מתוך גני ילדים – סב/6(ב) פברואר 2002 מתקני משחק בחצר א. תקן מתקני משחק 1) מתקני החצר המותקנים בגני הילדים יהיו בהתאם לדרישות התקן 1498, "מתקני משחקים לי
השכרת ג'ימבורי לילדים – עפ"י עידנ'ס / עידן מור
ילדכם הקטן חוגג יומולדת ואתם רוצים לתת לו את הטוב ביותר. אבל מה תעשו לילד בן שנה או שנתיים שלא מזמן יצאו לו השיניים? איך תגרמו לו אושר גדול מבלי שמנהל הבנק מכיסאו י
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים