מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

חוגים לילדי הגן

חוגים לילדי הגן

/ עמרי אימבר

חוגים לילדי הגן

אז מה באמת אומר לכם המשפט – "בגן שלנו הילדים משתתפים בחוג __X__"? בדרך כלל, רק את השם של החוג. מה עושים בחוג תנועה? מה זה ריתמוסיקה? ומי היא ה"מנגנת"? המשיכו לקרוא כדי לגלות...

בכתבה זו נסקור את מבחר החוגים המוצעים לבחירת הגננות ונפרט על משמעותם. המאמר מיועד להורים אשר רוצים להבין מה משמעות החוג בו משתתף ילדם לאשורה כמו גם לגננת אשר מעוניינת להשאר מעודכנת בנעשה בשוק. החוגים עליהם נדבר נבחרו מאחר והיו עיקר החוגים בתוצאות החיפוש של "חוגים לגיל הרך" בגוגל והיוו את רוב החוגים בלוח מפעילי החוגים של האתרים "גן-פור-יו" ו"הגננת" (לוחות הפונים בעיקר לגננות). סדר החוגים נקבע לפי שכיחותם בגוגל בחיפוש לפי "חוג __X__ לגיל הרך". נציין את מספר התוצאות שעלו לחיפושים אלו עם הפירוט על החוגים עצמם.

אז בואו ניגש למלאכה –

 

החוג השכיח ביותר המוצע לגנים וגננות הוא חוג ריתמוסיקה, שתחת החיפוש "חוג ריתמוסיקה לגיל הרך" העלה 297,000 תוצאות. ריתמוסיקה היא למעשה שילובם של מוסיקה ותנועה. מי מאיתנו שמספיק מבוגר בכדי לזכור את שיעורי ריתמיקה בבית ספר היסודי ובגן בדרך כלל יוכל לשלוף מירכתי ראשו את הזכרונות של חדר מרוצף במזרנים, מרופד מכל עבר ובו מבוצעות פעילויות של תנועה המשלבות חישוקים, כדורים, סרטים וכו' כאשר ברקע מתנגנת מוסיקה. אז הלכה למעשה מדובר כמעט באותו הדבר, אולי ללא החדר המרוצף במזרנים (במרבית הגנים פשוט אין חדר כזה). הרעיון הינו הפנמת קצב ומקצב ע"י תנועה במרחב ועבודה עם אביזרים. חוגי ריתמוסיקה טובים ישלבו הרבה אביזרים המתחלפים משבוע לשבוע ועבודה עם מנגינות מז'אנרים מגוונים.

חוג תנועה (או התעמלות) הוא אומנם במקום השני אבל הרחק מאחור. חיפוש תחת "חוג תנועה לגיל הרך" ו"חוג התעמלות לגיל הרך" מעלה 161,300 תוצאות, קרוב למחצית התוצאות של ריתמוסיקה! כשמדובר בחוג תנועה לגיל הרך מודגשת התנועה במרחב בשילובם של אביזרים שונים כגון מטפחות, שקיות פוף, חישוקים ודומיהם. פעמים רבות יונע השיעור על ידי סיפור אגדה כזה או אחר ושימוש במוסיקה. חוגי תנועה טובים ישלבו הרבה אביזרים המתחלפים על בסיס שבועי באופן המאתגר את תנועת הילדים במרחב ומדריכיהם יהיו מוסמכים ובעלי תעודה כזו או אחרת (בדרך כלל מוינגייט).

חוג מוסיקה הוא החוג הבא בשכיחותו, חיפוש בגוגל של המשפט "חוג מוסיקה לגיל הרך" יעלה כ-128,000 תוצאות. בחוגי מוסיקה פעמים רבות תגיע לגן מה שנקרא בז'רגון הגנני "מנגנת". אותה ה"מנגנת" (או "מנגן" לצורך העניין) היא אדם העוסק בתחום המוסיקה ומנגן על כלי אחד או יותר ומגיע לגן בכדי לשיר עם הילדים ולנגן להם ממנגינותיו. לעיתים הילדים צריכים פשוט לשבת, להאזין ולהצטרף לשירה כשהם מתבקשים, אבל חוגי מוסיקה מתקדמים יותר יכללו גם סיפורי רקע לשיעור, כלי נגינה שונים ומתחלפים המחולקים לילדים, עבודה משותפת על מקצבים ומנגינות, תנועה מקצבית וכו'.

חוג סיפורטרון\דרמה במקום הרביעי בשכיחותו עומד חוג זה. החיפושים אחר "חוג דרמה לגיל הרך" ו"חוג סיפורטרון לגיל הרך" העלו 89,700 תוצאות. במקרה זה מדובר לרוב בהצגה קצרה המבוצעת על ידי שחקן או שחקנית לפי סיפור מוכר או מקורי. בחלק מחוגים אלו הילדים הינם צופים בלבד וחלק הינם אינטראקטיבים ומשתפים את הילדים בפעילות כדמויות או מפעילי בובות. לעיתים מדובר באדם שפשוט מספר לילדים סיפור אבל חוגים טובים בתחום ישלבו גם תפאורה, כלי נגינה, בובות, מוסיקה, שירים ועוד, ויצליחו להפעיל חלק גדול המילדים תוך כדי סיפור.

חוג טבע במקום האחרון בסקירתנו עם 77,200 תוצאות לחיפוש "חוג טבע לגיל הרך". בחוג זה נפגשים הילדים עם חיות ואלמנטים שונים מהעולם הסובב אותנו. בדרך כלל מדובר בחיות קטנות כמו מכרסמים קטנים ומיני ציפורים. מפעילים אחדים עובדים גם עם חיות גדולות יותר. חוג טבע טוב הוא חוג בו הילדים פוגשים חיות חדשות מידי שבוע (בניגוד לעבודה עם אותן 5-10 חיות לאורך כל השנה) ובו המפעיל הינו בעל מקצוע בתחום הקשור לבעלי חיים ובקיא בעובדות אותן הוא מלמד את הילדים.

חוגים נוספים שלא נכללו בסקירה עקב היותם נדירים יותר הינם בישול, גינון, קפוארה, מדע, פיתוח חשיבה ועוד רבים אחרים.

חברת "קטנטנים – חוגים ותוכניות העשרה לילדים" מציעה חוגים חדשניים המדברים אל הילדים מזווית אחרת – במקום להציג תחום תוכן מסויים (כמו מוסיקה או דרמה) יעבדו הילדים על פיתוח אינטליגנציות שונות בחוג אחד ועל כישורי חיים בחוג אחר, זאת דרך מגוון של חוויות המשתנות משבוע לשבוע ונוגעות בעולמות תוכן שונים. הדגש בחוגים אלו הוא התפיסה החינוכית של פיתוח הילד וקידומו ולאו דווקא הקנייה של תחום תוכן ספציפי.

עמרי אימבר
עמרי אימבר - בעל ניסיון של כ-15 שנה בתחום החינוך בגיל הרך והיסודי. בעליה של חברת "קטנטנים - חוגים ותוכניות העשרה".
עמרי אימבר - בעל ניסיון של כ-15 שנה בתחום החינוך בגיל הרך והיסודי. בעליה של חברת "קטנטנים - חוגים ותוכניות העשרה".
קטנטנים - חוגים ותוכניות העשרה
חברת קטנטנים מספקת חוגי העשרה חדשניים וצבעוניים, לגנים ולצהרונים, תוך תפיסה חינוכית ייחודית.
רמה"ש
קישור לאתר
חינוך ולימודים - כללי
תאריך: 16/1/2011
תגיות:   חוג    חוגים    חוגי העשרה    תוכניות העשרה    הפעלות    חוגים לגיל הרך    הגיל הרך    קטנטנים    חוגים לגנים    חוג לגן    חוג לצהרון    חוג למועדונית    חוג ריתמוסיקה    חוג מוסיקה    חוג דרמה    חוג טבע    מנגנת    סיפורטרון   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חינוך ולימודים - כללי

לימודי עיצוב גרפי פיתוח הדמיון / סלביק גבריאלוב
בכל מקום שאנו הולכים אנחנו משתמשים בעניים שלנו, כדי לחפש ולקטלג את הסביבה שבה אנו נמצאים.
לימודי רפלקסולוגיה: מה העבר לובש? / אביב יועצים
לימודי רפלקסולוגיה מלמדים לא מעט דברים חשובים. אחד מהדברים הפחות צפויים שניתן ללמוד באמצעות לימודי רפלקסולוגיה הוא כיצד העבר מתלבש: כיצד משהו שמקורו בעבר לובש צורה מודרנית בגלגול העכשווי שלו.
חוגים לילדי הגן / עמרי אימבר
אז מה באמת אומר לכם המשפט – "בגן שלנו הילדים משתתפים בחוג __X__"? בדרך, רק את השם של החוג. מה עושים בחוג תנועה? מה זה ריתמוסיקה? ומי היא ה"מנגנת"? המשיכו לקרוא כדי לגלות...
תאוריית האינטיליגנציות המרובות של גארדנר ושימושה במסגרות חינוכיות / עמרי אימבר
תאוריית האינטיליגנציות המרובות של האוורד גארדנר פרצה דרך בתפיסת הערכת האינטיליגנציה האנושית. התאורייה עומדת בניגוד לתפיסת ה"חוכמה" עד כה שהיתה נמדדת ע"י מבחני איי.קיו בלבד ולמעשה מציעה שיטה שהיא אומנם
חוגי העשרה לגיל הרך / עמרי אימבר
במאמר זה נתייחס למגוון החוגים לגיל הרך ולמחיריהם המשתנים בשוק, אך ראשית חשוב להבין כי בתחום החוגים לגיל הרך ישנם מספר עולמות שונים, נתייחס כאן לשניים מהם.
כיצד לבחור חוג לילדים / עמרי אימבר
חוגים הם נושא חשוב בכל בית. בין אם בגן, בצהרון או בשעות אחר הצהריים, היום ברור לכל אם ואב כי חשוב להעשיר את הילדים בתכנים נוספים לתוכניות הלימודים הפורמליות. במאמר זה נבחן את כל הנקודות החשובות בתחום.
הדרכת הורים בשילוב פענוח ציורי ילדים / מיכל וימר
פענוח ציורי ילדים הינו כחלק בלתי נפרד מהדרכת הורים ומאפשר לשלב בין נקודת המבט והחוויות של ההורים לזה של הילד – הילדים מציירים פעמים רבות גם את הקושי שמוכר להורים, אך גם את 'הפאזל האישי'.
ללמוד וללמד לחשוב - תהליך להוראה ולמידה אקטיבית / תמיר חכם
כתיבת מאמר זה נובעת מהמצוקה האישית שלי כהורה בראותי את ילדיי לא לומדים לא קוראים
לימודים – מגוון רחב של אפשרויות / קופירטיינג פלוס
בוגרי התואר הראשון ישנה תחרות גדולה ולכן פעמים רבות יש כאלו שיבחרו לימודי תואר שני כדי להשיג יתרון על המתחרים. יש גם מי שבוחר בכך מתוך רצון להתקדם באקדמיה או למשרות שמחייבות סיום בהצלחה של תואר שני.
בתי ספר פרטיים בישראל / איל פטרן
בשנים האחרונות יותר ויותר הורים בוחרים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר פרטיים. משנות השמונים קמו בישראל יותר מ-200 התארגנויות להקמת בתי ספר פרטיים. בשנים האחרונות ישנה עליה מתמדת בקצב של רישום ההתארגנויות.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים