מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ריבית פריים

ריבית פריים

/ מרדכי שמואלביץ'

ריבית פריים ( Primeׂ(

 

ריבית הפריים היא ריבית הבסיס הנקבעת על-ידי הבנקים ומשתמשים בה לשם מתן הלוואה. ריבית הפריים נגזרת באופן ישיר מריבית בנק ישראל הנקבעת כאמור על-ידי בנק ישראל. ריבית הפריים מחושבת כך:

 

p)) ריבית פריים = 1.5% + ריבית בנק ישראל

 

ריבית הפריים מוגדרת כריבית מועדפת ללקוחות בעלי רמת סיכון נמוכה מהממוצע. עם זאת ריבית הפריים היא הריבית השכיחה ביותר להלוואה קצרת טווח (עד חמש שנים). ריבית הפריים נקבעת בכל יום שני האחרון בכל סוף חודש ומפורסמת ביום חמישי באותו שבוע במקביל לשינוי בריבית בנק ישראל.

ריבית בנק ישראל היא ריבית יומית, כלומר אין הגבלה בידי הנגיד לשנותה בכל יום נתון בכפוף למדיניות המוניטארית של בנק ישראל. ולכן גם ריבית הפריים יכולה להשתנות בכל יום נתון במקביל לשינוי בריבית בנק ישראל.

ריבית הפריים משמשת כבסיס להלוואות קצרות וארוכות טווח, כבסיס לפיקדונות ועוד.

מרווח הריבית קבוע לאורך כל תקופת ההלוואה.

 

x – אחוז ריבית קבוע מראש לאורך כל התקופה:

 

  x+ריבית הפריים ((p

 

x - ריבית הפריים ((p

 

יש להבדיל בין המרווח 1.5% ובין המרווח הנקבע על-ידי הבנקים לריבית הפריים עצמו. הריבית המוצמדת לריבית הפריים נקבעת בין הלקוח ובין הבנק בעת ביצוע העסקה וכתובה בחוזה ההלוואה.

לכן ריבית המרווח מריבית הפריים פתוחה תמיד למשא ומתן. לדוגמה, על הלוואת משכנתא נקבל (בדרך כלל) מרווח שלילי, כלומר:

P - x%

הסיבה היא סוג העסקה. הלוואת משכנתא היא הלוואה שבה לבנק יש כיסוי מלא על גובה ההלוואה והוא ערך הנכס המשועבד לו.

הלוואה הנחשבת ל"הלוואה לכל מטרה", לעומת זאת, תהיה בעלת מרווח חיובי לריבית הפריים. הסיבה: על הלוואות אלו הבנק אינו מבקש בדרך כלל ביטחונות (הוא גם לא יציע הלוואות מסוג זה לכל לקוח).

P + x%

לפניכם מספר דוגמאות:

דוגמה מספר 1:

נניח שריבית הפריים היא 6%, וריבית המרווח מריבית הפריים של ההלוואה הוא 3%+. אם נחשב את ריבית הפריים בתוספת המרווח, תהיה הריבית שנשלם 9%. ביום שני האחרון בחודש מסוים החליט נגיד בנק ישראל להעלות את ריבית בנק ישראל ב-1%. לכן ריבית הפריים החדשה לאחר השינוי בריבית בנק ישראל תהיה 7%.

6% + 1%= 7%

מכאן נקבל שהריבית החדשה שנשלם בעבור העסקה:

10%=(מרווח הבנקים הקבוע(3%+(ריבית הפריים החדשה) 7%

 

הריבית החדשה שנשלם על העסקה לאחר השינוי שחל בריבית הפריים עקב שינוי בריבית בנק ישראל, היא 10%. נוסף על כך אם היה נגיד בנק ישראל מחליט להוריד את ריבית בנק ישראל, הייתה הריבית שאנחנו משלמים יורדת אף היא ביחס לריבית בנק ישראל החדשה.

 

כיצד משפיעים השינויים בריבית פריים על ההלוואה שלנו?

ריבית הפריים משפיעה רק על הלוואות הצמודות לה. אם לקחנו הלוואה צמודה למדד, לא ישפיעו השינויים בריבית הפריים על הלוואה זו. השינויים בריבית הפריים משפיעים על הריבית שאנחנו משלמים על ההלוואה, לעומת הלוואות הצמודות למדד שבהן השינוי במדד משפיע על יתרת הקרן.

ככל שריבית הפריים תגדל, עקב עלייה בריבית בנק ישראל, כך יגדל ההחזר החודשי שלנו על ההלוואה ולהפך.

 

דוגמה, אנחנו מעוניינים לקחת הלוואה במסלול הפריים. כעת נראה כיצד ישפיע השינוי בריבית הפריים על ההלוואה.

 

להלן נתוני ההלוואה:

 

1.הלוואה מחושבת לפי לוח שפיצר.

 

2.גובה ההלוואה - 250,000 ₪.

 

3.ריבית על ההלוואה פריים + 1 = 6%.

 

4.תקופת ההלוואה של 15 שנים = 180 חודשים.

לאחר הזנת הנתונים בלוח הסילוקין נקבל את הנתונים האלה:

1. החזר חודשי קבוע על סך 2109.64 ₪.

2. סך-כול החזר על חשבון הריבית 129,735.62 ₪.

3. סך-הכול החזר על חשבון ההלוואה 379,735.20 ₪.

 

ניתן לומר שמחיר הכסף על ההלוואה הוא 129,735.62 ₪. זהו הסכום שנשלם בעבור ההלוואה שקיבלנו.

נניח שבחלוף 12 חודשים החליט הנגיד להעלות את ריבית בנק ישראל ב-1.5%. כעת יתרת ההלוואה היא 239,395.83 ₪. הזמן הנותר לסילוק החזר ההלוואה, 14 שנה.

ציינו קודם לכן שריבית הפריים עולה בהתאם לעלייה בריבית בנק ישראל. לכן הריבית החדשה לאחר העלאה היא 7.5%. נזין את הנתונים החדשים ונקבל לוח סילוקין חדש.


סך-כול ההחזר חודשי של 2,305.72 ₪.
סך-כול הריבית 147,965.95 ₪.
סך-כול החזר הקרן כולל הריבית 387,361.75 ₪.

 

עקב העלייה בריבית עלה "מחיר הכסף" של ההלוואה ועמו ההחזר החודשי הקבוע. יש לציין שאם הייתה ריבית הפריים יורדת, היה ההחזר על ההלוואה יורד אף הוא. כשהריבית עולה, כל החזר ההלוואה משתנה ביחס שווה לרמת השינוי בריבית.           

מרדכי שמואלביץ'
עוגן – הבית של המשכנתאות, הינו גוף פרטי ובלתי תלוי באף מוסד פיננסי כזה או אחר, אשר נותן שירות של יעוץ, ליוויוהדרכה בכל הקשור להלוואת המשכנתא
מרדכי שמואלביץ אסטרטג מומחה למשכנתאות, יועץ משכנתאות מומחה ומחבר הספר "סוד המשכנתאות הגדול" – התנהלות נכונה ומקצועית בהלוואת המשכנתא.
עוגן הבית של המשכנתאות
עוגן – הבית של המשכנתאות, הינו גוף פרטי ובלתי תלוי באף מוסד פיננסי כזה או אחר, אשר נותן שירות של יעוץ, ליווי והדרכה בכל הקשור להלוואת המשכנתא
077-4506019
077-4506018
קישור לאתר
מימון וכספים - משכנתא
תאריך: 21/1/2011
תגיות:   ריבית פריים    ריבית    ריביות    הלוואה    הלוואות    ריביות בנקים    ריבית בנקים    ריבית בנק    ריביות בנק    הלוואה לכל מטרה    משכנתא    משכנתאות   


פרסומות

שעות פתיחה בנק
שעות פתיחה של בנק הפועלים
בנק הפועלים שעות פתיחה
 

ממומן

מאמרים נוספים בתחום מימון וכספים - משכנתא

ריבית העוגן / מרדכי שמואלביץ'
ריבית העוגן היא ריבית הנקבעת ללא השפעה ישירה של הבנק. בריבית העוגן משתמשים בדרך כלל לשם הלוואת משכנתא במסלולי הריבית המשתנה.
לוחות סילוקין / מרדכי שמואלביץ'
לוח סילוקין - טבלה המייצגת את כל שלבי החזר ההלוואה החודשיים בתקופת ההלוואה. כדי לחשב את ההחזרים החודשיים עלינו להביא בחשבון את הפרמטרים האלה
מה עדיף? לוח סילוקין שפיצר או לוח סילוקין רגיל? / מרדכי שמואלביץ'
לכל לוח סילוקין יש יתרונות משלו. עלינו לדעת אותם ובעזרתם לקבוע איזה לוח עדיף בתשלום ההלוואה.
התנהלות נכונה במשכנתא / מרדכי שמואלביץ'
חבריי הקוראים, למדנו את נושא ההלוואה, קיבלנו אישורי הלוואה, בדקנו את הנכס, נפגשנו עם פקידי הבנק, בחנו את מסלולי ההלוואה, קנינו נכס, מחזרנו הלוואה ועוד ועוד.
ריבית פריים / מרדכי שמואלביץ'
ריבית הפריים היא ריבית הבסיס הנקבעת על-ידי הבנקים ומשתמשים בה לשם מתן הלוואה. ריבית הפריים נגזרת באופן ישיר מריבית בנק ישראל הנקבעת כאמור על-ידי בנק ישראל. ריבית הפריים מחושבת כך
מדד המחירים לצרכן / מרדכי שמואלביץ'
מדד המחירים לצרכן מעיד על ערך הכסף שלנו בכל זמן נתון. כל הצמדה למדד המחירים לצרכן נועדה למנוע את ירידת ערך הכסף. או שנכון יותר לומר, שהצמדה למדד המחירים לצרכן תפקידו לשמור על ערך הכסף בכל זמן נתון.
הריבית הבנקאית על הלוואה / מרדכי שמואלביץ'
הריבית הבנקאית היא ריבית נקבעת על-ידי הבנקים להלוואה בריבית קבועה. גובהה הסופי נקבע בין הבנק ובין הלקוח. הריבית הקבועה מושפעת ממספר גורמים:
ריבית בנק ישראל / מרדכי שמואלביץ'
ריבית בנק ישראל היא הנגזרת מהמדיניות המוניטארית של בנק ישראל, הריבית נקבעת ומשתנה על-ידי החלטת נגיד בנק ישראל בכפוף למדיניות המוניטארית ויעדי האינפלציה שנקבעו מראש.
צורת החזר הלוואה מסוג - "בלון" / מרדכי שמואלביץ'
בשיטה זו החזר ההלוואה ישולם בתום תקופת ההלוואה, הן מבחינת הקרן והן מבחינת הריבית. זאת אומרת, במהלך תקופת ההלוואה לא נשלם דבר.
צורות החזר תשלומי ההלוואה / מרדכי שמואלביץ'
לא תמיד נוח להתחיל לשלם מיד על ההלוואה שקיבלנו. לעתים הדבר נובע מתוך תכנית עסקית שבנינו, לעתים מתוך אינטרס זה או אחר.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים