מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ריבית בנק ישראל

ריבית בנק ישראל

/ מרדכי שמואלביץ'

ריבית בנק ישראל

 

ריבית בנק ישראל היא הנגזרת מהמדיניות המוניטארית של בנק ישראל, הריבית נקבעת ומשתנה על-ידי החלטת נגיד בנק ישראל בכפוף למדיניות המוניטארית ויעדי האינפלציה שנקבעו מראש.

מטרתה של המדיניות המוניטארית של בנק ישראל היא להשיג יציבות מחירים באמצעות קביעת יעד אינפלציה לתקופה מסוימת, שנקבע על-פי תחזית פיננסית. כדי שבנק ישראל יעמוד ביעדי האינפלציה, הוא מגדיר את "ריבית בנק ישראל". נגיד בנק ישראל יכול בכפוף למדיניות המוניטארית ויעדי האינפלציה שנקבעו, להעלות ולהוריד את הריבית כדי לעמוד במטרות. 

על-פי הגדרת בנק ישראל תגרום העלאת הריבית לריסון יחסי של הפעילות הכלכלית במשק ולהקטנת האשראי. ואילו הורדה של הריבית תביא לידי הגדלת האשראי במשק ולעידוד הצמיחה.

כאמור, הריבית הנקבעת על-ידי בנק ישראל היא הריבית שהבנקים המקומיים משלמים לבנק ישראל על גיוס ההון מבנק ישראל. לכן הפחתת הריבית תעודד את הבנקים "לקנות" כסף. ראוי לציין כי הבנקים המקומיים משתמשים בריבית בנק ישראל כבסיס על הלוואות, קרי הלוואת הפריים.

למעשה, נגיד בנק ישראל יכול לשנות את הריבית בכל יום עסקים על-פי צורכי השוק, ריבית בנק ישראל היא ריבית יומית. אך המגמה היא לפרסם את השינוי בריבית (אם יש שינוי) פעם בחודש. ביום שני האחרון של כל חודש, כאשר הריבית נכנסת לתוקף ביום חמישי של אותו שבוע.

כעת נציג שתי דוגמאות בעניין החלטת נגיד בנק ישראל בנוגע לריבית.

דוגמה א':

נגיד בנק ישראל החליט על-פי המדיניות המוניטארית כי בחודש אוגוסט 2008 

תעלה הריבית מ- 3.5% ל- 4%.

הסיבות להחלטה:

  1. חריגה מיעדי האינפלציה.
  2. יציבות המערכת הפיננסית.
  3. יציבות מחירים.

דוגמה ב':

בסוף חודש ינואר 2009 החליט הנגיד להפחית את הריבית במשק מ-1.75% ל- 1%, רמת הריבית הנמוכה ביותר זה שנים.

הסיבות להחלטה:

     1. תוספת כוח למשק כדי להתמודד כיאות עם המשבר הכלכלי.

     2. הוזלת עלויות האשראי.

     3. שמירה על יעדי האינפלציה.

     4. עידוד התעסוקה והצמיחה במשק. 

כאמור, מדינת ישראל נפגעת באופן ישיר ועקיף מהמשבר הכלכלי הגדול שפקד את ארה"ב ואת מדינות העולם כולו (2008). כל מדינה ומדינה על-פי המדיניות המוניטארית שלה מנסה "להחזיק מעמד" בסערה הכלכלית ולקבל החלטות מתאימות כדי להחזיר את אמון הציבור במשק ואת האיזון הפיננסי.

ההחלטה לקבוע את גובה הריבית היא החלטה כבדת משקל בעיקר בזמנים קשים. יש לציין כי הוזלת הריבית תגרור בעקבותיה השלכות כלכליות עתידיות.

 

כיצד משפיעה ריבית בנק ישראל על ההלוואה שקיבלנו?

ריבית בנק ישראל היא הריבית שמשפיעה באופן ישיר על גובה ריבית הפריים. כלומר, הלוואה במסלול הפריים מושפעת מערך ריבית בנק ישראל. ככל שריבית בנק ישראל תעלה, כך תעלה באופן יחסי גם ריבית הפריים, ולהפך. ריבית הפריים היא הריבית של בנק ישראל בתוספת של 1.5% (נכון להיום).

מרדכי שמואלביץ'
עוגן – הבית של המשכנתאות, הינו גוף פרטי ובלתי תלוי באף מוסד פיננסי כזה או אחר, אשר נותן שירות של יעוץ, ליוויוהדרכה בכל הקשור להלוואת המשכנתא
מרדכי שמואלביץ אסטרטג מומחה למשכנתאות, יועץ משכנתאות מומחה ומחבר הספר "סוד המשכנתאות הגדול" – התנהלות נכונה ומקצועית בהלוואת המשכנתא.
עוגן הבית של המשכנתאות
עוגן – הבית של המשכנתאות, הינו גוף פרטי ובלתי תלוי באף מוסד פיננסי כזה או אחר, אשר נותן שירות של יעוץ, ליווי והדרכה בכל הקשור להלוואת המשכנתא
077-4506019
077-4506018
קישור לאתר
מימון וכספים - משכנתא
תאריך: 21/1/2011
תגיות:   ריבית    ריביות    הלוואה    הלוואות    ריביות בנקים    ריבית בנקים    ריבית בנק    ריביות בנק    הלוואה לכל מטרה    משכנתא    משכנתאות    ריבית בנק ישראל   


פרסומות

שעות פתיחה בנק
שעות פתיחה של בנק דיסקונט
בנק דיסקונט שעות פתיחה
 

ממומן

מאמרים נוספים בתחום מימון וכספים - משכנתא

ריבית העוגן / מרדכי שמואלביץ'
ריבית העוגן היא ריבית הנקבעת ללא השפעה ישירה של הבנק. בריבית העוגן משתמשים בדרך כלל לשם הלוואת משכנתא במסלולי הריבית המשתנה.
לוחות סילוקין / מרדכי שמואלביץ'
לוח סילוקין - טבלה המייצגת את כל שלבי החזר ההלוואה החודשיים בתקופת ההלוואה. כדי לחשב את ההחזרים החודשיים עלינו להביא בחשבון את הפרמטרים האלה
מה עדיף? לוח סילוקין שפיצר או לוח סילוקין רגיל? / מרדכי שמואלביץ'
לכל לוח סילוקין יש יתרונות משלו. עלינו לדעת אותם ובעזרתם לקבוע איזה לוח עדיף בתשלום ההלוואה.
התנהלות נכונה במשכנתא / מרדכי שמואלביץ'
חבריי הקוראים, למדנו את נושא ההלוואה, קיבלנו אישורי הלוואה, בדקנו את הנכס, נפגשנו עם פקידי הבנק, בחנו את מסלולי ההלוואה, קנינו נכס, מחזרנו הלוואה ועוד ועוד.
ריבית פריים / מרדכי שמואלביץ'
ריבית הפריים היא ריבית הבסיס הנקבעת על-ידי הבנקים ומשתמשים בה לשם מתן הלוואה. ריבית הפריים נגזרת באופן ישיר מריבית בנק ישראל הנקבעת כאמור על-ידי בנק ישראל. ריבית הפריים מחושבת כך
מדד המחירים לצרכן / מרדכי שמואלביץ'
מדד המחירים לצרכן מעיד על ערך הכסף שלנו בכל זמן נתון. כל הצמדה למדד המחירים לצרכן נועדה למנוע את ירידת ערך הכסף. או שנכון יותר לומר, שהצמדה למדד המחירים לצרכן תפקידו לשמור על ערך הכסף בכל זמן נתון.
הריבית הבנקאית על הלוואה / מרדכי שמואלביץ'
הריבית הבנקאית היא ריבית נקבעת על-ידי הבנקים להלוואה בריבית קבועה. גובהה הסופי נקבע בין הבנק ובין הלקוח. הריבית הקבועה מושפעת ממספר גורמים:
ריבית בנק ישראל / מרדכי שמואלביץ'
ריבית בנק ישראל היא הנגזרת מהמדיניות המוניטארית של בנק ישראל, הריבית נקבעת ומשתנה על-ידי החלטת נגיד בנק ישראל בכפוף למדיניות המוניטארית ויעדי האינפלציה שנקבעו מראש.
צורת החזר הלוואה מסוג - "בלון" / מרדכי שמואלביץ'
בשיטה זו החזר ההלוואה ישולם בתום תקופת ההלוואה, הן מבחינת הקרן והן מבחינת הריבית. זאת אומרת, במהלך תקופת ההלוואה לא נשלם דבר.
צורות החזר תשלומי ההלוואה / מרדכי שמואלביץ'
לא תמיד נוח להתחיל לשלם מיד על ההלוואה שקיבלנו. לעתים הדבר נובע מתוך תכנית עסקית שבנינו, לעתים מתוך אינטרס זה או אחר.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים