מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

מים אפורים

מים אפורים זורמים

/ זרימה חופשית

מים אפורים (Greywater או Gray Water) זהו שם כולל למעשה למי הביוב ה"נקיים". כלומר – מי הכביסה והרחיצה.

מים אפורים בדרך כלל יורכבו מ50% עד 80% מי ביוב "נקי" והשאר מים רגילים.

 

שמם של המים האפורים נגזר מצבעם שהוא מן אפרפר. יש דעות ששמם הגיע מכך שהם מי "אמצע" לא מים לבנים = נקיים ולא מים שחורים = מלוכלכים אלא יצור ביניים – מים אפורים.

לכן מים שיכילו אחוז גבוה של לכלוך יקראו מים אפורים כהים ומים כמעט נקיים יהיו מים אפורים בהירים. זו הסיבה שמי שטיפת הכלים ברוב המקרים לא יכולים להכלל בהגדרה של מים אפורים אלא אפורים כהים, ולכן השימוש בהם יהיה הרבה יותר זהיר.

 

במים אפורים ניתן להשתמש שימוש נוסף כגון: השקיית הגינה או הדחה של אסלות. אך חשוב לשים לב – השקיה עם מים מלוכלכים פוגעת באדמה ובמה שמתחתיה ולכן יש צורך לנקות את המים האפורים. 

לצורך כך קיימות מערכות שונות לטיפול במים אפורים – אשר מאפשרות שימוש חוזר במים. תהליך זה נקרא מיחזור מים אפורים.

 

באופן כללי מיחזור מים אפורים נמצא כיעיל ביותר וחסכוני ביותר עבור הצרכן הפרטי, לשימוש הביתי. גם בענף החקלאות קיים שימוש במים מושבים, אך שם תהליך הניקוי והשבת המים הוא ארוך ומסובך ואינו מתרכז דוקא במים אפורים.

 

כאשר רוצים לחסוך במים ובעליות יש לשים לב שמערכות המחזור לא יצרכו אנרגיה מרובה – שהרי אז יצא שכרינו בהפסדינו.

לעיתים רבות מערכות למחזור מים אפורים מפותחות באופן לא מאושר ולא אחראי על ידי חובבנים – פעולה שיכול לפגוע בסביבה וליצור נזק בלתי הפיך לאקולוגיה באזור מצד אחד ומצד שני לגרור עלויות מיותרות עבור בעל המערכת. בכדי להנות ממחזור מים אפורים ברמה הגבוהה והחסכונית ביותר מומלץ לרכוש מערכת למחזור מים אפורים מגוף מקצועי עם אחריות.

 

 

שימושים אפשריים במים אפורים

השקיה

השקיה במים אפורים היא שימוש אפשרי, אך יש להקפיד על תהליך פירוק של המים כך שחומרים מסוכנים ופוגעניים לא יגיעו לגינה, הן לצמחי הנוי והן לצמחי מאכל. לשם כך יש צורך במערכת אנטי בקטריילית עם חיטוי וסינון של המים.

ההשקיה בדרך כלל לא תבוצע על ידי ממטרות, אלא על בטפטוף וזאת בכדי לא לתת למים לעבור חשופים מעל האדמה ובכך למנוע סיכון מיותר לסובבים.

רצוי מאוד להקפיד שהטפטפות המובילות מים אפורים יהיו בצבע סגול, זהו סימון אוניברסלי למערכת השקיה של מים אפורים.

 

שימוש בתוך הבית

מים אפורים שמקורם בכיורים ובאמבטיות יכולים לשמש לשם שטיפה של בתי שימוש ואם הם נוקו היטב הם יכולים לשמש שוב לכביסה.

 

התקנת מערכת

בכדי להתקין מערכת מחזור טיהור מים אפורים יש צורך להפריד את הצנרת של הכיורים, הכביסה והמקלחת מן הצנרת היוצאת של השירותים ושטיפת הכלים. לכן ההמלצה הטובה ביותר היא לדאוג להפרדת צנרת כבר בשלב בנית הבית.

עם זאת גם מי שלא דאג להפרדה כזו יכול להתקין מערכת למחזור מים אפורים  בביתו הקיים.

יש לוודא שהמערכת מבצעת חיטוי וסינון למים ואוגרת את המים הנקיים. מערכת שאוגרת את המים לפני סינון וחיטוי חייבת להיות מרוקנת לפחות כל 24 שעות. לאחר 24 שעות נוצרים במים אפורים חיידקים מזיקים. מערכת שמסננת את המים ומעבירה אותם למיכל אחסון לאחר הסינון והחיטוי, מאפשרת לשמור את המים לאורך זמן.

 

כיום בישראל עדיין אין תקן למערכות של מים אפורים ולשימוש בהם, לכן ההמלצה הרווחת היא להשתמש במערכות שיש להן תו תקן אירופאי, אמריקאי או אוסטרלי. במדינות אלו קיים חוק המאפשר שימוש במים אפורים ולכן קיים תקן למערכות.

זרימה חופשית
זורמים....
קישור לאתר
בנייה ושיפוצים - בניה אקולוגית
תאריך: 24/1/2011
תגיות:   מים אפורים    Gray Water    מיחזור    טיהור       


פרסומות

מטהרי מים
רוצה לקבל מידע אודות מטהרי מים, לחץ על הקישור
מטהרי מים
 

ממומן

מאמרים נוספים בתחום בנייה ושיפוצים - בניה אקולוגית

שאלות על מים אפורים / זרימה חופשית
שאלות ותשובות בעניני התקנת מערכת טיהור מים אפורים. מה עושים עם הצינורות? מה אפשר לעשות עם מים אפורים? איך זה משפיע על הצימחיה בגינה?
אנרגיה סולארית בישראל / תדהר צורי
ישראל, כידוע לכולנו, היא חבל ארץ משופע בשמש, ואפילו אנחנו היינו אלה שהיוו כוח החלוץ של השימוש באנרגיה סולארית. זה קרה בשנות ה-50 עת המצאנו את השימוש בדודי שמש. כן, בתחום השימוש בדודים לחימום מים...
מים אפורים זורמים / זרימה חופשית
המאמר מסביר מה זה מים אפורים (Gray Water) והסוגים השונים ואיך אפשר לנצל אותם לטובת החיסכון במים. בנוסף יש גם סקירה של השימושים האפשרים בסוג מים ממוחזר.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים