מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

גלנט

גלנט – רמטכ"ל תחת אש צולבת

/ אברהם פכטר

גלנט – רמטכ"ל תחת אש צולבת

 

 

גל עכור של התקפה מרושעת על גלנט מכל הכיוונים מהכנסת, מהתקשורת וכל מיני יח"צנים מטעם שבאים להכשיל את המינוי.

המבחן היחיד במצב שנוצר הוא – האם גלנט שיקר בתצהירים שהגיש לבית המשפט העליון.

מי שמסתיר מידע, או לא אומר אמת לבג"צ – אחת דינו להיכשל.

העיקרון הוא פשוט – שיקרת שוחררת.

 

 

* מאת: עו"ד אברהם פכטר

 

 

גלנט – נתפס במארב נדל"ן. הדרך הצבאית לצאת ממארב, היא הסתערות באש. במקרה דנן, מסמכים תצהירים והסברים הגיוניים.

התקדים של תא"ל צ'יקו תמיר ותא"ל עימאד פארס – חל גם על גלנט. על כך אין סליחה ומחילה – ואין אפשרות לפתרון זמני. כל יתר ההתקפות על גלנט, כולל ראיונות עם מומחים לנדל"ן או ארכיטקטים שטוענים שביתו וצורתו לא מתאימים לרמטכ"ל – הם מגוחכים ומרושעים.

אם הרשויות, כמו מנהל מקרקעי ישראל או הוועדה המחוזית לבניין – טעו או חרגו, או אישרו לפנים או מעל או מחוץ לשורת הדין, חלק מהקרקעות לגלנט, מבלי שהופעלו עליהם לחצים בלתי כשרים מצידו או מקורביו – אינם עניין לגלנט.

מי שטעה או כשל במנהל – שיודה ויתנצל וישחרר את גלנט מהפלונטר.

אם התוצאה שונה – ויתברר מהמסמכים שגלנט ידע, התאמץ, התעלם, לא התרשם מהביקורת וההתנגדויות מהשכנים במושב ומבקריו מבחוץ - עליו לשלם בתפקיד.

באשר למגורים, בתים אחוזות של נבחרי הציבור. אם הם הושגו ביושר, מעבודתם, כספם, או אפילו מירושה – מה לנו ולציבור כי נלין ולהעביר עליו ביקורת.

מה הפסול – בראש ממשלה, שעשה כסף באופן פרטי, מהרצאות, עסקים, השקעות וקנה בית בקיסריה – בתקופה שלפני או אחרי שהיה בממשלה והיה אזרח פרטי.

מה הפסול – בלגור במגדל יוקרה, אם זה בא ממקורותיו הכספיים החוקיים.

מה הפסול לגור באחוזה, במושב, בכפר או בספר – מכספים ועסקים לגיטימיים.

מה הפסול שטייקון מוכשר ומוצלח, ירצה להיות שר אוצר או תשתיות ויתמנה לתפקיד. האם עלינו לפסול אותו רק בשל עושרו או לבחון אותו בשל יושרו.

מה הציבור מצפה מנבחריו – שיגורו באוהלים שיכונים מחנות עובדים או יהיו עובדים יומיים או הומלסים ואז יתאימו לתפקיד.

מתי צריך לבדוק התאמה לתפקיד?

קצת מוזר ולדעתי מאוחר, שמתחילים לבדוק מועמדות, הכשרה, התאמה עם פרסום מועמד לרמטכ"ל או שר בכיר אחר.

לדעתי – אם גלנט כשל בנושא הקרקעות, כפי שטוענים מבקריו ומתנגדיו – הוא לא יכול ולא מתאים להיות אלוף בצה"ל, אלוף פיקוד דרום ולנהל בהצלחה את מבצע "עופרת יצוקה".

לא מבחינה צבאית – אלא מבחינה מוסרית ערכית.

תא"ל צ'יקו תמיר, תא"ל עימאד פרס – תוארו כקצינים עזי נפש, עם הישגים צבאיים מרשימים, אבל כשלו ערכית ומוסרית ולכן הוצאו מצה"ל.

הרמטכ"ל גבי אשכנזי – סימן בהוצאתם של שני הקצינים המובחרים האלה את גבולות הערכים הנורמטיביים, מוסריים ערכיים של מפקדי צה"ל. בכך הורה – שקציני ומפקדי צה"ל בסדיר, מילואים ואפילו בחייהם האזרחיים, מצווים לקוד התנהגות ערכי ולערכים שצה"ל מצפה ממפקדיו.

אווירה לא בריאה

קשה להשתחרר מהרושם שהאווירה סביב ההתנגדות למינוי גלנט – יש בה סממנים ואלמנטים לא בריאים של פוליטיקה, אינטרסים, גם מצד התקשורת ודרך כיסוי החקירה, בתחקירים וכתבות אגרסיביות בליווי תצלומי אוויר.

"מסמך הרפז" – שפתח את פסטיבל גלנט – הוא דוגמא להתנגדות בדרך הפסולה, שבאה לידי ביטוי במינוי הרמטכ"ל.

כל מינוי רמטכ"ל בעבר היה מלווה בלחש, בחש, רכילות מרושעת וראיונות עם מקורבים.

המינוי הפעם – חצה גבולות ותקשורת ולא לצד החיובי של הנושא.

הסיכום קרב – חוות דעת מבקר המדינה יועבר ליועץ המשפטי בימים הקרובים, ואז תיפול ההכרעה. מינוי רמטכ"ל צריך להיבחן לפי כישוריו, התאמתו, מנהיגותו וטובת המדינה וצה"ל ולא לפי רכושו וביתו.

אבל – ימונה או לא – הטעם הרע, האווירה וריח האינטריגות ילווה את המינוי לעוד שנים ארוכות.

חבל – חבל מאד. יש לנו ארץ נהדרת, צבא נהדר, חזק ומיומן ומגיע לנו רמטכ"ל אמין, אמיץ וישר – ולא תוצר של שערוריות.

הרהורים והערות בענייני דיומא:

1.       מפלגת העבודה הוציאה מהנפטלין או מ"הבוידם" את מיכה חריש כיו"ר זמני, כך המפלגה נראית כמו בוחריה ונבחריה.

2.       ההדלפות באל-ג'זירה, רק מצביעות על כך, שגם מי שחשב שבאמת יש לנו פרטנר, או היה – יכול לשכוח מכך. שום הכחשות, לא יועילו, מה שלא נחתם ונסגר, לא יושג בעתיד הקרוב אם בכלל.

3.       ציפי לבני – מתברר היא חצי ליברמן. ואילו ליברמן – יהיה בסוף חצי לבני.

4.       הציבור יכול להירגע – הסכם עם הפלסטינים לא ייחתם בדור הזה והסכם ביניים, לא בשנים הקרובות. אז יש למה לצפות ולהתכונן.

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                

*    הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי בהווה.

אברהם פכטר
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
אברהם פכטר
המתמחה במשפט פלילי צבאי וציבורי והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי יועץ משפטי ביש"ע שופט צבאי בדר' סא"ל סגן פרקליט מחוז משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי
תל-אביב
03-6990619
חברה ומדינה - צבא וביטחון
תאריך: 26/1/2011
תגיות:   פכטר    גלנט    מסמך הרפז   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חברה ומדינה - צבא וביטחון

חיילי צה"ל שנצחו בג'נין – הפסידו בעליון / אברהם פכטר
חיילי צה"ל ובראשם ד"ר צנגן, שלחמו בג'נין במבצע "חומת מגן" – נגד מחבלים, הגישו ערעור לבית משפט עליון, על פסיקת בית המשפט המחוזי לקבלת פיצויים, בגין לשון הרע – שהסרט גרם להם, אך הפסידו בעליון.
"מבצע אנטבה" – היסטוריה, מיתוס ומורשת קרב / אברהם פכטר
35 שנה למבצע ההרואי של שחרור אזרחי ישראל מידי מחבלים, ע"י כוחות צה"ל נבחרים והאווירה עדיין לא שקטה, מבעבעת, עם נימה של ביקורת ומלחמות אגו.
אסור לקטוף את פרחי הגן / אברהם פכטר
החללים הרבים על מזבח המדינה, הם הם, הפרחים שבגן העצמאות שלנו. אמנם אסור לקטוף את פרחי הגן – אבל אלוהים כנראה מרשה לעצמו את מה שאנו כבני אדם אוסרים על עצמנו. לקחת לגינתו את יפי הבלורית והטוהר.
"כיפר הברזל" – של האלוף עמידרור / אברהם פכטר
ראש הממשלה, נתניהו, מינה את האלוף (מ') עמידרור לראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל). למרות קולות הביקורת "מהגדה השמאלית", הרקע המקצועי של עמידרור, ללא דופי, שיעניק לתפקיד גם בסיס מקצועי.
רמטכ"ל חדש – אתגרים מיידיים / אברהם פכטר
אם חשבתם שסאגת מינויי הרמטכ"ל הסתיימה – אז תחשבו שנית. מוסד הרמטכ"לות, עדיין תחת אש צולבת ועכשיו גם תחת חשדות מעיקים. וועדת טירקל – מצאה את אלוף גנץ ראוי לתפקיד, למרות פגמים בהתנהלותו בעבר.
למה לא למנות את אלוף עוזי דיין – כרמטכ"ל / אברהם פכטר
יש לו את הכישורים הצבאיים המתאימים. אין לגביו קשיים משפטיים וערכיים למינוי. אין לו בית גדול ופרדסים ולא כביש גישה פרטי – ותומך במפלגה הנכונה.
גלנט – רמטכ"ל תחת אש צולבת / אברהם פכטר
גל עכור של התקפה מרושעת על גלנט מכל הכיוונים מהכנסת, מהתקשורת וכל מיני יח"צנים מטעם שבאים להכשיל את המינוי. המבחן היחיד במצב שנוצר הוא – האם גלנט שיקר בתצהירים שהגיש לבית המשפט העליון.
מלחמה בעזה - וטוהר הנשק / אברהם פכטר
אין מלחמות יפות ואין מלחמות נקיות. בכל מלחמה יש חריגות, חריגים מעוררי מחלוקות לצד מעשי גבורה ומחוות הומניטאריות. אסור להפוך את החריגים לכותרות כלליות ואת צה"ל וקציניו כפושעי מלחמה
מלחמת לבנון ה-II - שלוש שנים, סיכומים. / אברהם פכטר
על אף ניהול כושל של המלחמה - היו הישגים רבים. חזבאללה לא הוכרע אך הובס וסבל אבידות קשות בנפש ברכוש ובהרס תשתיות. החלטת האו"מ 1701 הישג דיפלומטי גדול על הנייר אך פחות מרשים על הקרקע.
הרמטכ"ל - סימן את גדר הביטחון הערכית נורמטיבית בצה"ל / אברהם פכטר
הרמטכ"ל גבי אשכנזי, טעה כששלח מכתב עם עדות אופי לבית הדין הצבאי. הרמטכ"ל, מכוח תפקידו כעומד בראש הפירמידה הצבאית, צריך להישאר אובייקטיבי, מתוך הנחה ש"הכדור" יכול לחזור למגרשו - כפי שאכן קרה במציאות.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים