מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

גמולוגיה

מי יודע מהי גמולוגיה?

/ יהודה יקר

מהי גמולוגיה?

 

מהו פירוש המונח גמולוגיה?

גמולוגיה היא תורת אבני החן, המונח בא מהמילה הלטינית GEMMA אבן חן, בצירוף המילה היוונית   LOGOSלימוד. הגמולוגיה הינה תורה העוסקת בלימוד וחקר אבנים וגבישים ואת תהליך היווצרות אבני החן על כל גווניהו וצבעיהן המרובים.

"Gemology or gemmology is the science dealing with natural and artificial gems and gemstones. It is considered a geoscience and a branch of mineralogy. Some jewelers are academically trained gemologists and are qualified to identify and evaluate gems". (Wikipedia).

מהי עבודת הגמולוג?

עבודת הגמולוג הינה מלאכה מורכבת לשם העיסוק בה, יש לעבור הכשרה מקצועית ייחודית להכרת אבני חן שונות ויהלומים בפרט. את המקצוע ניתן ללמוד במכללות ללימודי הגמולוגיה בארץ ובעולם.

במהלך ההכשרה, נצבר ניסיון המאפשר בין היתר:זיהוי פגמים מסוגים שונים באבן, זיהוי וסיווג סוגים שונים של אבנים, כמו גם הערכת איכויות האבנים על פי פרמטרים קבועים ומוסכמים.

עבודת הגמולוג מתבצעת במעבדה גמולוגית המצוידת בציוד בדיקה חדשני, אולם קיימת אפשרות ליישום העבודה גם בתנאי שטח בשעת הצורך.

 

 

מהי מעבדה גמולוגית?

מעבדה גמולוגית הינה גוף עצמאי אובייקטיבי, המתמחה בזיהוי, דירוג וסיווג אבני חן, יהלומים, ותכשיטים המשובצים בהם.

המעבדה הגמולוגית מחויבת לעמוד בתקן הבינלאומי, לפיו על המעבדות הגמולוגיות בכל העולם לפעול ללא משוא פנים תוך תיאור מלא ומדויק של כל אשר נמצא בבדיקתן, בכפוף לאיסורים החמורים החלים עליהן: לא לעסוק בדרך כלשהי במסחר ובמתן הערכות כספיות לאבנים ולתכשיטים הנבדקים- כך האובייקטיביות המקצועית שלהן נשמרת ומובטחת.

בכל מעבדה גמולוגית מוכרת, חייבים להיות מספר אנשי מקצוע, בינהם לפחות שני גמולוגים מוסמכים, כאשר לבכיר שבהם חייב להיות ניסיון של 10 שנים ומעלה, והשכלה מתאימה ממוסד בינלאומי מוכר וידוע.

הבדיקות הגמולוגיות במעבדות בינלאומיות מתבצעות בעזרת ציודים ייחודיים הכוללים גם שימוש במכשירים אופטי ואלקטרו אופטי מדעיים מהמתקדמים מסוגם בעולם, המאפשרים לזהות את האבן הנבדקת ולדרגה בהתאם לפרמטרים בינלאומיים מוסכמים, קבועים ומוכרים, וכן להעריך איכותה על פי ממצאי הבדיקות, הבדיקות מאפשרות לזהות את האבן, טבעיותה, מקורה ולדרגה.

בישראל- מעבדה גמולוגית חייבת רישיון מטעם המפקח על היהלומים ואבני החן ממשרד המסחר והתעשייה של מדינת ישראל.

בעולם- רק בחלק מהמדינות יש צורך ברישוי למעבדות הגמולוגיות, ובכל מדינה נדרש אישור מסוג שונה,  למשל: ברוסיה יש צורך ברישיון ממשלתי מטעם המשרד לפיקוח על הסחר ועל הסטנדרטים, ולעומתה, ביפן למעבדה שרוצה להיות מוכרת באופן רשמי חייב להיות רישוי מטעם איגוד המעבדות היפני-AGL.

 

כיצד מתבצעת בדיקה גמולוגית?

עם קבלת האבן או התכשיט לבדיקה במעבדה הגמולוגית, מתבצעת שקילת הפריט אל מול הלקוח ולאחריה מועבר הפריט  למעבדה להמשך הבדיקה.

הבדיקות כוללות איסוף נתונים פיזיים כמידות, משקל, זוויות, אחוזים, מאפיינים אופטיים וכימיים.

האבן נבדקת במיקרוסקופ בהגדלות גבוהות, כאשר סטנדרט הבדיקה נע בין הגדלה של פי 10, לבין הגדלה של פי 120, או הגדלה גבוהה יותר באם נדרש.

בהמשך, מתבצעות בדיקות מתקדמות בהתאם לסוג הפריט הנבדק, במכשירים כגון: ספקטרופוטומטר,FTIR (קרניים אינפרא אדומות), וכו'. במהלך הבדיקות נבדקת ומאומתת מקוריותה וטבעיותה של האבן, וכן טיפולים שונים שהיא עברה לשיפור המראה-באם היו כאלה.

ארבעת הקריטריונים המקובלים בעולם לדירוג והערכת אבני חן ויהלומים הם ה-4C'S: צבע=Color, ניקיון=Clarity, משקל=Carat, חיתוך=Cut.

בהתאם לממצאי הבדיקות ולהסכמת בין הצוותים הבודקים, נקבעות המסקנות הסופיות ומונפקת תעודה גמולוגית לפריט הנבדק, בה נרשמים כל הפרטים שנמצאו בבדיקה.

 

 

מהי תעודה גמולוגית?

תעודה גמולוגית הינה מסמך שמתאר בצורה מלאה ומפורטת ובאופן מדעי את היהלום, אבן החן או התכשיט על פי ממצאי הבדיקות שנעשו, בכפוף לקריטריונים וכללים בינלאומיים, ובהתאם לחובת הגילוי הנאות החלה על המעבדה הגמולוגית-לפיה יש לציין את כל אשר נמצא על ידי הבודקים.

בבואנו לרכוש אבן או תכשיט  יקר, כגון טבעת יהלום או תליון רובי, מלווה המכירה בתעודה שהוצאה על ידי מעבדה גמולוגית עצמאית מורשית ובעלת הכרה בינלאומית, המהווה גוף מקצועי ונייטרלי, שהינו אובייקטיבי לחלוטין.

 

מדוע צריך תעודה גמולוגית?

התעודה הגמולוגית, מהווה מעין "תעודת זהות" לאבן או לתכשיט, והיא מקור ל"שקט הנפשי" של הרוכש, שכן היא מאמתת כי אכן קיבל את אשר הובטח לו.

להלן כמה דוגמאות להמחשה:

·  האמצעיים הטכנולוגיים המשוכללים של ימינו, מאפשרים לייצר אבנים סינטטיות בתנאי מעבדה, לטפל ולהשביח אבנים, לשנות את צבעם ולמעשה להשפיע על כל אותם הפרמטרים המשפיעים על ערכו של הפריט. רק בבדיקה גמולוגית הנערכת במעבדה גמולוגית,משתמשים במכשירים מיוחדים ומשוכללים, שבעזרתם בין היתר אפשר לזהות האם האבן היא טבעית, אבן שעברה טיפול מעשה ידי אדם, או אבן שיוצרה בתנאי מעבדה ולא בטבע.

·  כפי שהזכרנו, אבנים יקרות מוערכות על פי גודל ומשקל בין היתר, אבל-לא בכל מצב אבן גדולה יותר תהיה שווה הרבה יותר מאבן קטנה יותר מאותו סוג. מדוע? בין היתר מאחר ולעיתים אם באבן גדולה קיימים פגמים-ערכה יהיה נמוך הרבה יותר מאבן קטנה ונטולת פגמים מאותו הסוג. בתעודה הגמולוגית מתועדים ומפורטים כל הפגמים באם קיימים באבן הנתונה לבדיקה, ובהתאם לממצאים ניתן לקבוע את איכותה.

 

 

לימודי גמולוגיה

לימודי גמולוגיה מעניקים הכשרה מקצועית למקצוע שהינו מבוקש ברמה בינלאומית ונתפס כתחום מומחיות יוקרתי. עוד קורס הגמולוגיה מעניק הכשרה להיכרות עם יהלומים ואבני החן, וכיצד יש להעריך איכותם, למיין, לסווג ולתעד את האבן הנבדקת.

לימודי הגמולוגיה מספקים את הכלים המקצועיים המאפשרים להשתלב בתעשיית היהלומים, אבני החן והתכשיטים בארץ ובעולם.

 

לאחר ההבנה בסיסית של המונח-גמולוגיה, בפעם הבאה שאתם באים לרכוש תכשיט משובץ יקר ערך-וודאו שאתם מקבלים גם תעודה גמולוגית-שהובאה על ידי מעבדה מוכרת ועצמאית ששומרת על כל כללי התקינה והסחר ההוגנים.

 

* 4.1.3. "A gemological laboratory should be able to demonstrate that it is impartial and that it and its personnel are free from any undue commercial, financial and other pressures which might influence their technical judgment. The gemological laboratory should not engage in any activities that may endanger the trust in its independence of judgment and integrity in relation to its testing or internal calibration activities.

4.1.4. The gemological laboratory management system shall ensure that gemological laboratory personnel are free from any internal and external pressures and influences that may interfere with the quality of their work; the performance of tests, grading and/or instrument calibrations. The management system shall have personnel in-place that monitor such influences and when necessary have the power to take corrective action".

 

"4.1.3.מעבדה גמולוגיות צריכה להיות מסוגלת להוכיח כי הינה חסרת פניות, וכי היא ואנשיה משוחררים מכל לחצים מסחריים, כספיים ואחרים שלא כדין, אשר עשויים להשפיע על השיקול הטכני שלהם. המעבדה הגמולוגית לא צריכה לעסוק בכל פעילות אשר עלולה לסכן את האמון בעצמאות השיפוט והיושרה ביחס לבדיקות שלה או לפעילויות הכיול הפנימי.
4.1.4. מערכת ניהול המעבדה הגמולוגית יבטיח כי אנשי המעבדה הגמולוגית משוחררים מכל לחצים פנימיים וחיצוניים והשפעות שעשויים להפריע לאיכות העבודה שלהם; ביצועים מבחנים, ציונים ו / או כיולים המכשיר. מערכת ניהול כוח אדם תהיה במקום, כי לפקח על השפעות כאלה ובמידת הצורך יהיה לה את הכוח לנקוט פעולה מתקנת". (תרגום)

הקשב

קרא באופן פונטי

 

מילון - הצג מילון מפורט

תרגם יותר מ-50 שפות

 

 

*The Gemological Laboratory book-CIBJO

יהודה יקר
גמולוג בכיר
גמולוג בכיר
המכון הגמולוגי GCI
המכון הגמולוגי GCI שירותי הערכת יהלומים, תכשיטים ואבני חן מכללה ליהלומים ותכשיטים- הכשרה מקצועית ללימודי יהלום
ז'בוטינסקי 1
רמת גן
037514782
1
קישור לאתר
מדע והשכלה - מדע
תאריך: 2/2/2011
תגיות:   יהלומים    יהלום    מכללה     מכללת     סוד    הסוד    תכשיטים    תכשיט    אירוסין    לימודים    אבני חן    אבנים    תורה    מדע    שמחה    אישה   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום מדע והשכלה - מדע

מי יודע מהי גמולוגיה? / יהודה יקר
תורת אבני החן, המונח בא מהמילה הלטינית GEMMA אבן חן, בצירוף המילה היוונית LOGOSלימוד. הגמולוגיה הינה תורה העוסקת בלימוד וחקר אבנים וגבישים ואת תהליך היווצרות אבני החן על כל גווניהו וצבעיהן המרובים.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים