מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ADHD

טיפול בבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות – ADHD

/ יוסף רחמים

טיפול בבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות – ADHD
 Attention Defecit Heparactivity Disorder

                

תופעת קשב וריכוז מתרבה בתקופה זו של חיינו , הגידול בתופעות זו מרובות חלקם קשורות לכך שילדים אינם מסוגלים להתגבר על עומס המידע , רעש , והצורך בהתעסקות עם מספר גורמים מפעילים בו זמנית .

 

ממצאי מחקרים חדשים עדכניים מצאו קשר מובהק בין הרטבות לילה להפרעות קשב וריכוז , מחקר חדש שפורסם בגיליון חודש דצמבר בירחון עולה כי ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז (Attention-deficit hyperactivity disorder, ADHD) עלולים להימצא בסיכון מוגבר לבעיות של הרטבת לילה והפרעות נוספות בשליטה בשלפוחית השתן בהשוואה לבני גילם.

 

מחקרים קודמים בתחום ציינו שכ-  30% מהילדים הסובלים מ-ADHD סובלים בנוסף מאניורזיס, אם במהלך שעות היום או במהלך הלילה.

 

שיעורי ה-ADHD הראו שונות רבה בין המדינות השונות, על פי נתוני ה-Centers for Disease Control and Prevenstion (CDC). החוקרים מציינים כי העלות השנתית הכרוכה בהפרעה זו עומדת על כ-12-17 אלף דולרים לילד.

 

הורים וצוותי תמיכה במערכת החינוך מחפשים אחר פתרונות טיפוליים משלימים וחלופיים לטיפולים המוצעים ע"י הרפואה הקונבנציונלית .

 

הפרעת קשב וריכוז היא אחת ההפרעות הקשות יותר להגדרה בתחום הפסיכיאטרייה של הילד ובכלל במבוגרים .

יש המשייכים הפרעות אלה למערכת הנפשית , יש הטוענים שמקורה במערכת הנוירולוגית ומכן הקושי הראשוני באבחון וטיפול.

אנו מבחינים בין ADD בעיות קשב וריכוז טהורה ללא היפראקטיביות  לבין הפרעת קשב וריכוז ADHD עם פעלתנות יתר המוכרת לציבור הרחב כהפרעה היפראקטיבית.

 

בשני המקריים הקושי העיקרי של הלוקה בבעיה זו הוא הקושי הבסיסי והפנימי להתרכז , הבחנה זו חשובה היות ובעיית ADD נשארת ומוסיפה להתקיים גם בגיל מאוחר ומבוגר יותר , ואילו בעיית ADHD הולכת ודועכת ואף במקרים מסוימים נעלמת כליל .

 

ברפואה המשלימה הוליסטית מקשרים את בעיות ADD ן-ADHD כחוסר איזון בין החלק האורגני לחלק הנפשי בגוף האדם כאשר המשתנים המשפיעים הם : תזונה , אנרגיה שולטת , חוסר איזון בין תפקוד איברי רוח למערכת העצבים .

כפי שכבר ציינתי בני אדם בכלל ובילדים בפרט מושפעים ממצבים נפשיים, הרגשיים והסביבתיים, תוך השפעה על כל חמשת החושים המאפשרים לנו לשבת בשקט על הכסא ולקלוט.

ידוע כיום שהפרעת קשב וריכוז היא הפרעה אורגנית שמקורה שוני בפעילות המוח , מחקרים נוירו-אנטומיים , נוירו-פיסיולוגיים ונוירו-כימיים מצאו שירידה בחמצן , סוכרים , בהפרשת הדופמין ועוד משפיעים  על המערכת הפרה-סינפטי וכל שינוי באיזון במערכת זו גורם לשינויי כימי במוח  ויוצר הפרעה בקשב.

 

קיימת גישה נוספת הסוברת שהפרעת קשב וריכוז מקורה בליקוי ברצף רגשי בקשר אם-ילד, ולהפרעה ביחסי הילד לזהות את אימו כאובייקט משפיע בחייו ולכן ניתן לזהות אצל ילדים עם בעיות וקשיים שמביאה לחוסר יכולת של הילד להגיע לקביעות האובייקט יוצר הפרדה מודעת מאימו בפעם הראשונה ומתחיל לזהות שתי ישויות נפרדות. כעת מתחילה התלות הנפשית באם,

יחד עם התלות הפיזית שהיתה קיימת קודם לכן ותמשיך להתקיים עד לגיל ההתבגרות בעוצמות שונות ואינדיבידואליות ומוכרת בכירולוגיה כ"פסאודופרסונה", שמקורה באם.

 

הבנה סינרגטית של השפעה הדדית בין גוף-רוח-נפש במשך שנות פעילותי כמטפל ויעוץ אישי ועסקי מביאה אותי כמטפל להתייחסות הוליסטית של השפעת קשב וריכוז  היות ומצאתי שלאנשים עם בעיות קשב וריכוז יש השלכות על הבטחון העצמי , הדימוי העצמי, צורך בהשקעת אנרגיה מרובה בלימודים אקדמאים , צורך בשליטה עצמית , בעיות תקשורת ,צורך בהסברים חוזרים ועוד.

מחקרים ומטפלים מציינים שכ- 30% מהסובלים מתופעות קשב וריכוז מ"חלימים" בגיל התבגרות המוקדם והמאוחר , אך ישנם בוגרים שתופעות קשב וריכוז ממשיכים עימם לתוך גיל שנות ה- 30 ומעלה בחייהם. 

ההמלצה הטיפולית המקובלת כיום מושתת על טיפול רב-ממדי הכולל טיפול תרופתי, בשל המרכיב הפתולוגי , הדרכת הורים , הדרכת צוות בית הספר/גן , עבודה רגשית ופיזית עם הילד/בוגר ברמת טיפול  אינדיבידואלי.

הטיפול התרופתי המקובל ברפואה המערבית מחייבות זמן ממושך, שכן פעולתו דיכוי זמני של הסימפטומים ולא ריפוי התרופות השכיחות ביותר הן: ריטלין, דקסדרין וסיילרט.

השפעת התרופות נראית תוך  כ-30דקות לאחר הנטילה ואפקטיבית ביותר לאחר שעתיים , השפעת תרופות אלה פגה כעבור 4-6 שעות , התרופות ניתנות אך רק על ידי רופא נוירולוג.

 

הטיפול בפרחי בך

כמוזכר דלעיל מחקרים מצאו שילדים המוגדרים כסובלים מ-ADHD נוטים לסבול גם מסימפטומים בריאותיים אפשריים כגון : בעיות בריאות , שכיחות מעורבות בפגיעות גוף , עייפות ,  רמת הישגים נמוכה
קושי בביטוי עצמי , חרדה, כאבי בטן, כאבי ראש, וכאבים בלתי מוסברים , עקשנות, ליקויי למידה ,פגיעה תדמית בה"אני עצמי " .

 

בשנים האחרונות נמצא שתמציות פרחי בך מסייעים בטיפול בתופעות קשב וריכוז ,

לפרחי בך יכולות לטפל במצבי:

 

Y     אי שקט

Y     חוסר מיקוד

Y     מצב של עודף רוח

Y     הפחתת מתח וחרדות

Y     יכולת לעבור תקופות בחיים ברוגע

Y     לאזן מצבים רגשיים

Y     הפחתת מחשבות טורדניות

Y     שיפור כושר למידה

Y     שחרור מטראומות

Y     תוספת אנרגיה

Y     איזון אנרגטי לפי מזל אסטרולוגי

Y     שיחרור מלחצים

Y     הכנסת סדר במחשבות

Y     יכולת התחדשות

Y     שיפור איכות שינה

 

במעקב אחר אפקטיביות הטיפולים בפרחי בך מצאתי שהמטופלים מגיעים לאיזון באיכות חייהם , המטופלים מדווחים על שיפור הקשב העצמי , הגברת אושר וסיפוק עצמי, שביעות רצון מהישגים , שיפור ביכולת קבלת החלטות , שיפור ברמת החלטיות , הקשבה לאינטואיציה הפנימית , יכולת עבודה ופעולה במצבי עומס ללא צורך לצאת בהתפרצות .

 

בנוסף לטיפול בילד / מתבגר נדרש לתת גם להורים טיפול תומך בכדי לספק להם את היכולות :

Y     לסבלנות כלפי הילד, להימנע מרוגז ועצבנות, מתחים ולחצים שנוצרים במגע עם הילד מחד ועם המורים והמטפלים מאידך.

Y     להתמודד ולהפחית את תחושת המרירות כלפי הקשיים והגורל תוך הקטנת תחושת "קורבנות"

Y     יכולת התמודדות במצבי לחץ ושיפור שליטה עצמית למול התנהגות הילד

Y     הרחקת ייאוש ודיכאון,החדרת אופטימיות והבנה שהקשיים הם זמניים ורגשיים .

Y     הרחקת מחשבות ודאגות שחוזרות על עצמן, שיפור איכות השינה

Y     חיזוק אנרגטי להפחתת עייפות ותשישות, מוכרע מרוב עומס, מרגיש את כובד

 

 

טיפולים ברפואה משלימה

במצבי קשב וריכוז עם ובלי היפראקטיביות אני משלב טיפולים הכוללים טיפול ב :צבעים , באור וצבע , צמחי מרפא , פרחי בך , מגנטיים רפואיים ובבוגרים גם דיקור קוריאני

 

 

 

כמטפל בכיר אני נוהג לשלב את כל השיטות תמהיל הטיפול ייקבע לאחר אבחון מסודר תוך התחשבות בסימפטומים אחרים ובמחלות אקוטיות /כרוניות קיימות וטיפול תרופתי  .

 

 

 

בברכת בריאות ואושר

 

יוסף רחמים

מטפל בכיר רב תחומי

057-7738220

 

http://maagal-haim.com/PAGE10.asp

 

     

 

מקורות

 

1.     ד"ר בן פודה שקד ,  Journal of Urology

2.     Journal of Urology

3.     Control and Prevenstion (CDC).

4.     http://www.anigma.co.il/Essay7.htm

5.     Globus, 1994

 

 

יוסף רחמים
ייעוץ אישי ייעוץ עסקי מטפל ברפואה משלימה הרצאות חוגים סדנאות ספרים
המרכז להעצמה אישית
קישור לאתר
טיפולים - רפואה משלימה
תאריך: 2/2/2011
תגיות:   פרחי בך    דיקור    קשב וריכוז    ילדים    טיפולים    יוסף רחמים    העצמה אישית     רפואה משלימה    רפואה אלטרנטיבית   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום טיפולים - רפואה משלימה

טיפולים אלטרנטיביים במודיעין / לילך כהן
המזגן עבד כל הלילה, או אולי המאוורר היה צמוד אליכם. בכל מקרה, הצוואר נתפס בבוקר ועכשיו צריך לנסות לתפקד כשבקושי אפשר להזיז את הראש. שלל מטפלים אלטרנטיביים במודיעין יעזרו לכם לשחרר את הצוואר התפוס.
תת פעילות בלוטת התריס / עדנה שלום
מרגישים עייפים? עלייה מהירה/ איטית במשקל? דיכאון? עצירויות? – זה הזמן לבדוק את תיפקוד בלוטת התריס. הבלוטה הקטנה הזו אחראית על מנגנון שלם של פעילויות בגוף ואל לנו להזניח אותה....
תקשור - מאז ועד היום / לני נזרי
למרות שהמילה תקשור בהטייתה זו לא הופיעה במפורש, האמונה בנוכחותם של כוחות מיוחדים קיימת משחר ההיסטוריה. בתקופות מסוימות בהיסטוריה אנשים אלה נחשבו למוקצים ואף נרדפו, ובתקופות אחרות הם תפקדו כמוקד עלייה
הסוד / פנינה סדרינה
סוד הינו הכוח הפנימי החבוי בנו, הסוד הינו כוח המשיכה, אנו מושכים את כל שנכנס לחיינו, כל מה שנכנס לחיינו אנו המושכים אותו. הכל נמשך אלינו מכוח הדימויים שאנו משמרים במוחנו, מה שאנו חושבים הוא הקובע.
אימון לבריאות ולשינוי באורחות חיים / עדנה שלום
מעותי באורחות חייהם כגון- הפסקת עישון, התמדה בפעילות גופנית, תזונה נבונה ובריאה, ירידה במשקל, לחיות בגוף בריא יותר וטיפול במחלות ובבעיות מהן סובל המתאמן בגישה אלטרנטיבית ושונה מזו היה רגיל במהלך חייו.
שמן עץ התה מאוסטרליה באהבה / ניר חוכיימה
נשים רבים בישראל סובלים ממחלות עור שונות כגון:פטרת בציפורניים בכפות רגליים,גזזת,גירודים בכפות רגליים,פטריות וגנליות,קנדידה אלביקנס,אקזמה,ניתן לפתור מחלות אלה ומחלות אחרות ביעילות רבה עם שמן עץ התה.
עיסוי מקצועי קחו פסק זמן ממסע החיים / ניר חוכיימה
,המצב הכלכלי, העבודה ,התקדמות בחיים,קשיים מנטאלים,מסע החיים מזמן לנו לחץ,מתח,התרוצציות במרוצת הזמן . מרבית האוכלוסיה בישראל חיה במרוץ אחרי הזמן ולא תמיד שמים לב לעצמם,לגופם,ולצרכים החשובים בחיים .
רפואת תדרים / נמרוד בן-איש
רפואת תדרים מתבססת על התפיסה שבאדם פועמים מגוון רב של תדרים, המאפשרים את זרימת החיים בנו ודרכנו. הם הכוח החשמלי שמניע את האיברים בגוף הפיזי, את המחשבות והרצונות בגוף הרגשי והמודעות בגוף הרוח. לכל תדר
טיפול בבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות – ADHD / יוסף רחמים
תופעת קשב וריכוז מתרבה בתקופה זו של חיינו,הגידול בתופעות זו מרובות חלקם קשורות לכך שילדים אינם מסוגלים להתגבר על עומס המידע,רעש,והצורך בהתעסקות עם מספר גורמים מפעילים בו זמנית .
סגולות פרי האסאי / עדנה שלום
וא עשיר באנטיאוקסידנטים , בויטמינים ובמינרלים מהטבע, עשיר בסיבים תזונתיים ועוזר בריפוי והחלמה מקשת נרחבת של מחלות ובעיות ע"י כך שהוא מסלק ומנקה רדיקלים חופשיים מהגוף אשר הורסים את רקמות הגוף שלנו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים