מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

עוזי דיין

למה לא למנות את אלוף עוזי דיין – כרמטכ"ל

/ אברהם פכטר

 

                                             למה לא למנות את אלוף עוזי דיין – כרמטכ"ל

 

 

יש לו את הכישורים הצבאיים המתאימים. אין לגביו קשיים משפטיים וערכיים למינוי. אין לו בית גדול ופרדסים ולא כביש גישה פרטי – ותומך במפלגה הנכונה. העברת האחריות למינוי צבאי – למשפטנים או למבקר המדינה – היא טעות מנהיגותית של הדרג הפוליטי.

 

* מאת: עו"ד אברהם פכטר

 

מינוי של אלוף גלנט – כרמטכ"ל, הסתבך במיוחד, עם מסמך מבקר המדינה +  חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ולאור המצב הביטחוני הרגיש שנוצר באיזור.

האופציות העומדות בפני שר הביטחון ברק וראש הממשלה נתניהו הן אלו:

א.    לתמוך במינוי עד הסוף – ולהסתכן בביטול ע"י בג"צ, דבר שהם מפחדים ממנו.

ב.    למנות את אחד המועמדים הסופיים לתפקיד – כמו האלוף גנץ.

ג.     להאריך הכהונה של רא"ל אשכנזי, בשלושה חודשים עד מציאת מועמד חדש, דבר שברק לא יסכים.

ד.    להמליץ לממשלה על מועמד חדש – כמו האלוף עוזי דיין, להעביר לוועדת טירקל לבדיקה בתהליך מזורז, ולאחר אישורו – למנותו מיידית עקב המצב הביטחוני הרגיש.

ה.    המהלך שנבחר – למנות את אלוף נווה, סגן רמטכ"ל, טרי ולא מנוסה ל-60 יום כרמטכ"ל זמני. אין בחוק תפקיד כזה לכן ניתן למנות את אלוף נווה כסגן עם סמכויות מלאות של רמטכ"ל לתקופה של 60 יום.

מה מכשיר את האלוף דיין לתפקיד

א.    האלוף דיין שימש בעברו כסגן הרמטכ"ל.

ב.    היה בעברו מפקד סיירת מטכ"ל.

ג.     היה בעבר – יו"ר הוועדה לביטחון לאומי.

ד.    לא שכח עדיין את משנתו ותורת המלחמה.

מאז שחרורו, עסק בנושאים ביטחוניים וחברתיים, כמו נושא גדר הביטחון ונושאים הקשורים לשכבות החלשות באוכלוסיה.

עברו, הכשרתו ועיסוקיו – מכשירים אותו לתפקיד הרמטכ"ל, שהיה צריך להיות שלו כבר לפני שנים.

אם אין, לברק או נתניהו משקעים אישיים נגד האלוף עוזי דיין – הוא בהחלט מועמד ראוי זמין, מתאים לעת הזאת.

המועמדים האחרים שהיו בפנל הסופי – כמו האלוף גנץ והאלוף קפלינסקי, למרות היותם קצינים מוכשרים ובעלי נתוני רמטכ"לות, הרי ברגעי האמת, במלחמת לבנון ה-II, כאשר מומחיותם, אומץ ליבם וכושרם הצבאי האסטרטגי היה נחוץ – הם לא עמדו במבחן המלחמה – התבטלו בפני הרמטכ"ל האווירי דן חלוץ, התקפלו בפניו ופחדו לצאת נגדו, כאשר מעמדו כבודו וגורל המבצע כולו היה במשבר צבאי פיקודי.

הציבור וגם הצבא על חייליו, קציניו ואנשי המילואים מצפה ממפקדיו ללכת בראש המחנה ועם אומץ לב ולא להסתתר מאחורי החצאית של הרמטכ"ל.

בשל נתונים אלה – שני המועמדים הסופיים, גנץ וקפלינסקי, להערכתי, לא מתאימים וראויים מבחינה צבאית להיות נבחרים כעומדים בראש הצבא בימים טרופים אלה.

הפתרון לכן צריך להיות מהיר חזק ואלגנטי – והמועמד שייבחר צריך להיות במסגרת הקריטריונים האלה.

המצב הביטחוני שנוצר במצרים ובירדן עם השלכות על עזה ולבנון, ואפילו הגדה המערבית (היא יש"ע בשפה המודרנית) – מחייב את ממשלת ישראל לפעול מהר ובנחישות.

אסור ואין זמן מבחינה ביטחונית להשאיר את צה"ל ללא רמטכ"ל, כי בינתיים האחריות הישירה והמיידית נופלת כולה על ראש הממשלה ושר הביטחון. ולמרות היותם אנשי צבא, מבינים בביטחון, אינם יכולים ומסוגלים למלא תפקיד של רמטכ"ל. סגן הרמטכ"ל, האלוף נווה, נכנס זה עתה לתפקיד ואינו במעמד וביכולת לשאת בתפקיד הרמטכ"ל ולעת הזאת בקושי בתפקיד סגן הרמטכ"ל.

לכן מצפים אזרחי ישראל – מהממשלה והעומד בראשה לפעול מהר, נכון למען ביטחון ישראל וצה"ל.

הערות והרהורים בענייני דיומא:

1.    "הפלונטר" של הרמטכ"לות נפתר מעצמו.

2.    נתניהו את ברק אילצו למעשה את גלנט לפרוש, ופתחו את המירוץ מחדש, לאחר שהמנצח במירוץ נפסל.

3.    מבחינת גלנט – ניתן לסכם כך "הקרקע נשמטה מתחת לרגליו".

4.    מבחינת תפקיד הרמטכ"ל וכל מינוי אחר ממשלתי בדרג בכיר – נקבע רף חדש של סטנדרטים ערכיים, מוסריים, שלא ניתן יהיה מעתה לוותר עליהם או להתעלם מהם.

5.    עכשיו – מתחיל מחדש המרוץ לרמטכ"לות. למקומות – היכון – צאו!!!

6.    הטיפול התקשורתי בגלנט – היה מכוער, אגרסיבי ולא הוגן, עם ריח פוליטי לא נעים.

7.    התבטאות שר בישראל (מיקי איתן) על רמטכ"ל שכבר מונה או אפילו מועמד שהוא מתנהג ופועל כמפיונר – היא התבטאות מכוערת, גסה ויותר מאומללה, שפגעה באדם שתרם 34 שנים לצה"ל.

8.    רוחות רעות, עם ארומה פוליטית שלילית, נשבו לאורך כל הטיפול בגלנט. חבל, לא מתאים ולא מגיע לו.

 

                                                                                                                                                                

*    הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי בהווה.

אברהם פכטר
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
אברהם פכטר
המתמחה במשפט פלילי צבאי וציבורי והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי יועץ משפטי ביש"ע שופט צבאי בדר' סא"ל סגן פרקליט מחוז משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי
תל-אביב
03-6990619
חברה ומדינה - צבא וביטחון
תאריך: 2/2/2011
תגיות:   פכטר    אלוף עוזי דיין    גלנט    נווה    ברק   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חברה ומדינה - צבא וביטחון

חיילי צה"ל שנצחו בג'נין – הפסידו בעליון / אברהם פכטר
חיילי צה"ל ובראשם ד"ר צנגן, שלחמו בג'נין במבצע "חומת מגן" – נגד מחבלים, הגישו ערעור לבית משפט עליון, על פסיקת בית המשפט המחוזי לקבלת פיצויים, בגין לשון הרע – שהסרט גרם להם, אך הפסידו בעליון.
"מבצע אנטבה" – היסטוריה, מיתוס ומורשת קרב / אברהם פכטר
35 שנה למבצע ההרואי של שחרור אזרחי ישראל מידי מחבלים, ע"י כוחות צה"ל נבחרים והאווירה עדיין לא שקטה, מבעבעת, עם נימה של ביקורת ומלחמות אגו.
אסור לקטוף את פרחי הגן / אברהם פכטר
החללים הרבים על מזבח המדינה, הם הם, הפרחים שבגן העצמאות שלנו. אמנם אסור לקטוף את פרחי הגן – אבל אלוהים כנראה מרשה לעצמו את מה שאנו כבני אדם אוסרים על עצמנו. לקחת לגינתו את יפי הבלורית והטוהר.
"כיפר הברזל" – של האלוף עמידרור / אברהם פכטר
ראש הממשלה, נתניהו, מינה את האלוף (מ') עמידרור לראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל). למרות קולות הביקורת "מהגדה השמאלית", הרקע המקצועי של עמידרור, ללא דופי, שיעניק לתפקיד גם בסיס מקצועי.
רמטכ"ל חדש – אתגרים מיידיים / אברהם פכטר
אם חשבתם שסאגת מינויי הרמטכ"ל הסתיימה – אז תחשבו שנית. מוסד הרמטכ"לות, עדיין תחת אש צולבת ועכשיו גם תחת חשדות מעיקים. וועדת טירקל – מצאה את אלוף גנץ ראוי לתפקיד, למרות פגמים בהתנהלותו בעבר.
למה לא למנות את אלוף עוזי דיין – כרמטכ"ל / אברהם פכטר
יש לו את הכישורים הצבאיים המתאימים. אין לגביו קשיים משפטיים וערכיים למינוי. אין לו בית גדול ופרדסים ולא כביש גישה פרטי – ותומך במפלגה הנכונה.
גלנט – רמטכ"ל תחת אש צולבת / אברהם פכטר
גל עכור של התקפה מרושעת על גלנט מכל הכיוונים מהכנסת, מהתקשורת וכל מיני יח"צנים מטעם שבאים להכשיל את המינוי. המבחן היחיד במצב שנוצר הוא – האם גלנט שיקר בתצהירים שהגיש לבית המשפט העליון.
מלחמה בעזה - וטוהר הנשק / אברהם פכטר
אין מלחמות יפות ואין מלחמות נקיות. בכל מלחמה יש חריגות, חריגים מעוררי מחלוקות לצד מעשי גבורה ומחוות הומניטאריות. אסור להפוך את החריגים לכותרות כלליות ואת צה"ל וקציניו כפושעי מלחמה
מלחמת לבנון ה-II - שלוש שנים, סיכומים. / אברהם פכטר
על אף ניהול כושל של המלחמה - היו הישגים רבים. חזבאללה לא הוכרע אך הובס וסבל אבידות קשות בנפש ברכוש ובהרס תשתיות. החלטת האו"מ 1701 הישג דיפלומטי גדול על הנייר אך פחות מרשים על הקרקע.
הרמטכ"ל - סימן את גדר הביטחון הערכית נורמטיבית בצה"ל / אברהם פכטר
הרמטכ"ל גבי אשכנזי, טעה כששלח מכתב עם עדות אופי לבית הדין הצבאי. הרמטכ"ל, מכוח תפקידו כעומד בראש הפירמידה הצבאית, צריך להישאר אובייקטיבי, מתוך הנחה ש"הכדור" יכול לחזור למגרשו - כפי שאכן קרה במציאות.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים