מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

גבולות ביטחון

גבולות ביטחון – וגבולות של איפוק

/ אברהם פכטר

 

גבולות ביטחון – וגבולות של איפוק

 

 

כך לא בונים גדר גבול – וכך לא מגינים עליה. המצב המשפטי – ברור, למדינה ריבונית זכות קנויה להגן על גבולותיה גם באש חיה.

לפעמים צריך להיות חכם – וזה היה המקרה. מזלנו – שאלה הפרטנרים שלנו. אבו-מאזן שיורד מהבמה והניה שעולה ככוכב הפלסטינאים.

 

* מאת: עו"ד אברהם פכטר

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו – יצא בהודעה קצרה ותמציתית על אירועי הגבולות ביום הנכבה, תוך הדגשה שדרש איפוק בתגובה, אך נחישות בהגנת הגבולות. יש להניח שנתניהו, בצדק, לא רצה להגיע לארה"ב עם מטען הרוגים על הגבול ועל המצפון. בפועל, האירועים לאורך הגבולות, ובמיוחד בצפון, פריצת הגדר וחדירה עד מגדל שמס (וסורי אחד עד יפו) – היתה מביכה, מיותרת ובגדר כישלון ביטחוני זותא. נקווה שהגורמים – למדו לקח לגבי העתיד.

כך לא בונים גדר גבול

כשרואים את התמונות מהצפון, כאשר עשרות לבנונים וסורים מונעים ע"י החזבאללה, פורצים את הגדר המסכנה בגבול, עוברים לשטח ישראל ומגיעים עד מגדל שמאס, עם דגלי פלסטין, חזבאללה וסוריה, בא לך לצעוק: "כך לא בונים חומה", הלקוחה מסלנג הכדורגל.

מבחינה משפטית יבשה:

אין מניעה למדינה ריבונית, שחודרים לגבולותיה, ובמיוחד ממדינות אויב או מדינות שאיתן נמצאים בעימות מזוין – לפתוח באש חיה, כדי למנוע ולעצור את החדירה והפריצה.

גם המשפט הבינלאומי – וגם המשפט המדינתי, נותנים הכשר לגיטימי למהלך מעין זה.

עכשיו תארו לעצמכם, שהדבר קורה לרוסיה, סין, ארה"ב בגבולותיהן. הן פותחות באש חיה עשרות הרוגים, דיווחים בעולם, ובכך מסתיים הסיפור, תוך הסבר והצדקה, שמדובר בהפרה גסה של ריבונות והגנה עצמית מוצדקת.

עכשיו תארו לכם – ישראל עושה אותו דבר. זעקה בינלאומית, אירופה על הרגליים, ארה"ב, רוסיה, סין, מגנות את הטבח הפלסטינאים בארץ, ארצות ערב זועקות: רצח עם, משפט בהג, גינוי באו"ם. והצבוע מכולם שליט סוריה – המגנה ירי על מפגינים.

האם היה צריך לפתוח באש – מעשית כן. האם זה היה חכם בנסיבות – לא. לכן טוב עשו המפקדים בצפון, שלא פתחו באש ולא הביאו להסלמה לא רצויה.

ככה לא בונים חומה/גדר גבול

מוזר, שבשנת 2011, גדר גבול עם מדינת אויב וחשש יומי מחדירה או חטיפה של חיילים, אזרחים בגבול הצפון, יכולים כמה עשרות מתפרעים בקלות כזו לפרק ולפרוץ את גדר הגבול ולהגיע למגדל שמאס.

גדר גבול בנסיבות של הצפון – צריכה להיות בלתי חדירה, לפחות לגבי אזרחים לא חמושים.

בניית גדר גבול – יש לה כללים, יש לה פרקטיקה המבוססת על ניסיון עבר, ותאורטית צריכה למנוע חדירה מעין פרטיזנות כזו.

בכל איזור גבול מסוכן – הגדרות בנויות כך שביניהן יש אזור מפורז, בין גדר קדמית לפנימית, שהכניסה לשטח זה היא בבחינת סכנת חיים. וכל מי שחי על הגבול מודע לכך, הן מבחינת לוחות האזהרה התלויים לאורך הגדר, והן מבחינת מבנה השטח, שכניסה לאיזור המפורז או כל ניסיון פריצה של הגדר – הוא בחזקת סכנת חיים.

מבחינה ביטחונית/פוליטית – מדובר בכישלון מהול במבוכה. גם שלא צפו את האירועים ובמיוחד שלא הצליחו למנוע את הפריצה ומעבר הגבול – גם באמצעים לא קונבנציונליים, כמו חומת עשן, גז מדמיע, מים מהליקופטרים ועוד... יש לתת לכך הדעת לעתיד – שהסיפור לא יחזור על עצמו בספטמבר או אחריו. וזה כולל מיקוש עפ"י כללי. המלחמה ואזהרות בצידן.

מזלנו – שיש לנו פרטנרים כאלה

1.    מנהיג חמאס בעזה ויו"ש הניה ביום הנכבה מצהיר "להביא קץ לפרוייקט הציוני בפלסטין". ברור לכולם, שאבו-מאזן ירד מהבמה הפוליטית תוך זמן קצר, כדאי לשמוע את הניה ואת מטרותיו.

2.    מאחר והוא הפרטנר החדש שלנו – לאחר הכרזה על מדינה פלסטינאית בספטמבר – מציע חשיבה מחודשת. מאחר והניה הוא המנהיג החדש והחזק של הפלסטינאים – הוא הפרטנר החדש – למזלנו. כי יודעים מה הוא רוצה, מהו חולם ומי תומך, מגבה ומממן אותו.

3.    ממליץ שהשמאל הישראלי – אמנים, פוליטיקאים, אנשי ציבור שהכריזו על הקמת מדינה פלסטינאית במוזיאון ישראל, בראשות הגב' חנה מרון, יהושע סובול – יעשו מעשה הרואי.

4.    עליהם לחזור למוזיאון ישראל בספטמבר ולהכריז על סוף הציונות, סוף המדינה והקמת פלסטין הגדולה על כל שטח מדינת ישראל, שם יקבלו אזרחות כבוד.

5.    הסופר יורם קניוק (בן 81) אחרי קבלת פרס על יצירתו (ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת ת"א), הגיש עתירה לבג"ץ, לשנות את הסטטוס שלו – כאזרח ללא דת כיוון שהוא נשוי לנוצריה, ואינו מעוניין להיות יהודי (בגלל המגזר הדתי-איראני).

6.    לדעתי צריך להיעתר לבקשתו – בתנאי שיוותר על אזרחותו ויעזוב את הארץ, להיותו אזרח העולם.

7.    המלצה זו – מכוונת גם לכל האחרים – שהמדינה או ממשלתה לא לרוחם, יתכבדו ויעזבו לחו"ל.

8.    נתניהו – ינאם בארה"ב, בפני שני בתי הפרלמנט, עקרונותיו שפורטו בכנסת לאמור: ביטחון ישראל ואזרחיה, גבולות ביטחון בני הגנה, לרבות בקעת הירדן וסיפוח הגושים הגדולים – היא תכנית מדינית – שאסור לסגת ממנה. כמובן שהכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי, בלתי ניתנת לערעור.

 

*    הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות, שופט בבתי דין משמעתיים ופרשן משפטי בהווה.

אברהם פכטר
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
אברהם פכטר
המתמחה במשפט פלילי צבאי וציבורי והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי יועץ משפטי ביש"ע שופט צבאי בדר' סא"ל סגן פרקליט מחוז משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי
תל-אביב
03-6990619
חברה ומדינה - פוליטיקה
תאריך: 19/5/2011
תגיות:   פכטר    גבולות ביטחון    לפתוח באש חיה    יורם קוניוק   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חברה ומדינה - פוליטיקה

גבולות ביטחון – וגבולות של איפוק / אברהם פכטר
כך לא בונים גדר גבול – וכך לא מגינים עליה. המצב המשפטי – ברור, למדינה ריבונית זכות קנויה להגן על גבולותיה גם באש חיה.
לשחרר את שליט! 4 ראשי שב"כ בעד, 4 קושיות שלא נשאלו / אברהם פכטר
ב-4 קושיות, לא דנו פורום ראשי השב"כ, המוסד והמשטרה, במסגרת מסיבת העיתונאים בהן הציגו את עמדתם לשחרור שליט – לפי תג המחיר של דרישות חמאס.
ביבי – תעשה לי מדינה עם גבולות ביטחון / אברהם פכטר
וגם תעשה סוף סוף, סדר בלשכה שלך ובמינויים – לפני שמבקר המדינה יעשה זאת, עם כל ההשלכות הנלוות.
מהפכות ודמוקרטיה / אברהם פכטר
המזרח התיכון, עובר טלטלה. הפגנות סוערות, ירי במפגינים, עקביות, עקשנות, כל הסממנים של דור חדש שרוצה יותר חופש יותר שינויים.
הפרטנרים החדשים / אברהם פכטר
אפקט הפרפר", שהחל בתוניסיה, מצרים, טהרן, בחריין, תימן ועוד לא סיים את מעופו, מדאיג את ישראל מחד, אך פותח אולי חלון הזדמנויות לעתיד. מי שהאמין בפרטנרים הישנים, הנוכחיים, מוטב שיחשוב שנית ויתעורר.
השומר מפא"י - אנוכי / אברהם פכטר
את הפילוג לא המציא ברק – התנועה הקיבוצית ותנועת העבודה - ידעו פילוגים בעבר, ולכן זעקות השבר של הננטשים, נשמעות בכייניות וצבועות פוליטית.
תרגיל מבריק או תרגיל הונאה / אברהם פכטר
ברק עקף את מתנגדיו, משמיציו, מבקריו מימין. שרי העבודה (פואד, ברוורמן, הרצוג) דיברו, איימו, השמיצו, ביקרו אך פחדו לבצע מהלך רציני.
קלון – לפוליטיקאי הוא בבחינת "מוות פוליטי" / אברהם פכטר
משפטו של ח"כ צחי הנגבי – הנמצא בשלב של טיעונים לעונש, מתמקד בסוגיה אחת עיקרית. האם במעשיו ובהרשעתו – בעדות שקר – יש משום – "קלון". אם בית המשפט יקבע שכן – הקריירה הפוליטית שלו בסכנה.
מפלגת קדימה / גו קדימה
, שהנה, הנה זה קורה. קמה לה מפלגה צעירה, רעננה, מלאת ביטחון ושמחת חיים, שסוף סוף תעמיד את הפוליטיקה הישראלית במקומה. תנועה שחבריה צמאים לשינוי וחדורי מוטיבציה, שכוונותיה כנות ורעיונותיה גדולים מהחיים.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים