מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פיתוח אירגוני

מי צריך פיתוח ארגוני?

/ רוני מיכאל

מי צריך פיתוח ארגוני?

תהליך של פיתוח ארגוני מתאים לכל עסק, חברה או ארגון המעוניינים להשתפר, להתייעל ולצמוח. התהליך מלווה ע"י יועץ ארגוני מוסמך, וכולל אלמנטים כמו גיבוש חזון, בניית אסטרטגייה, ליווי מנהלים, ועוד

בשנים האחרונות יותר ויותר חברות וארגונים מכירים בחשיבותו של פיתוח ארגוני. בשוק דינמי ותחרותי המשתנה באופן תדיר, כל ארגון הרוצה לשגשג ולהצליח חייב להיות מוכן לבצע שינויים מבניים והתנהלותיים, על מנת להתאים את עצמו במהירות וביעילות למציאות המשתנה תדיר.

מה זה בעצם פיתוח ארגוני?

פיתוח ארגוני הוא התהליך המבצע ביקורת על הארגון, בכל הנוגע לעמידה ביעדים ובמטרות שהציב לעצמו, יעילות, ניהול תקין ומיצוי מקסימלי של המשאבים ברמה הכלכלית, המבצעית, וחשוב מכך – ברמת ההון האנושי. בנוסף, מסייע תהליך של פיתוח ארגוני לארגון לזנוח מטרות ישנות שכבר אינן רלוונטיות, ולזהות מטרות חדשות שאליהן ישאף הארגון להגיע.

תהליך פיתוח ארגוני יכול להתבצע בשני אופנים: הראשון, והנפוץ יותר, על ידי יועץ ארגוני שהובא לחברה כיועץ חיצוני, לתהליך קצוב בזמן ובמטרות. השני, המתאים בעיקר לחברות בינוניות וגדולות: על ידי מנהלי פיתוח ארגוני היושבים בארגון עצמו, ועובדים על ייעול והתפתחות ברמה השוטפת והיומיומית.

פיתוח ארגוני בתוך הארגון

מנהלי פיתוח ארגוני היושבים בתוך ארגונים וחברות הם בדרך כלל פסיכולוגים ארגוניים או יועצים ארגוניים בוגרי תואר שני, והם עוסקים בין היתר בהדרכה חיצונית ופנימית, לרבות סדנאות לעובדים ולמנהלים; פיתוח מנהלים וליווי עובדים; הטמעת כלים חדשים ושיטות עבודה חדשות, ועוד. למרבה הצער, תחום זה כמעט ואינו מפותח בארץ, ורק חברות וארגונים ספורים מרשים לעצמם להחזיק מנהל פיתוח ארגוני במשרה מלאה בתוך הארגון.

פיתוח ארגוני ע"י יועץ חיצוני

לעומת זאת, הנושא של פיתוח ארגוני ע"י יועץ ארגוני חיצוני הולך וצובר תאוצה. תהליך של פיתוח ארגוני ע"י יועץ חיצוני הוא תהליך זמני, ממוקד, שמטרתו זיהוי מטרות חדשות או שווקים חדשים לארגון, התאמת המשאבים של הארגון למציאות הדינמית והמשתנה שבתוכה הוא פועל, ובפרט – פיתוח ההון האנושי של הארגון, ובפרט של השכבה הניהולית, כך שהקריירה של העובדים תתפתח בכיוון ובמינון שמתאין הן לארגון והן לעובדים עצמם.

שלבי תהליך פיתוח ארגוני

תהליך של פיתוח ארגוני כולל, בראש ובראשונה, אבחון ארגוני, כלומר בחינת המצב הקיים בארגון, והאם הוא תואם את המטרות והיעדים ששם לעצמו הארגון. השלב השני יהיה בניית אסטרטגיה ארגונית, הכוללת גיבוש חזון מחודש, המתאים למציאות העכשווית של הארגון, הגדרת ערכים ומדיניות, ובהתאם לכך - גזירת מטרות ויעדים. לאחר שהוגדרו המטרות, נבנית תוכנית פעולה להגעה אליהם, ומתחיל תהליך ההטמעה שלה, כולל פיתוח כלים רלוונטיים להשגת היעדים, וליווי וחניכה לצוות המנהלים. האפקטיביות של התהליך נמדדת שוב ושוב לאורך הדרך, על מנת לוודא שהארגון בדרך הנכונה. תהליך פיתוח ארגוני בריא חייב לכלול מנגנונים מפותחים ויעילים של משוב.

למי מתאים פיתוח ארגוני?

תהליך של פיתוח ארגוני מתאים לכל עסק, חברה או ארגון המעוניינים להשתפר, להתייעל ולעסוק לא רק בשרידה – אלא בצמיחה ובשגשוג. ניצול לא יעיל של משאבים, עומס עבודה או אבטלה סמויה, תקשורת פנים ארגונית בלתי תקינה, ניהול כושל – כל המפגעים הללו ועוד רבים אחרים, הרווחים ברמה זו או אחרת כמעט בכל ארגון, מטופלים ונפתרים במהלך תהליך של פיתוח ארגוני. לכן, תהליך זה מתאים לכל ארגון השואף להגיע גבוה ורחוק.

רוני מיכאל
כתיבה שיווקית
כתיבה שיווקית
רוני מיכאל
תל אביב
עסקים - יעוץ ארגוני
תאריך: 26/5/2011
תגיות:   פיתוח ארגוני    יועץ ארגוני    פיתוח מנהלים    ייעוץ ופיתוח ארגוני   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום עסקים - יעוץ ארגוני

על גשרים ואנשים בעסק משפחתי / חדוה יוסף
עסק משפחתי מתמודד עם אתגרים מיוחדים בחייו, אתגרים שבסופו של דבר עלולים להביא עימם גם קונפליקטים ומתחים. הקונפליקטים יוצרים מעין מחסומים שלא מאפשרים קבלת החלטות ובעצם לא מאפשרים התקדמות העסק. תהליך של
ישיבה משפחתית – מפגש הכרחי בעסק משפחתי / חדוה יוסף
עסק משפחתי הוא עסק דינמי ומיוחד אשר "מייצר" מצבים של אינטימיות וקרבה אך מאידך גם מתח וקונפליקטים. תקשורת היא דרך לפתרון קונפליקטים בתוך העסק. זו עוזרת להקטין את הסיכוי לקונפליקטים ויכולה להיות מושגת ג
מי צריך פיתוח ארגוני? / רוני מיכאל
תהליך של פיתוח ארגוני מתאים לכל עסק, חברה או ארגון המעוניינים להשתפר, להתייעל ולצמוח. התהליך מלווה ע"י יועץ ארגוני מוסמך, וכולל אלמנטים כמו גיבוש חזון, בניית אסטרטגייה, ליווי מנהלים, ועוד
עסק משפחתי – להעיר או להבליג? / חדוה יוסף
משוב שאינו חיובי הוא אחד הקשיים הגדולים העומדים בפני מנהל, מורכב יותר אם בן משפחתך הוא נשוא הביקורת. עם רגישות ורצון טוב אפשר להעבירה נכונה ואף לצמוח ממנה.
זוויות מבט שונות לעסק משפחתי / חדוה יוסף
עסק משפחתי מורכב משני רכיבים עיקריים בחייו של כל אדם: משפחה ועבודה. שילוב בין השניים הוא תובעני ומאתגר. לעיתים מומלץ לבחון את ההליכה המשותפת כדי לבחון את פירות העבר, המחירים ששולמו ואת תכנון העתיד.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים