מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פורשים ויורים

פורשים ויורים

/ אברהם פכטר

 

פורשים ויורים

 

 

מנהג מגונה, מתחיל להשתרש אצל בכירים בפוליטיקה ובמנגנוני הממשלה, שעם פרישתם מתחילים לירות אש אוטומטית לכל הכיוונים ולכל המטרות.

הדבר קורה בצה"ל, במוסד, במשטרה, בפרקליטות ואצל ח"כים ושרי ממשלה כולל הרמטכ"ל אשכנזי.

האחרון שהצטרף – לשורת "הפטפטנים" שלאחר הפרישה הוא ראש המוסד, מאיר דגן, בטענה שלא תגידו.

יש לבלום התופעה בנוהל או בדין.

 

* מאת: עו"ד אברהם פכטר

 

 

פורשים – נמאסתם בחוצפתכם הרבה, מיד עם סיום התפקיד, להתחיל לירוק לבאר ממנה שתיתם – וחמור מכך נתתם לשתות לנו לציבור הצמא למנהיגות – ותקינות ממשלתית.

פורשים – אם היה לכם רע, אם לא האמנתם במנהיגות ובהנהגה – למה נשארתם שנים רבות תקועים בכיסאותיכם. ונשאלת השאלה – האם לא האמנתם במנהיגות ונשארתם, הייתם אוטומטית חלק ממשל כושל ומנהיגות גרועה ותפקדתם תוך מרמה והעמדת פנים.

סערת דגן

א.        פרשת איראן – לאמור האופציה לתקיפה צבאית.

ב.        פרשת האחים עופר – מעורבותם/חלקם של אוניות חברת האחים עופר בהפרת האמברגו הימי. ראש מוסד, שמביע דעתו בפומבי בפרשה זו ונוקט עמדה בעד האחים, אינה מקובלת, אינה תקינה ציבורית ומשפטית ויש חשש לקשרים.

לגבי האופציה הצבאית – העובדה שדגן מתנגד נמרצות לתקיפה צבאית, היא במקומה וזכותו וחובתו להשמיעה.

נקודת המפתח – היכן לתת את חוות הדעת. ראש מוסד, תפקידו לתת חוות דעת לממשלה, לוועדת חוץ וביטחון לכנסת אם צריך, אך בוודאי לא לציבור, בדרך שזה נעשה ובעיתוי הקשור לפרישתו מהתפקיד.

לכן, נקודת הוויכוח בפרשת דגן, אינה האם היה צריך להביע דעתו אלא איפה ומתי.

מאיר דגן כראש מוסד – שירת 8 שנים, שהיו מלאי הישגים ומבצעים שרבים מהם, לא נשמע עליהם בשנים הקרובות. ניתן לסכם את הקדנציה שלו, כהצלחה רבתית.

לכן, חבל שעם פרישתו, הוא מנתץ לעצמו במו ידיו, חלק מה"מיתוס" שיצר סביבו.

ושוב אני חוזר, טענתו שלא יגידו שלא אמרתי, אינה עומדת במבחן ההיגיון, שהרי הוא אמר את דעתו בבירור, עם כל המשקל הרב שיש לעמדתו וחוות דעתו, לממשלה ולגורמים המתאימים, הכל רשום, הפרוטוקולים ישנם, אין לו לחשוש שישכחו את דבריו. אבל אם דבריו נאמרים בהקשר פוליטי – זה סיפור אחר. מדובר כבר באופרה אחרת ובמנגינה וצלילי מיתר פוליטיים.

הלהט, שבועות אחרי הפרישה לפגוע ב"עמימות" של האופציה הצבאית, וחמור מכל לומר דברים שמתפרשים כאי אמון – בראש הממשלה ושר הביטחון – הם חסרי אחריות ביטחונית, לאומית ופוליטית. לכן דגן המצטייר בעיני רבים כ"גיבור", יכול גם להצטייר כ"גיבור" צבוע.

מקרים מהעבר – שמזכירים את התופעה הנלוזה הזו, היו מיד עם נסיגת צה"ל מלבנון, שאז מספר גנרלים פורשים נזכרו פתאום שהם היו נגד השהייה בלבנון, נגד המלחמה שם, אבל שירתו באיזור ובצה"ל שנים רבות, עם כל התסכול והשלילה וממש סבלו שנים, עם דרגות בכירות וכל הפינוקים הנלווים מהמצב הנוראי, עד שנתגלה להם "האור הגנוז" מיד עם פרישתם מצה"ל.

גם הפרקליטות תרמה חלקה לתופעה – כאשר פרקליטה בכירה, פרשה אחרי שנים רבות ומיד החלה לתקוף את הממונים, המדיניות ואת ההתנהלות המוטעה.

יש לבלום התופעה – אם ע"י נוהלים מתאימים לאנשי ציבור, צבא ומשטרה ואם הדבר לא אפשרי גם ע"י חקיקה מתאימה.

תומכי התופעה – שמחים על כותרות סנסציוניות, על פגיעה במפלגת השלטון ובמיוחד ביבי – ברק שמוצגים כלא אחראים, בטיעונים של חופש דיבור, אחריות לאומית – שזה בדיוק ההיפך מהמעשה עצמו.

האם זה פוגע בביטחון המדינה – נאמר בזהירות שזה לא מוסיף, נאמר בביטחון שזה היה מיותר ולא תקין. נאמר בבטחה שאם כל פורש מכל תפקיד ביטחוני ציבורי פוליטי – יחליט לפרסם את דעתו האמיתית או את מה שרוצים לשמוע מתנגדי הממשלה, כדי לקדם את עצמו או למקם את עצמו, או לרכוש נקודות פוליטיות במפלגות מסוימות. המצב הזה יביא לאנרכיה. לכן – יש לבלום התופעה באיבה.

הערות והרהורים בענייני דיומא:

1.      האם גילוי נסתרות ליבו של ראש המוסד דגן, הן בבחינת ידיעות של "זכות הציבור לדעת", או צביעות אישית, אגו נפוח ופגוע שפורצים בהזדמנות ראשונה לכולי עלמא.

2.      משחק אינטליגנציה פשוט: הממשלה מאריכה לדגן את הקדנציה לשנתיים נוספות. דגן מסכים ומתלהב. מה אז – הבנתם את זה!

3.      השמאל הקיצוני בהשתתפות מר"צ – גב' גלאון, דב חנין – רק"ח, המחזאי סובול, וגרורותיהם, שוב מפגינים למען מדינה פלסטינית. כל הכבוד להם, לאחר שחמאס הודיע שלא יכיר בישראל ויש לחסל את הישות הציונית.

4.      ואם יש לנו יהודים כאלה – אז בשביל מה צריך את חמאס.

 

 

*    הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות, שופט בבתי דין משמעתיים ופרשן משפטי בהווה.

אברהם פכטר
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
אברהם פכטר
המתמחה במשפט פלילי צבאי וציבורי והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי יועץ משפטי ביש"ע שופט צבאי בדר' סא"ל סגן פרקליט מחוז משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי
תל-אביב
03-6990619
חברה ומדינה - אקטואליה
תאריך: 6/6/2011
תגיות:   פכטר    מאיר דגן    פרשת אחים עופר    פרשת איראן   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חברה ומדינה - אקטואליה

"תג מחיר" = תג אסיר / אברהם פכטר
יש למגר ומהר את התופעה של בריוני "תג מחיר" – המביאים נזק עצום לתדמית ישראל ולממשלת ישראל.
חוצפנים - נמאסתם / אברהם פכטר
מובילי המחאה – שהוכתרו ע"י התקשורת ומקבלים מהם גיבוי וכותרות – נתנו לנתניהו אולטימאטום של חודש ימים, הבנתם? וועדת טרכטנברג, עוד לפני שהחלה לפעול, כבר נפסלה ע"י יושבי האוהלים.
שלוש נקודות עקרוניות מבדילות בין נאומי / אברהם פכטר
מה אמרו על נאום אבו-מאזן. נאום של הסתה, נבזי, משעמם, מלא סתירות ועיוותים עובדתיים והיסטוריים. נאום נתניהו – היסטורי, ציוני, לאומני, מוגש בצורה דרמטית ומבריקה כיאה לנואם גדול.
ארדואן – רוצה לחדש את האימפריה העותומנית / אברהם פכטר
מתוסכל וממורמר, מאי קבלתו למשפחת המערב. מאוכזב מדו"ח פלמר של נציגות האו"ם שלא הצדיק את טענותיו השחצניות, מוציא את הכעס והזעם על ישראל.
פני המחאה – כפני מנהיגיה / אברהם פכטר
לא הפגנת המיליון, לא צעדת המיליון, אלא שאלת מיליון הדולר – פני המחאה לאן?
יום אחד, אולי – אפרוש כנפיים / אברהם פכטר
מי מאיתנו לא חלם על יום כזה. יש וחלומות אכן מתגשמים – ויש וחלומות מתגשמים לא לפי שתוכננו. אבל לפרוש כנפיים – שיסתבכו בסורגי הכלא, זה בוודאי לא היה בתכנית.
הכרמל, שוב בוער - בלבבות / אברהם פכטר
דו"ח המבקר על השריפה בכרמל, מצית מחדש אצל המשפחות השכולות את "אש התמיד" של הכרמל.
בהמשך לגלי המחאות השונות בארץ בחודשים האחרונים / ירון כהן
בהמשך לגלי המחאות השונות בארץ בחודשים האחרונים
העם דורש.... / אברהם פכטר
לא זכורה לי תקופה אחת מאז קום המדינה שהעם לא דרש. עם שדורש... זה טוב, בריא וצודק. אבל לזעוק: "העם דורש צדק חברתי" ולחשוב בתמימות שניתן לפתור את כל בעיות המחאה כבמטה קסם – זה נאיבי...
לא להתפתות - לאופוריה / אברהם פכטר
"האופוריה" של המחאה, מתחילה להדאיג ולהתפוגג. מחד, מחאת המונים (עם מספרים מנופחים ולא ריאליים) מאידך מפגן מרשים למדי של אזרחים הדורשים שינוי.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים