מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

צה"ל ג'נין

חיילי צה"ל שנצחו בג'נין – הפסידו בעליון

/ אברהם פכטר

 

חיילי צה"ל שנצחו בג'נין – הפסידו בעליון

 

 

* מאת: עו"ד אברהם פכטר

 

חיילי צה"ל ובראשם ד"ר צנגן, שלחמו בג'נין במבצע "חומת מגן" – נגד מחבלים, הגישו ערעור לבית משפט עליון, על פסיקת בית המשפט המחוזי לקבלת פיצויים, בגין לשון הרע – שהסרט גרם להם, אך הפסידו בעליון.

בג"צ, ג'נין ג'נין המקורי, שהוגש כנגד הסרט של מוחמד בכרי – הוא אחת הפסיקות השגויות והשחורות של בית המשפט העליון, ואליו מצטרפת הפסיקה של העליון שמוסטפה דיראני, שהחזיק וספסר בחייו של רון ארד, יכול להמשיך בתביעת הנזיקין שלו נגד מדינת ישראל.

 

בית המשפט העליון – דחה ערעור שהגישו חמישה חיילי צה"ל נגד ההחלטה לדחות את תביעתם נגד מוחמד בכרי, יוצר הסרט ג'נין ג'נין, בגין לשון הרע בסרטו הנ"ל וזאת בהעדר עילת תביעה אישית.

סקירה כללית של האירוע:

הסרט ג'נין ג'נין, אותו יצר והפיק מוחמד בכרי, צולם במחנה הפליטים ג'נין במהלך שנת 2002, בסמוך למבצע "חומת מגן". הסרט כולל ראיונות עם אנשים שונים המוצגים כתושבי מחנה הפליטים המשמיעים את גרסתם לאירועים. לפי טענות האנשים – חיילי צה"ל בליווי טנקים נגמ"שים, רמסו התושבים, פצועים, חיים ומתים בטנקים – בקיצור "קלגסים נאציים", לכל דבר.

5 חיילי צה"ל שלחמו בג'נין, הגישו תביעה נגד היוצר בכרי ונגד הסינמטק שהקרית אותו – בטענה שהאשמות הן שקריות, נלוזות, מוגזמות, ערוכות ומבושלות ומציגים מצבים ואירועים שלא היו ולא נבראו, וכל זאת כדי לפגוע, להשמיץ ולהסית כנגד חיילי צה"ל והלוחמים בג'נין.

לטענת החיילים – האירועים השקריים המוצגים בסרט, עולים לכדי פרסום "לשון הרע" וכי ליוצר הסרט היתה כוונה ספציפית לפגוע ולהשמיץ את חיילי צה"ל.

בבג"צ המקורי – נקבע כי אמנם הוכנסו לסרט עובדות לא בדוקות, שקרים ועריכה מגמתית, אך עומדת ליוצר ההגנה של "חופש הביטוי" – והחופש האומנותי.

כבר בפסיקה הראשונה הזו – טענתי במאמרים שפורסמו באתר זה, שמדובר בפסק דין מסוכן, ופסק דין מן השגויים והשחורים ביותר של בית המשפט העליון.

5 חיילי צה"ל בג'נין ובראשם ד"ר צנגן, לא נרתעו ופנו בתביעת פיצויים, עקב לשון הרע, כמוסבר לעיל, אך שוב נתקלו בחומת תסכול של העליון.

בית המשפט המחוזי – קבע שהסרט מלא שקרים ועיוותים ויש בו משום הוצאת לשון הרע אבל לפי החוק, סעיף 4 – לשון הרע, על חבר בני אדם או תאגיד, לא מקימה עילה לתביעה אזרחית.

בית המשפט העליון – מפי שלושת השופטים, השאירו על כנה את קביעת המחוזי, לאמור: שיש בסרט משום הוצאת לשון הרע, אך מאחר והוא מתייחס לחבר בני אדם, אין עילת תביעה אישית.

השופט העליון דנציגר – אמר בהחלטתו, כי לא ניתן לקבוע כי "הצופה הסביר", מזהה את לשון הרע על קבוצת חיילי צה"ל, שלחמו בג'נין עם כל אחד מהחיילים הנמנים עליה.

"הצופה הסביר" – יודע שמדובר בקבוצה גדולה למדי של אנשים, בעוד שמספר האירועים שנטען כי התרחשו בסרט, הוא באופק יחסי לגודל קבוצה מספר קטן...".

בהמשך קובע בית המשפט, כי התוצאה אליה הגיעו, מעוררת תחושה של אי נעימות, אולם פרשנות סעיף 4 לחוק, אינה מותירה בידם אפשרות אחרת.

ובכן שופטים נכבדים – הגיע העת לומר זאת בבהירות ובקול רם. אתם נבחרתם לבית המשפט העליון, אתם העומדים בראש הפירמידה המשפטית, כאשר בידכם הכוח, הסמכות והיכולת לתת פרשנות יצירתית, מתקדמת מעמיקה בנושאים גבוליים, השנויים במחלוקת. זה תפקידכם, , כך נוצרים תקדימים, שרק בית המשפט העליון יכול ליצור ולבצע.

פרשנות משפטית – אינה ישנה ואינה מתחזקת את העבר ואת היש.

פרשנות משפטית יצירתית – הולכת יד ביד עם רוח הזמן, עם התפתחות החברה, הכלכלה והקדמה הטכנולוגית.

נשיא בית המשפט העליון (לשעבר) פרופ' ברק, היה מחלוצי הפרשנות החדשנית, בתחומים רבים פליליים (פסק דין אבוטבול, בעניין זיכרונות דברים מאוחרים, כראיה תקפה ותומכת), ופסק הדין "אפרופים", שפרשנותו החדשנית עוררה סערה משפטית, שלא דעכה עד ימים אלה.

מעניין שהשופט העליון דנציגר – הוא בין מובילי הפרשנות המתנגד לפרופ' ברק ועכשיו מצטרף לפרשנים הקופאים על שמריהם גם בנושא "לשון הרע".

ובכן, רבותי השופטים – אני חושב את עצמי "לאדם סביר", ואני כאדם סביר, כשקראתי והעמקתי בסרט ג'נין ג'נין של מוחמד בכרי, הייתי בטוח שהוא פוגע ומעוות ומסית לא רק כנגד כל חיילי צה"ל וכל אלה שלחמו בג'נין – אלא במיוחד וספציפית בלוחמים שנהרגו בקרב ואלה שחיים והגישו את הערעור בראשות ד"ר צנגן.

לכן, תביעתם צודקת ומגיע להם פיצוי.

יתירה מכך - מוחמד בכרי, הוא שונא ישראל מובהק, כפי שבא לידי ביטוי גם בסרט שהכין וערך בצורה מגמתית.

מוחמד בכרי השמיץ והסית נגד השב"כ שעצרו קרובי משפחה שלו, שעזרו, הלינו והסיעו מחבלים שפוצצו עצמם באוטובוס על הרוגים ופצועים. קרובי משפחתו הורשעו בבית משפט ונשלחו למאסר, ע"ס עבודתם של אותם אנשי שב"כ שהוא השמיץ בכלי התקשורת. זהו פרצופו של יוצר הסרט וזאת ההגנה שהוא מקבל מבית משפט העליון, הנאחזים נואשות בפרשנות יבשה, מיושנת, אלטרואיסטית ומחזירה אותנו דור או שניים לאחור.

לסיכום: הצעתי האישית לד"ר צנגן וחייליו לחשוב על תביעה אישית, של כל אחד מהם בנפרד ולא לרדת מהנושא, שהוא בנפשינו ובנפש והכבוד של חיילי צה"ל.

ומוחמד בכרי – מגלגל עיניים תמימות ומסכנות לשמיים וטוען כי התביעה היתה שגויה וגרמה לו "לרצח אופי".

ובכן הוא צודק – אבל לא מספיק, צריך גם להחרים אותו מקצועית ולהוקיע אותו אזרחית, ואם זה לא נראה לו – שיסע לג'נין.

הערה:

בפסק הדין של דיראני הנזכר לעיל ובפסק הדין על ג'נין – הפקיר העליון את ביטחון ישראל ואת מעמדו ותדמיתו של צה"ל, לשונאי ישראל, מסיתים ומשמיצים בארץ ובחו"ל, ובכך פגע בביטחון המדינה.

 

                                                                                                                                                           

*     הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות, שופט בבתי דין משמעתיים ופרשן משפטי בהווה.

אברהם פכטר
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
אברהם פכטר
המתמחה במשפט פלילי צבאי וציבורי והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי יועץ משפטי ביש"ע שופט צבאי בדר' סא"ל סגן פרקליט מחוז משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי
תל-אביב
03-6990619
חברה ומדינה - צבא וביטחון
תאריך: 7/8/2011
תגיות:   פכטר    ד"ר צנגן    מוסטפה דוראני    מוחמד בכרי    השופט העליון דנציגר    סרט ג'נין ג'נין   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חברה ומדינה - צבא וביטחון

חיילי צה"ל שנצחו בג'נין – הפסידו בעליון / אברהם פכטר
חיילי צה"ל ובראשם ד"ר צנגן, שלחמו בג'נין במבצע "חומת מגן" – נגד מחבלים, הגישו ערעור לבית משפט עליון, על פסיקת בית המשפט המחוזי לקבלת פיצויים, בגין לשון הרע – שהסרט גרם להם, אך הפסידו בעליון.
"מבצע אנטבה" – היסטוריה, מיתוס ומורשת קרב / אברהם פכטר
35 שנה למבצע ההרואי של שחרור אזרחי ישראל מידי מחבלים, ע"י כוחות צה"ל נבחרים והאווירה עדיין לא שקטה, מבעבעת, עם נימה של ביקורת ומלחמות אגו.
אסור לקטוף את פרחי הגן / אברהם פכטר
החללים הרבים על מזבח המדינה, הם הם, הפרחים שבגן העצמאות שלנו. אמנם אסור לקטוף את פרחי הגן – אבל אלוהים כנראה מרשה לעצמו את מה שאנו כבני אדם אוסרים על עצמנו. לקחת לגינתו את יפי הבלורית והטוהר.
"כיפר הברזל" – של האלוף עמידרור / אברהם פכטר
ראש הממשלה, נתניהו, מינה את האלוף (מ') עמידרור לראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל). למרות קולות הביקורת "מהגדה השמאלית", הרקע המקצועי של עמידרור, ללא דופי, שיעניק לתפקיד גם בסיס מקצועי.
רמטכ"ל חדש – אתגרים מיידיים / אברהם פכטר
אם חשבתם שסאגת מינויי הרמטכ"ל הסתיימה – אז תחשבו שנית. מוסד הרמטכ"לות, עדיין תחת אש צולבת ועכשיו גם תחת חשדות מעיקים. וועדת טירקל – מצאה את אלוף גנץ ראוי לתפקיד, למרות פגמים בהתנהלותו בעבר.
למה לא למנות את אלוף עוזי דיין – כרמטכ"ל / אברהם פכטר
יש לו את הכישורים הצבאיים המתאימים. אין לגביו קשיים משפטיים וערכיים למינוי. אין לו בית גדול ופרדסים ולא כביש גישה פרטי – ותומך במפלגה הנכונה.
גלנט – רמטכ"ל תחת אש צולבת / אברהם פכטר
גל עכור של התקפה מרושעת על גלנט מכל הכיוונים מהכנסת, מהתקשורת וכל מיני יח"צנים מטעם שבאים להכשיל את המינוי. המבחן היחיד במצב שנוצר הוא – האם גלנט שיקר בתצהירים שהגיש לבית המשפט העליון.
מלחמה בעזה - וטוהר הנשק / אברהם פכטר
אין מלחמות יפות ואין מלחמות נקיות. בכל מלחמה יש חריגות, חריגים מעוררי מחלוקות לצד מעשי גבורה ומחוות הומניטאריות. אסור להפוך את החריגים לכותרות כלליות ואת צה"ל וקציניו כפושעי מלחמה
מלחמת לבנון ה-II - שלוש שנים, סיכומים. / אברהם פכטר
על אף ניהול כושל של המלחמה - היו הישגים רבים. חזבאללה לא הוכרע אך הובס וסבל אבידות קשות בנפש ברכוש ובהרס תשתיות. החלטת האו"מ 1701 הישג דיפלומטי גדול על הנייר אך פחות מרשים על הקרקע.
הרמטכ"ל - סימן את גדר הביטחון הערכית נורמטיבית בצה"ל / אברהם פכטר
הרמטכ"ל גבי אשכנזי, טעה כששלח מכתב עם עדות אופי לבית הדין הצבאי. הרמטכ"ל, מכוח תפקידו כעומד בראש הפירמידה הצבאית, צריך להישאר אובייקטיבי, מתוך הנחה ש"הכדור" יכול לחזור למגרשו - כפי שאכן קרה במציאות.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים