מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

מחאה חברתית

פני המחאה – כפני מנהיגיה

/ אברהם פכטר

פני המחאה – כפני מנהיגיה

 

 

לא הפגנת המיליון, לא צעדת המיליון, אלא שאלת מיליון הדולר – פני המחאה לאן?

המוחים האוטנטיים – הרופאים המתמחים, סטודנטים, זוגות צעירים, כל היתר טרמפיסטים, וכמובן סוכני וסרסורי מפלגות למיניהן.

 

* מאת: עו"ד אברהם פכטר

 

 

לקחו מחאה עם אלמנטים ודרישות צודקות – ומסמסו אותה, בהנהגה צעקנית, חוצפנית, חסרת דרך והבנה בכלכלה ובתקציב המדינה.

לקחו מחאה, עם מספר מובילים, לא מתאימים, לא אמינים, לא מיומנים ובזבזו אותה בראיונות טלוויזיוניים חסרי חוט שדרה ומטרה.

לקחו תקשורת רעבה, יוצרת כותרות, מחפשת סיפורי צבע וסקופים, בנאליים, דחפו את המפגינים ליצור פרובוקציות ולאחר מכן להצטער עליהם עד שהבינו, שגרמו נזק גדול יותר מיכולת ההישג שלהם.

המנהיגות שהכזיבה

ונשאלת השאלה, מי הכתיר את המנהיגות של המחאה, במיוחד בשדרות רוטשילד?

התשובה – הם עצמם בגיבוי ובליווי מאסיבי של התקשורת.

המסקנה – כאן טמון זרע הכישלון והפספוס.

א. הגב' ליף – בחורה דעתנית, יודעת להתבטא (טוב יותר מאשר להתלבש) והתקשורת התאהבה בה.

בטלויזיה – פורסם סרטון, על גב' ליף שממנו עולה שעוד טרם החלה "ההתנחלות ברוטשילד" כבר התקשורת ליוותה אותה, ליטפה אותה וגיבתה אותה.

המסקנה המתבקשת מעצמה – התקשורת בנתה אותה והעצימה אותה תוך מינויה הפיקטיבי למנהיגת המחאה וכך עשתה גם לאחרים.

יחד איתה – היו עוד כמה מחפשי כותרות ושמאלנים מוצהרים, ביחד עם קבוצת אנרכיסטים ומוחים מקצועיים, שנעים מהפגנה להפגנה – וכשהדבר התברר לציבור הרחב – כוח המחאה ודרישותיהם המופרזות, הלא מציאותיות – הפכו את המחאה ל"וודסטוק" או הפנינג שמאלני חסר ערך וחסר ערכים.

התקשורת שכחה – לציין כי גב' ליף לא שירתה בצבא ובצדק מטעמי בריאות, אבל מי שרוצה להיות מנהיגה חברתית כפי שציירו אותה, עוד מנעוריה בבית-הספר – צריכה להתנדב לצה"ל, להתנדב לשירות לאומי ולהראות ש"הצדק החברתי" איכפת לה ובוער בעצמותיה.

יתירה מכך – הגב' ליף אף חתמה על מכתב "השמיניסטים" נגד השירות בשטחים, שעורר בזמנו הדים לא מעטים, לרבות ההתייחסות לצה"ל כמבצע "פשעי מלחמה" – את זה שכחו.

בראיון בעיתון מעריב (מוסף השבת) – אצל העיתונאי אראל סג'ל, אומר המוחה ברוטשילד אדם דובז'ינסקי מראשוני מארגני המחאה ומוביליה – שהוא מרגיש נבגד, כי הנהגת רוטשילד לא רוצה תוצאות חברתיות, הם רוצים להפיל את נתניהו. וכשרואים בשטח את ח"כ חנין רק"ח ואת העזרה של "הקרן החדשה" – התומכת בארגונים, עמותות אנטי ציוניות (והמנכ"לית היא אמה של גב' דפני ליף) – התמונה מתחילה להתבהר ולקבל פרופורציות נכונות.

תכלס ולעניין – למחאה היו אלמנטים אוטנטיים, נכונים וצודקים והמוחים הצודקים כמו הרופאים המתמחים, סטודנטים, זוגות צעירים, חד הוריות, נשים עובדות ועובדים חרוצים בכל הארץ, היו במומנטום חיובי – שבוזבז, נעצר והתפרק יחד עם האוהלים.

יחד עם זאת, על הממשלה וביבי נתניהו – לא להסתפק בהצהרות סרק והבטחות סרק, עליהם להוכיח, כי מה שניתן לתקן ומה שאפשר לזרז צריך להיעשות מהר ובאופן אלגנטי.

ועדת טרכטנברג – תגיש הצעות/מסקנות ואותן צריך ליישם במהירות ובזריזות, ולא לקבור אותן בתת וועדות, תת הצעות ותת ביורוקרטיה.

וכמו שלמדתי באוניברסיטה – על פי תורתו של הכלכלן הידוע סאביני – שאמר: "כסף יש בעולם, רק צריך להשיג אותו". ואכן – כסף יש בארץ, וצריך לחלק אותו נכון.

הערות והרהורים בענייני דיומא ומחאה:

1.     השדרן דידי הררי (רדיו 103), באחת מתכניותיו בצהריים הביע את מחאתו כנגד התקשורת. לדבריו, התקשורת עוסקת, מדגישה, עושה פרומואים – לא למטרות המחאה, ערכיה, היבטיה אלא לאומנים המופיעים בה. איפה, מי יופיע וכמה יבואו לשמוע אותם.

         כמה שהוא צודק!

2.     הכותרת "צעדת המיליון" – מזכירה לי קצת במבוכה ומועקה את הסיסמה של עראפת ושל תומכיו על "צעדת מיליון השהידים לירושלים". אמנם יש לומר: להבדיל מיליון הבדלות אבל הצליל של הכותרת לא נעים.

3.     אבל אל דאגה – התקשורת עשתה הרבה פרומואים לעצרת והיא תכפיל ותשלש את המשתתפים לפי הצורך כפי שעשתה גם בעבר.

 

                                                                                                                                                           

*  הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון, ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי, יועץ משפטי ביו"ש וברצועת עזה, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז, משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות, שופט בבתי דין משמעתיים ופרשן משפטי בהווה.

אברהם פכטר
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
הכותב הוא עורך-דין, בעל תואר שני במשפטים
אברהם פכטר
המתמחה במשפט פלילי צבאי וציבורי והיה בעבר מדריך בקורס קציני שריון ראש לשכה של האלוף טל, פרקליט צבאי יועץ משפטי ביש"ע שופט צבאי בדר' סא"ל סגן פרקליט מחוז משנה ליועץ המשפטי של מועצת העיתונות ופרשן משפטי
תל-אביב
03-6990619
חברה ומדינה - אקטואליה
תאריך: 3/9/2011
תגיות:   פכטר    הפגנת המיליון    מנהיגי המחאה    דפני ליף    אדם דובז'ינסקי   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חברה ומדינה - אקטואליה

"תג מחיר" = תג אסיר / אברהם פכטר
יש למגר ומהר את התופעה של בריוני "תג מחיר" – המביאים נזק עצום לתדמית ישראל ולממשלת ישראל.
חוצפנים - נמאסתם / אברהם פכטר
מובילי המחאה – שהוכתרו ע"י התקשורת ומקבלים מהם גיבוי וכותרות – נתנו לנתניהו אולטימאטום של חודש ימים, הבנתם? וועדת טרכטנברג, עוד לפני שהחלה לפעול, כבר נפסלה ע"י יושבי האוהלים.
שלוש נקודות עקרוניות מבדילות בין נאומי / אברהם פכטר
מה אמרו על נאום אבו-מאזן. נאום של הסתה, נבזי, משעמם, מלא סתירות ועיוותים עובדתיים והיסטוריים. נאום נתניהו – היסטורי, ציוני, לאומני, מוגש בצורה דרמטית ומבריקה כיאה לנואם גדול.
ארדואן – רוצה לחדש את האימפריה העותומנית / אברהם פכטר
מתוסכל וממורמר, מאי קבלתו למשפחת המערב. מאוכזב מדו"ח פלמר של נציגות האו"ם שלא הצדיק את טענותיו השחצניות, מוציא את הכעס והזעם על ישראל.
פני המחאה – כפני מנהיגיה / אברהם פכטר
לא הפגנת המיליון, לא צעדת המיליון, אלא שאלת מיליון הדולר – פני המחאה לאן?
יום אחד, אולי – אפרוש כנפיים / אברהם פכטר
מי מאיתנו לא חלם על יום כזה. יש וחלומות אכן מתגשמים – ויש וחלומות מתגשמים לא לפי שתוכננו. אבל לפרוש כנפיים – שיסתבכו בסורגי הכלא, זה בוודאי לא היה בתכנית.
הכרמל, שוב בוער - בלבבות / אברהם פכטר
דו"ח המבקר על השריפה בכרמל, מצית מחדש אצל המשפחות השכולות את "אש התמיד" של הכרמל.
בהמשך לגלי המחאות השונות בארץ בחודשים האחרונים / ירון כהן
בהמשך לגלי המחאות השונות בארץ בחודשים האחרונים
העם דורש.... / אברהם פכטר
לא זכורה לי תקופה אחת מאז קום המדינה שהעם לא דרש. עם שדורש... זה טוב, בריא וצודק. אבל לזעוק: "העם דורש צדק חברתי" ולחשוב בתמימות שניתן לפתור את כל בעיות המחאה כבמטה קסם – זה נאיבי...
לא להתפתות - לאופוריה / אברהם פכטר
"האופוריה" של המחאה, מתחילה להדאיג ולהתפוגג. מחד, מחאת המונים (עם מספרים מנופחים ולא ריאליים) מאידך מפגן מרשים למדי של אזרחים הדורשים שינוי.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים