מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

דיאטה ילדים

דיאטה ותזונה בקרב ילדים ובני נוער

/ אלעד ריץ
דיאטה ותזונה בקרב ילדים ובני נוער
 
מהן הנסיבות לכך, שבעשורים האחרונים עלה באופן משמעותי אחוז הילדים ובני הנוער שמאופיינים כבעלי עודף משקל והשמנה, וכתוצאה מכך מבצעים תהליכי דיאטה והרזיה?
 
אם בעבר, השמנה ודיאטה בקרב ילדים ובני נוער, היתה נשמעת נדירה ומופרכת, הרי שהיום אין הדבר מפתיע ומקרים אלו שכיחים למדי. בימים אלה, קיימת מודעות לכך שהשמנת היתר אינה עוד אספקט של מראה חיצוני בלבד, אלא היא מחמירה הן את המצב הבריאותי הפיזי והן את המצב הנפשי. בעוד שלפני מספר עשורים, היו אלה מבוגרים בלבד שבחרו לבצע תהליכי דיאטה על מנת למנוע מחלות והידרדרות בריאותית, כיום דיאטה בקרב צעירים מהוה היבט נפוץ ביותר.
ישנן סיבות רבות להשמנת היתר המובילה להחלטה ש לקיום דיאטה בקרב צעירים:
גורם ראשון הוא העובדה כי עם התפתחות הטכנולוגיה והמכשירים האלקטרונים הביתיים כגון טלוויזיה, מחשב, משחקי מולטימדיה וטלפונים סלולאריים, כך גם גדלה המגמה של העדפה בקרב ילדים ובני נוער להישאר בבית המאפשר את כל הגירויים הללו. בעבר ילדים בשעות הפנאי התעסקו בעיקר בפעילויות חוץ כמו משחקי כדורגל וכדורסל, קלאס, מחניים ועוד. לעומת זאת, כיום, הגיל הצעיר הפנה עורפו לפעילות החוץ הפיזיות ובחר להביט בצגי המחשב והטלוויזיות. כלומר, אחוז הפעילות הגופנית הצטמצם באופן משמעותי וכך גם הוצאת האנרגיה, ואלו אינם מצליחים לאזן את כמות המזון שילד צורך. לפיכך, יותר ויותר צעירים מתאפיינים בעודף משקל ומוצאים את עצמם עומדים בפני תהליכי דיאטה.
סיבה נוספת שמובילה ילדים ובני נוער היום לקיום תהליכי דיאטה בלית ברירה, היא הרגלי האכילה שלהם. צעירים רבים משלבים בתפריט המזון היום יומי שלהם, אוכל מהיר אשר לוקה ברכיבים תזונתיים הנדרשים לקיום תזונה בריאה. בנוסף, הם מרבים לאכול חטיפים ומזון עתיר שומן רווי.
לא זאת ועוד, קיים שוני נוסף המשפיע על תזונת הילדים כיום והוא חינוך ומחסור בזמן ובתשומת הלב מצד ההורים. נראה כי בשנים האחרונות הורים רבים נוטים להזין ילדיהם במנות מוכנות והבישול הביתי פוחת. התופעה בה הורים פוגשים את ילדיהם רק בשעות הערב המאוחרות, לאחר החזרה מהעבודה, נפוצה יותר. בשל גורמים אלה, צעירים נוטים לאכול מזון מוכן מהמקפיא, מהשקית או מרשת המזון המהיר הממוקמת בדרך הביתה.
בנוסף, קיימים המאפיינים הגנטיים והתורשתיים אשר משפיעים על הרגלי התזונה וכתוצאה מכך ההחלטה לקיים דיאטה. על אף הנטייה הגנטית להשמנה, היתרון הגדול הוא שבניגוד למבוגרים אשר קשה יותר להשפיע עליהם, ילדים ובני נוער אכן ניתנים להשפעה, בייחוד מהוריהם. אין דבר חשוב יותר כהורה מלשמש דוגמא אישית. למשל, אם ההורה ישמור על תזונה נכונה, מאוזנת ובריאה שכוללת את כל אבות המזון, אזי הילד יורגל לאורח חיים בריא שכזה וסביר שינהג לפיו. מאידך, אם ההורה נוהג מידי פעם לאכול חטיפים או מזון מהיר, אין הוא יכול לצפות מילדו שתפריט המזון שלו יהיה שונה. אין ספק כי אילו ההורה ישמור בהתמדה על הקניית הרגלים נכונים של דיאטה ותזונה בריאה יחד עם פעילות גופנית, ההשפעה על ילדיו תבוא לידי ביטוי בהתאמה.
אם וכאשר ילדים ובני נוער מגיעים למצב של השמנת יתר ועומדים בפני תהליך דיאטה והפחתה במשקל, מומלץ להתאים תפריטי דיאטה כללים לתפריטי דיאטה אשר מיועדים ספציפית לגילאים אלה. יש לזכור כי עודף קילוגרמים בקרב צעירים הוא מסוכן ועשוי להשפיע עליהם אף מבחינה נפשית (מלבד ההשפעה הפיזית על המראה החיצוני). הדימוי העצמי עשוי לרדת ועלולים להתפתח רגשי נחיתות ודיכאון. לכן כדאי לשקול גם את האפשרות של תמיכה פסיכולוגית, מעבר לייעוץ של תפריט דיאטה על ידי תזונאי קליני.
 
 
אלעד ריץ
בעל סטודיו לפרסום באינטרנט - בניית אתרים ושיווק באינטרנט
סטודיו לפרסום באינטרנט - בניית אתרים ושיווק באינטרנט
קישור לאתר
בריאות ורפואה - דיאטה
תאריך: 23/8/2010
תגיות:   דיאטה    תזונה    דיאטה ותזונה   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - דיאטה

אוכל לדיאטה – גם מחוץ לבית / רוני מיכאל
אחד הכללים הבסיסיים בדיאטה הוא להכין את הארוחות לבד, כדי להשיג שליטה על המרכיבים. אבל מה עושים כשהנסיבות דורשות מאיתנו לאכול בחוץ? מאמר זה אמור לעזור לכם לבחור אוכל לדיאטה בצורה אופטימלית
מי הזיז את החופש שלי? / רעות רשף
חזרנו. במאמר הראשון דיברנו על כך שכדי לרזות פעם אחת ולתמיד, על התכנית שלכן לכלול 3 שלבים - הורדה במשקל, שמירה על התוצאות לאורך זמן, והשגת חופש. כן תהיו האדם שאתן רוצות להיות – בגוף שאתן רוצות להיות בו
לרזות? זו לא חוכמה! / רעות רשף
זו לא חוכמה לרזות??? כן, שמעתן אותי. אמרתי שזו לא חוכמה לרזות. רוב הנשים שרוצות להוריד ממשקלן מייצרות תכנית להורדה במשקל, ו… זהו... אבל רגע, זה אמור להיות רק שלב א' בתכנית! למה הכוונה? מיד תגלו...
הטון והטונה - האם קיים קשר של שתיקה ? / יובל לובנשטיין
הטונה הוא מאכל פופלארי בישראל, אולם זיהום מי הים גורם להתצברות של כספית בגופו של דג ענק זה. האם המידע מגיע לצרכנים ? האם זכותם של הצרכנים לקבל מוצר נקי מרעלים ?
הרזיה או דיאטה ? / מואיז אלוש
למרות העובדה כי דיאטה היא תזונה, דיאטה משמש בטעות כמונח שקול לתהליך הרזיה. מהי תזונה לירידה במשקל והאם תוספי מזון יעילים לתהליך הרזיה שכזה?
גילו לך צליאק? מחפש/ת מוצרים ללא גלוטן? מדריך קצר לקריאת תווית מוצר! / תומר בר-מאיר
אחד הדברים הראשונים שצריך לעשות אדם מהישוב ובייחוד זה שאובחן כחולה צליאק או כרגיש לגלוטן (או בעל כל רגישות אחרת כגון סוכר לסוכרתי) הינו ללמוד כיצד לקרוא את תווית המוצר ולהסיק ממנה מסקנה עיקרית אחת...
מספרי E של מוצרי מזון - מה זה? / תומר בר-מאיר
רבים מהצרכנים נתקלים מדי יום בתוויות מוצרים המציינים מספרי E של רכיבי מזון. מספרים אלו יוצרים לרוב קונוטציות שליליות בעיקר בשל העובדה שהצרכן "הקטן" הקורא את התווית אינו מכיר את משמעות המספרים.
תפריט דיאטה של 1800 קלוריות למען ירידה במשקל של 1-2 קילו בשבוע / טלי שחר
תפריט דיאטה של 1800 קלוריות היא הדרך הנכונה והטובה להוריד במשקל. דיאטה של 1800 קלוריות ביום תגרום לך לרזות בצורה סבירה ומאוזנת של 1 עד 2 קג' בשבוע, לאכול נכון ומאוזן, לא להיות רעבים ומותשים, להיות חי
איך להוריד במשקל ולהישאר רזה / טלי שחר
נו לא מצליחים לשמור על משקל מאוזן. איך להתמיד במאזן קלוריות: קלוריות נצרכות מול קלוריות נשרפות. השינוי החשיבתי הנדרש כדי להתמיד ולשמור על משקל נכון. איך למה וכמה צריך לאכול כדי לרזות ולהישאר רזה לתמיד
בניית תפריט דיאטה / אלעד ריץ
כאשר נעמדת בפנינו מטרה, והיא להפחית במשקל על מנת שנרגיש טוב יותר עם עצמנו, כדאי לתכנן היטב, באופן ריאלי, מעשי ובצורה המתאימה לרצונות האישיים שלנו, את הדיאטה המיועדת לנו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים