מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פרידה והסתגלות

הימים הראשונים בגן פרידה והסתגלות

/ אורית אזולאי

הימים הראשונים בגן – פרידה והסתגלות

החופש הגדול עומד להסתיים. כל כך חיכיתי לרגע הזה, לחזור לשגרה מבורכת. אבל ככל שמתקרב היום, אני מזהה יותר ויותר "פרפרים" חדשים אצלי בבטן. "מה הסיפור?  אין שום סיבה לפרפרים. הילד כבר ממש בשל לגן וצמא לחברת בני גילו", אני אומרת לעצמי, "הרי עוד בשנה שעברה כבר חשבתי שהייתי צריכה לרשום אותו לאחד המשפחתונים או גני הילדים שבאזור".....
אבל לפרפרים שלי יש המון שאלות מטרידות: האם בחרתי בגן הנכון? האם הגננת מספיק מקצועית? ואולי לא ישימו לב אליו אם יבכה? ואיך לעזאזל אצליח להשאיר אותו שם בבקר הראשון ולשדר לו שהכול בסדר?

בשלב זה אני מזכירה לעצמי את כל התהליך שעברנו עד לבחירת הגן , אני משוכנעת שתחושות הבטן שלי לא משקרות ושעשיתי בחירה נכונה, קיבלתי המלצות חמות על הגן , ביקרתי בגן, התרשמתי מהאווירה במקום, הילדים כולם נראו כל כך מאושרים ....
אז למה עדיין קשה לי לחשוב על היום הראשון???

תהליך ההסתגלות לגן הוא הדרגתי ושונה מילד לילד ובכל זאת  ישנם מספר דברים שניתן לעשות כדי להקל ולסייע בהצלחת התהליך :

הכנה מראש
:
כדאי להתחיל את תהליך ההכנה לכניסה לגן, מספר ימים לפני תחילת השנה. מושג הזמן עדיין אינו ברור והציפייה הממושכת יכולה ליצור אצל הילד מתח מיותר. מספר ימים לפני מפגש ההכרות הראשון, ספרו לילד על הגן החדש, השתדלו ליצור אצלו סקרנות לגבי המקום החדש, שדרו לו הרבה אופטימיות ושמחה.
השתתפותכם במפגש ההכרות חשובה מאוד, הצוות והמקום צריכים להיות מוכרים לפני תחילת השנה. הסתובבו עם הילד בגן, שחקו איתו, הראו לו את החדרים השונים...

אמון וביטחון:
שדרו אמון וביטחון בילד ובצוות. עליכם לסמוך על הילד שיש לו את הכישורים להסתגל למערכת החדשה ושזהו חלק חשוב בתהליך הגדילה שלו ובפיתוח כישורי הסתגלות.
חשוב שנזכור שתחושת חשש ופחד משודרת לילד גם ללא מילים ועלינו להיות מאוד זהירים ולא לאפשר ל"פרפרים" שבתוכנו להוביל את התהליך.

 

פרידה:
מומלץ לקבוע מראש עם הילד את "טקס הפרידה".
למשל אמרו לו: "אנחנו נשחק משחק אחד , אחר כך חיבוק גדול ואז אני הולך/כת" כשיש קביעות בסדר הפעולות והן מוכרות לילד זה מעניק לו תחושת ביטחון. אם הילד יחוש שאתם ההורים נינוחים ובטוחים הוא ירגיש יותר "בנוח" להיפרד. כדאי להשאיר את הילד כשהוא משחק, אל "תברחו" ללא ידיעתו .

בכי:
פרידה היא רגע קשה. כדאי לקצר אותו. אל תחזרו שוב ושוב, גם אם הילד בוכה. זה מאריך את תהליך הפרידה. הילד מבין שיש כאן תהליך בעייתי והדבר יוצר אצלו בלבול וחוסר ביטחון. במידה והילד בוכה בזמן הפרידה העבירו אותו לאחת מחברות הצוות , הזכירו לעצמכם לחוש בטחון ואמון בצוות שבחרתם עבורו וסמכו על הילד שיש לו את הכוחות להתגבר.

זכרו: הקושי של הילד הוא הפרידה מההורים  ולא שהותו בגן.

חפץ מעבר :
בגיל צעיר, ניתן לבחור עם הילד חפץ כלשהו מהבית. החפץ צריך להיות משמעותי עבור הילד, משהו שהוא אוהב וקשור אליו (משחק, בובה, דובון או כל חפץ אחר) שיוכל ללוות אותו בימים הראשונים לגן.

מתי נחזור:
כדאי לומר לילד מתי נבוא לקחת אותו מהגן, אין להשתמש בשעה מדויקת אלא בפעילות מחיי הגן: "אני אגיע אחרי ארוחת הצהריים" או "אחרי מנוחת הצהריים". בתקופה הראשונה כדאי שמבוגר אחד קבוע ייקח ויחזיר את הילד מהגן. הקפידו לא לאחר!!!

הפגישה:
כאשר אתם באים לקחת את הילד התעניינו רק בהיבטים החיוביים שבגן. שאלו את הילד:במה הוא שיחק? מה הוא עשה? ולא שאלות שליליות כמו האם הרביצו לך היום?
החמיאו לילד על כך שהצליח להישאר כל היום בגן. אך אל תביאו אתכם פיצוי חומרי על הצלחה זו.
ולסיום כדאי לזכור:

אנחנו ההורים קובעים בהתנהגות שלנו האם ההסתגלות לגן תהיה שבוע חודש או חודשיים...                                  
                                                              
בהצלחה ושתהיה שנה נהדרת
                                                     אורית
ניתן לפנות אלי בכל התלבטות ושאלה                                                        

אורית אזולאי
וצוותי גני ילדים בהתמודדות עם מגוון קשיים בגיל הרך. מובילה פרויקטים שונים בתחום. (במסגרת משרד החינוך ועמותות פרטיות) ניסיון עשיר בהנחיית קבוצות במגוון נושאים הקשורים להתפתחות הילד, חינוך והורות.
וצוותי גני ילדים בהתמודדות עם מגוון קשיים בגיל הרך. מובילה פרויקטים שונים בתחום. (במסגרת משרד החינוך ועמותות פרטיות) ניסיון עשיר בהנחיית קבוצות במגוון נושאים הקשורים להתפתחות הילד, חינוך והורות.
לגדול
" נותנת מגוון אפשרויות להעצמת ההורים • אימון והדרכה להורים באופן אישי. • קבוצת הורים המעניקה תמיכה וכלים להתמודדות עם בעיות התפתחות וחינוך • סדנאות והרצאות המעשירות את הידע בנושאי חינוך שונים.
הצבעוני 139
גני יוחנן
052-4233485
08-9348419
קישור לאתר
בית ומשפחה - הורות
תאריך: 2/10/2010
תגיות:   הסתגלות לגן    פרידה בבוקר    ימים ראשונים בגן   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בית ומשפחה - הורות

מנשא לתינוק המלצות / LoadSEO SEO
מזל טוב! נולד לכם תינוק. כדי שהוא יהנה ממגע ממושך ואתם תוכלו להמשיך בשגרה, כדאי שתרכשו מנשא לתינוק. המלצות לבחירת המנשא הנכון יעזרו לכם בקבלת ההחלטה המתאימה לכם ביותר. כנסו להמלצות.
הקניית ערכים לילדים דרך דמות לחיקוי "זהירוני" / עוזי פלג
ריך "זהירוני" הוא באופן שהוא מנסה להקנות דפוסי התנהגות בסיסיים לילדים בגיל הרך ללא שימוש באסורים התנהגותיים ישירים כלשהם, האסורים מועברים דרך "זהירוני" שמתנהג באופן שההורים היו רוצים שילדיהם יתנהגו.
חשיבות המשחק בחוץ עבור ילדים / ofer rashkes
המאמר מציג את חשיבות המשחק בחוץ עבור ילדים
התפתחות ילדים דרך משחק והשימוש במתקנים מתנפחים כדוגמה / ofer rashkes
למשחק בגיל הרך חשיבות ותרומה משמעותית להתפתחות הילד והוא מהווה את הדרך האפקטיבית ביותר ללמידה משמעותית. המאמר עוסק בחשיבות המשחק להתפתחות הילד ומביא דוגמא מוחשית מהמשחק במתקנים מתנפחים.
איך בוחרים עגלת תינוקות? / רוני מיכאל
עגלת תינוקות לא צריכה להיות הכי משוכללת, הכי מודולרית או הכי מפוארת – היא צריכה להתאים בדיוק לכם ולצרכים שלכם. כך תדעו איך לבחור עגלת תינוקות מושלמת לכם ולאוצר שלכם
מתנות יום הולדת לילדים-האם כולם מרוצים ? / רונן שוסהיים
מסיבות יום הולדת לילדים בגילאי 5-12 הופכות להיות מושקעות ומוקפדות יותר ויותר משנה לשנה. נושא אחד נשאר מאחור - מתנות ימי ההולדת. הדרך שבה ניתנות היום מתנות רחוקה מלהיות מושלמת
משעמם לי / אורית אזולאי
ה לעשות עם עצמם . תפקידנו כהורים ללמד אותם, מה ניתן לעשות בזמן פנוי. עלינו להעביר להם מסר ברור, שאנחנו סומכים עליהם ומאמינים שהם ימצאו דרך טובה להעסיק את עצמם. איך עושים זאת ? לפניכם מס' הצעות:
הימים הראשונים בגן פרידה והסתגלות / אורית אזולאי
יו אם יבכה? ואיך לעזאזל אצליח להשאיר אותו שם בבקר הראשון ולשדר לו שהכול בסדר? תהליך ההסתגלות לגן הוא הדרגתי ושונה מילד לילד ובכל זאת ישנם מספר דברים שניתן לעשות כדי להקל ולסייע בהצלחת התהליך :
"אמא, אני לא מקובל!" / אפרת קליש
אחד הנושאים שיותר מטרידים הורים לילדים בגיל ההתבגרות, הוא בעיות חברתיות שיש לילד בחברת בני גילו. כשהילד פונה להוריו עם מצוקה, לרוב עולה צורך עז לפתור אותה עבורו. מייד. לתמיד.
בטיחות ילדים במכונית / גדעון וסיליסקי
במאמר זה אסדר לך, הקורא/ת את הנושא המורכב של הסעה בטוחה של ילדים במכונית. אתחיל בתיאור החוק בארץ, אמשיך בפירוט סוגי המוצרים הקיימים בארץ ובעולם שנועדו להסעת תינוקות וילדים במכונית ואסיים במספר עצות
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים