מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פענוח ציורים

הדרכת הורים בשילוב פענוח ציורי ילדים

/ מיכל וימר

הדרכת הורים בשילוב פענוח ציורי ילדים

אפתח בוידוי אישי – דווקא מתוך ההכשרה שלי כתרפיסטית בהבעה ויצירה – אני מוצאת, בעשר השנים האחרונות יותר ויותר הצלחות דווקא מתוך הנחיית ההורים ובמקרים מסוימים טיפול רגשי להורים עצמם. פעמים רבות, אני אומרת להורים:" יש לכם כוח רב בידיים. שינוי שתעשו אתם במודעות לנושא, בגישה ובתגובות יגרור שינויים גם אצל הילדים". כאשר אני מתייחסת לשינוי אין הכוונה רק ליחסי הורים וילדים בבית, גם קשיים חברתיים ורגשיים שונים עשויים להיפתר בהצלחה באמצעות עבודה רגשית שעושים ההורים.

אם כן, הפנייה להדרכת הורים ברורה לרוב ההורים – יש לכם קשיים עם הילד ואתם מרגישים שאתם זקוקים להנחיות, להתייעצות ולפתרונות. השילוב של הדרכת ההורים עם פענוח ציורי הילדים, 'מכניס לשיחה' את הילד עצמו.                                                                        השיחה עם ההורים מאפשרת להבין את נקודת המבט שלכם, את החוויות שלכם מהדיאלוג עם הילד וכמובן את התסכולים שלכם. עד כאן, אין ספק שהשיחה עם ההורים מאפשרת להבין רבות על המצב בבית, אבל... מנקודה זו, נקלעים הורים רבים להנחות יסוד שונות לגבי הילד שלהם, הנחות שמטרתן להסביר לעצמם למה הילד מתנהג כך ולא אחרת:"היא עושה לי דווקא...היא ביישנית ומפוחדת... הוא יצור קטן ומניפולטיבי...הוא החלש בבית ואחיו שולט בו..." ועוד. כל אלה הם כיוונים מעניינים ואפשריים, ופענוח ציורי הילדים במקרים הללו מאפשר להבין את נקודת המבט של הילד.

פענוח ציורי ילדים כחלק בלתי נפרד מהדרכת הורים, מאפשר לשלב בין נקודת המבט והחוויות של ההורים לזה של הילד – הילדים מציירים פעמים רבות גם את הקושי שמוכר להורים, אך גם את 'הפאזל האישי' או במילים אחרות, את הסיבה והפתרון לו הם זקוקים.                         מגוון הנושאים שעולים בתהליך של פענוח ציורי ילדים הוא רחב מאוד:

התנסויות חברתיות בגן ובבית הספר

יחסים בין אחים ובין הילדים להורים

פחדים, התפרצויות זעם וקשיי הסתגלות

דפוסי התנהגות של פינוק, עקשנות, חוצפה, שקרים ועוד

דפוסי למידה - לקויות למידה שונות וקשיי קשב וריכוז

התמודדות עם הרגלי שינה, אכילה וגמילה מהרטבה

וכמובן -  כישרונות, אינטליגנציה, דימוי עצמי וכוחות מצמיחים

 

פענוח ציורי ילדים מתאפשר החל מגיל שנתיים, כך שהוא עשוי לסייע להורים רבים בהדרכה סביב קשיים שעולים בגיל זה וקשה לשוחח עם הילד עליהם. גם בגילאים מתקדמים יותר, אפשר להסתייע בפענוח ציורי ילדים כאשר הילד מתקשה לבטא את הקשיים שהוא חווה: מוכנות לכיתה א', קשיים חברתיים בבית ספר וקשיים רגשיים אחרים מוצאים את ביטויים דרך הצורות, הצבעים והבחירות השונות בציורי ילדים.

פענוח ציורי ילדים, חשוב שייעשה על פי מגוון רחב של מודלים אקדמאיים מובהקים המצליבים נתונים רבים העולים מהציורים ובונים חוות דעת על מצבו הרגשי של הילד. כך למעשה, ניתן לשלב את נקודת המוצא של ההורים עם נקודת המוצא של הילד, ולשלוף מתוך הציורים את הסיבות להתנהגותו ואת הפתרונות הטובים והמוצלחים ביותר עבורו ועבור המשפחה.

מיכל וימר
תרפיסטית בהבעה ויצירה (M.A)
תרפיסטית בהבעה ויצירה (M.A)
מיכל וימר
מחברת הספר 'ציורים מדברים - כלים ושיטות להבנת ציורי ילדים', ובעלת קליניקה פרטית לטיפול רגשי במבוגרים, בני נוער וילדים.
קישור לאתר
חינוך ולימודים - כללי
תאריך: 10/1/2011
תגיות:   ציורי ילדים    פענוח ציורי ילדים    קורס פענוח ציורי ילדים    הדרכת הורים    יחסים בין אחים    התפרצויות זעם   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חינוך ולימודים - כללי

לימודי עיצוב גרפי פיתוח הדמיון / סלביק גבריאלוב
בכל מקום שאנו הולכים אנחנו משתמשים בעניים שלנו, כדי לחפש ולקטלג את הסביבה שבה אנו נמצאים.
לימודי רפלקסולוגיה: מה העבר לובש? / אביב יועצים
לימודי רפלקסולוגיה מלמדים לא מעט דברים חשובים. אחד מהדברים הפחות צפויים שניתן ללמוד באמצעות לימודי רפלקסולוגיה הוא כיצד העבר מתלבש: כיצד משהו שמקורו בעבר לובש צורה מודרנית בגלגול העכשווי שלו.
חוגים לילדי הגן / עמרי אימבר
אז מה באמת אומר לכם המשפט – "בגן שלנו הילדים משתתפים בחוג __X__"? בדרך, רק את השם של החוג. מה עושים בחוג תנועה? מה זה ריתמוסיקה? ומי היא ה"מנגנת"? המשיכו לקרוא כדי לגלות...
תאוריית האינטיליגנציות המרובות של גארדנר ושימושה במסגרות חינוכיות / עמרי אימבר
תאוריית האינטיליגנציות המרובות של האוורד גארדנר פרצה דרך בתפיסת הערכת האינטיליגנציה האנושית. התאורייה עומדת בניגוד לתפיסת ה"חוכמה" עד כה שהיתה נמדדת ע"י מבחני איי.קיו בלבד ולמעשה מציעה שיטה שהיא אומנם
חוגי העשרה לגיל הרך / עמרי אימבר
במאמר זה נתייחס למגוון החוגים לגיל הרך ולמחיריהם המשתנים בשוק, אך ראשית חשוב להבין כי בתחום החוגים לגיל הרך ישנם מספר עולמות שונים, נתייחס כאן לשניים מהם.
כיצד לבחור חוג לילדים / עמרי אימבר
חוגים הם נושא חשוב בכל בית. בין אם בגן, בצהרון או בשעות אחר הצהריים, היום ברור לכל אם ואב כי חשוב להעשיר את הילדים בתכנים נוספים לתוכניות הלימודים הפורמליות. במאמר זה נבחן את כל הנקודות החשובות בתחום.
הדרכת הורים בשילוב פענוח ציורי ילדים / מיכל וימר
פענוח ציורי ילדים הינו כחלק בלתי נפרד מהדרכת הורים ומאפשר לשלב בין נקודת המבט והחוויות של ההורים לזה של הילד – הילדים מציירים פעמים רבות גם את הקושי שמוכר להורים, אך גם את 'הפאזל האישי'.
ללמוד וללמד לחשוב - תהליך להוראה ולמידה אקטיבית / תמיר חכם
כתיבת מאמר זה נובעת מהמצוקה האישית שלי כהורה בראותי את ילדיי לא לומדים לא קוראים
לימודים – מגוון רחב של אפשרויות / קופירטיינג פלוס
בוגרי התואר הראשון ישנה תחרות גדולה ולכן פעמים רבות יש כאלו שיבחרו לימודי תואר שני כדי להשיג יתרון על המתחרים. יש גם מי שבוחר בכך מתוך רצון להתקדם באקדמיה או למשרות שמחייבות סיום בהצלחה של תואר שני.
בתי ספר פרטיים בישראל / איל פטרן
בשנים האחרונות יותר ויותר הורים בוחרים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר פרטיים. משנות השמונים קמו בישראל יותר מ-200 התארגנויות להקמת בתי ספר פרטיים. בשנים האחרונות ישנה עליה מתמדת בקצב של רישום ההתארגנויות.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים