מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

צימרים

ממש כמו בבית - מרחב הצימרים הגלילי כזירת עבודה ומשא ומתן בית עסק לבית

/ שרה אתנס-העליון

מבטים אחרים על שדה הצימרים כזירת עבודה ומשא ומתן בית בית לעסק. מאת: שרה אתנס-העליון

הפרדות פעילות : דוגמא משדה הצימרים 

ההסבר התאורטי שניסחתי בעקבות התצפיות והשיחות במרחב הצימרים הפרטיים בישובי הגליל היהודיים בפי שהצגתי בעבודתי "ממש כמו בבית" פרדוקסים בהתנהלות העסקית של נשים בתעשיית הצימרים היהודיים בגליל (2010) , מאפשר בפועל ראיית מרחב משקי- תיירותי פרטי בשני אופנים. האחד מרחב מכיל וממוקף של בית- עסק והשני מרחב מגביל ומפריד של בית:עסק.  בפועל גיליתי כי שונות תפיסתית זו גולשת לתפקוד שונה בתוך אותו חלל .

אחת מהשפעות השוני נכרת במאמץ הרב שמשקיעות הנשים העוסקות במרחב עבודה זה בנסיונן החוזר לסמן את הגבולות בין העסק לבית. הן עושות זאת לעיתים פיזית על ידי תחום כל חצר בגדר חיה / שער קטן וכדומה וכן בהפרדת הכביסות, הקפדה על אי חדירה של אורחי העסק לאזורים האינטימיים בבית וכדומה.  בתצפיותי ראיתי כי הנשים משקיעות בהפרדות לא מעט אנרגיות בעוד הגברים הרבה פחות מקפידים ומוטרדים מהעניין ואף נוטים לגייס לעיתים את מרחבם הפרטי ואף את ביתם ומטבחם למטרות עסקיות אם נדרש, וזאת במידה וזה ממקסם את הרווח הכלכלי ומומר לתג מחיר עולה.

לצורך הבהרה אתאר ארוע שכיח: האורחים בצימר הפרטי מנסים להדליק מנגל בחצר הצימר ומגלים שחסרים להם  מעט גחלים. הם מתקשרים עם המארחים הגרים בסמיכות ומבקשים לברר אם ניתן להשיג מהם מעט גחלים להשלמת המשימה. במידה והמארחת היא אישה מתברר שלרב היא תגיש לאורחיה מעט גחלים אם יש ברשותה, ותחזור מיד לביתה או שתפנה אותם לרכוש בחנות/ קניונית  סמוכה. מפגש שכזה לא פעם יוצר סיטואציה בה האורחים מזמינים את המארחים להשתתף בסעודה כשהשולחן ערוך והבשר נצלה. כל הנשים שראיינתי במחקר ציינו כי הן מכירות את הסיטואציה ותמיד ימצאו תרוץ להתחמק מההזמנה. בשונה כשמדובר במארח גבר לרב נראה שהוא כבר יביא את הגחלים, ישאל אם צריך עזרה בלהדליק את המנגל ואם יוזמן לרב גם יטעם .לא פעם ספרו לי מארחים כי קרה שהם נענו להזמנה, ישבו וסעדו עם אורחיהם ועוד יותר מכך לא פעם גברים מארחים יזמו מראש להדליק מנגל משותף או הזמינו את האורחים לסעוד איתם.

הסיטואציה הקצרה שתארתי מציגה שונות בהתנהלות הקשורה במיגדר ובתפיסת המרחב. התנהלות מובחנת זו להערכתי מבוססת על תפיסות שונות בין גברים לנשים העוסקים באירוח בצימרים ועל שרטוט מדומיין שונה של מרחב המשק התיירותי. ז"א שאלמנט חזק הנקשר להבנייה וגולש לתפקודי מגדר מוביל לתפקוד עסקי אחר באותו המרחב ובאותה סיטואציה.

שרה אתנס-העליון
בעלת תואר שני במדעי החברה מאוניברסיטת חיפה המחלקה לאנתרופולוגיה. מסלול מחקרי כולל תיזה.
בעלת תואר שני במדעי החברה מאוניברסיטת חיפה המחלקה לאנתרופולוגיה. מסלול מחקרי כולל תיזה.
אירוח קלאסי
אתר צימרים
אמנון
נשים - העצמת נשים
תאריך: 10/2/2011
תגיות:   צימר    בית    תפקודי מגדר    התנהלות   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום נשים - העצמת נשים

ממש כמו בבית - מרחב הצימרים הגלילי כזירת עבודה ומשא ומתן בית עסק לבית / שרה אתנס-העליון
במאמר זה אתן הדגמה קונקרטית להסבר התאורטי שניסחתי בעקבות התצפיות והשיחות במרחב הצימרים הפרטיים בישובי הגליל היהודיים,כחלק מכתיבת התיזה "ממש כמו בבית" הדנה פרדוקסים בהתנהלות העסקית של נשים והשלכותיה.
מבטים אחרים על תעשיית הצימרים בגליל ועל מי מרויח יותר / שרה אתנס-העליון
למרות שמרבית העוסקים במרחב הצימרים לומדים את רזי העסק תוך כדי עבודה מתברר שהנשים מגיעות לעסוק בצימרים פחות יודעות איך להתנהל עיסקית ועם תחושת זכאות לתמורה הנופלת משל הגברים.
פרידה מהנוסטלגיה מאת אילנה ויילר מתוך היומן השבועי לנשים / בנותי'ה יומן שבועי לנשים
אשר אנו נצמדות למאורעות העבר, אף אם היו אלה מאורעות חיוביים, הרי שהדבר מקשה עלינו לצעוד הלאה באופן מלא. חלק מכוחות הנפש שלנו 'נשאר מאחור', וזהו פירושה ה'הוליסטי' של המילה 'נוסטלגיה'.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים